Wiadomości - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

Według najnowszego raportu pt. "Picie i nadużywanie alkoholu we Włoszech”, przygotowanego przez włoski Instytut Statystyczny ISTAT wynika, że prawie 9 mln mieszkańców Półwyspu Apenińskiego nadużywa alkoholu. Największe obawy naukowców budzi jednak rosnący alkoholizm wśród nastolatków.

8.624.000, czyli czyli 16 procent Włochów ma problemy z nadużywaniem napoi wyskokowych. Odsetek osób, u których nadużywanie alkoholu ocenia się jako niebezpieczne, uwzględnia także Włochów w wieku od 11 do 15 lat. Według raportu pije 392 tysiące, czyli 13 procent nastolatków w tej kategorii wiekowej.

Emanuele Scafato z departamentu do walki z alkoholizmem w Krajowym Instytucie Zdrowia podkreślił, że ponad 14 procent hospitalizacji z powodu nadużycia alkoholu dotyczy młodych ludzi poniżej 14 lat. "To jest dzwonek alarmowy" - oświadczył Scafato.

"Teraz młodzież spotyka się w barze koło domu czy szkoły i zaczyna o godzinie 5 po południu od aperitifu, a potem pije piwo i mocne trunki. I robi to coraz więcej młodych ludzi" - dodał urzędnik.

Z raportu wynika także, że jedna czwarta Włochów pije alkohol codziennie; w tej grupie są też wszyscy ci, którzy obfity obiad lub kolację uzupełniają o kieliszek wina.

A ile piją Polacy?
Polska jest jednym z krajów europejskich o największej liczbie pijących osób. Polacy przedkładają napoje wysokoprocentowe nad wszystkie inne postacie alkoholu. Jesteśmy krajem o jednym z najwyższym w świecie spożyciu napojów spirytusowych, które na dodatek stale rośnie. Statystyki wskazują, że niemal 16% polskiego społeczeństwa to osoby nadużywające alkoholu.(mam)

Na prestiżową listę Niematerialnych Dóbr Ludzkości UNESCO z inicjatywy Włoch została niedawna wpisana dieta śródziemnomorska. 
Włosi są jednak przekonani, że ich niezwykle bogaty kraj, nie tylko pod względem kulinarnym, posiada wielu innych,  godnych kandydatów do listy UNESCO.

W tym roku specjalna komisja międzyministerialna z długiej listy zebranych zgłoszeń musiała wytypować tylko dwóch kandydatów. Członkowie komisji mieli twardy orzech do zgryzienia, gdyż o miejsce na liście dziedzictwa ludzkości ubiegają się między innymi takie słynne „produkty” made in Italy jak:  pizza neapolitańska i sztuka jej wypieku, procesja wielkopiątkowa z Apulii, słynna gonitwa konna Palio di Siena, szczep winogron z wyspy  Pantelleria, z których robi się wino o tej nazwie, licząca ponad 400 lat tradycja wyrobu skrzypiec przez lutników z Cremony, wielkie majowe święto z okazji nadejścia wiosny w Asyżu oraz  karnawał w Viareggio.

Ostatecznie po burzliwych naradach tegorocznymi oficjalnymi kandydatami Włoch do wpisania na listę Niematerialnych Dóbr Ludzkości UNESCO są  pizza neapolitańska i szczep winogron Zibibbo z Pantelerii.

D.W.

Znany z niechęci do nielegalnych imigrantów włoski minister ds. reform, lider Ligi Północnej Umberto Bossi, oświadczył, że imigranci nie są we Włoszech mile widziani. Uczynił to jednak w bardzo ordynarny sposób. "Niech spadają" - powiedział (w północnowłoskim dialekcie lombardzkim) dziennikarzom Bossi. Opozycja uznała te słowa za skandaliczne.

 

foto: © Wikimedia Commons

Rząd Włoch gotów jest dać nawet do 2500 dolarów każdemu nielegalnemu imigrantowi, który dobrowolnie powróci do swego kraju. Na takie rozwiązanie zedycydował się gabinet Silvio Berlusconiego w celu rozwiązania kryzysu imigracyjnego.

Na Lampedusie, gdzie liczba uchodźców przekracza już liczbę stałych mieszkańców, sytuacja jest dramatyczna, a chaos pogłębia się. W ostatni weekend, kiedy na wyspę przybyło ponad 3000 uchodźców z Północnej Afryki, 300 Tunezyjczyków, stojących w kolejce po wodę i posiłek, zbuntowało się przeciwko przedłużającemu się oczekiwaniu na wyjazd z wyspy. Zażądali również ubrań i możliwości umycia się. Wezwano policyjnych mediatorów, by uspokoić sytuację. Zapewnili oni protestujących, że dostaną także papierosy.

W związku z artykułami prasowymi na temat zaoferowania pieniędzy ministerstwa spraw wewnętrznych i zagranicznych Włoch wyjaśniły w nocie, że ten plan finansowy będzie zrealizowany pod jednym tylko warunkiem: jeśli fundusze na ten cel przeznaczy także Unia Europejska.

Przywódca koalicyjnej prawicowej Ligi Północnej, minister do spraw reform Umberto Bossi, który poproszony o komentarz do gotowości finansowania repatriacji nielegalnych imigrantów oświadczył: "Co takiego? Mamy płacić? Ja bym nie dał nic, załadowałbym ich i odesłał". - Jeśli wrócą, odeślemy ich do domu jeszcze raz - oznajmił Bossi.
(PAP)

Rodziny ofiar masowej egzekucji w Rzymie, dokonanej przez hitlerowców w 1944 roku, wyraziły oburzenie, gdy jeden z tygodników opublikował zdjęcia skazanego za tę zbrodnię byłego kapitana SS Ericha Priebkego w restauracji z przyjaciółmi - podała za mediami włoskimi PAP.

Fotografie 97-letniego Priebke opublikował tygodnik "Oggi" kilka dni po rocznicy mordu w Rowach Ardeatyńskich (Fosse Ardeatine), gdzie hitlerowcy rozstrzelali 24 marca 1944 roku 335 mieszkańców Wiecznego Miasta, wśród nich 75 Żydów. Zbrodniarz został utrwalony na fotografiach podczas kolacji z przyjaciółmi w rzymskiej restauracji.

Adwokaci rodzin ofiar zwrócili się do sądu wojskowego z wnioskiem o kontrolę stanu jego zdrowia oraz sprawdzenie, czy zasługuje on na takie "uprzywilejowane" ich zdaniem traktowanie.

W ostatnich latach podobne reakcje wywołały zdjęcia Ericha Priebkego na motorze, a także na targu. Skandal wybuchł zaś, gdy organizator jednego z konkursów piękności we Włoszech zaprosił go do jury, z czego w rezultacie fali protestów zrezygnował.

Priebke, skazany przez włoski sąd za udział w egzekucji na dożywocie, odbywa karę w areszcie domowym ze względu na swój wiek i stan zdrowia. Zgodnie z warunkami tego aresztu może wychodzić z domu na ściśle ograniczony czas, jedynie by zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe, a więc do sklepu, do apteki i lekarza.

Według deklaracji majątkowej Silvio Berlusconiego wynika, że włoski premier dzięki ubiegłorocznym skandalom pomnożył dwukrotnie swoje dochody - z 23 do prawie 41 mln euro. Taki wynik czyni go najlepiej zarabiającym politykiem we Włoszech - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

W ostatni poniedziałek opublikowano deklarację majątkową Silvio Berlusconiego. Wynika z niej, że posiada on aż siedem mieszkań w Mediolanie, nieruchomości w mieście Lesa w prowincji Novara oraz posiadłości na wyspie Antigua na Morzu Karaibskim. Na drugim miejscu uplasował się biznesmen i członek włoskiej partii PDL Antonio Angelucci, który w roku ubiegłym zarobił 6 milionów euro.(mam)

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) opublikowało ranking „The Travel & Turism Competitiveness Raport” (Raport Konkurencyjności Turystki i Podróży).

Oceną objęto 139 krajów. O pozycji na liście decydowały nie tylko parametry czysto turystyczne jak baza, poziom usług, atrakcyjność ofert itp., ale także procedury związane z otwieraniem i prowadzeniem biznesu turystycznego, regulacje prawne i łatwość inwestowania.

Pierwszą dziesiątkę rankingu stanowią: Szwajcaria, Niemcy, Francja, Austria, Szwecja, USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Kanada i Singapur. Zaskoczenie może stanowić 11 pozycja Islandii.

Polska awansowała o 9 pozycji i sklasyfikowana została na 49 miejscu. Przed nami są między innymi: Bułgaria, Tunezja, Korea Płd. i Estonia. Lider atrakcyjności turystycznej – Szwajcaria jest krajem bogatym kulturowo i przyrodniczo. Wiele procent obszaru Szwajcarii stanowią tereny chronione. Środowisko naturalne tego kraju uważane jest za jedno z najbardziej dziewiczych na świecie. Ranking zamykają: Mauretania,

Burundi, Angola i Czad. Zdaniem autorów raportu, do tych krajów lepiej się nie wybierać.

D.W.