Wiadomości - Nasz Swiat
23
N, styczeń

Nowa atrakcja w polskim pawilonie na Expo 2015.

12 czerwca premier Ewa Kopacz spotkała się w Watykanie z papieżem Franciszkiem.

Fot. M. Śmiarowski / KPRMPodczas trwającej pół godziny audiencji, jak donoszą media włoskie, papież Franciszek rozmawiał z premier m.in. o sytuacji na Ukrainie, imigracji i o zagrożeniu Państwa Islamskiego.

Szefowa rządu powiedziała dziennikarzom po audiencji, że rozmawiała także o przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Poinformowała, że poprosiła papieża o to, aby podczas przyszłorocznej wizyty w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zechciał również - jak dodała - "choć na chwilę" przyjechać do Warszawy. Zauważyła, że byłoby to 37 lat po pamiętnej wizycie Jana Pawła II.

Szefowa polskiego rządu podarowała papieżowi Franciszkowi drzewko jabłoni oraz tomik wierszy Wisławy Szymborskiej w języku hiszpańskim.

Franciszek z kolei podarował Kopacz medal przedstawiający wizerunek świętego Marcina, okrywającego płaszczem biednych. Papież wyjaśnił, że medal ten przypomina o odpowiedzialności rządzących za opiekę nad ubogimi.

Po papieskiej audiencji Kopacz spotkała się z szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej, arcybiskupem Paulem Gallagherem. Premier złożyła też kwiaty przy grobie Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra.

To pierwsza wizyta Ewy Kopacz w Watykanie w roli szefowej rządu.

opr.mam

 

Powraca lato, powracają spacery o zachodzie słońca brzegiem morza, powraca apetyt na podróże, także muzyczne, które pomogą nam odpocząć i zregenerować się.

Jednym z przebojów muzycznego lata 2015 jest utwór chill house, utrzymany w atmosferze sprzyjającej marzeniom, zrealizowany przez dja Andrea Belli,  prowadzącego taneczne wieczory we włoskim Radio105 oraz przez Stefano Primaluce, „głowę” duetu Primaluce.

Kawałek, który miał swoją premierę na Radio 105, jest zatytułowany "Believe" i została właśnie wydany przez Ego, jedną z najważniejszych wytwórni płytowych w Europie.

 

Oto grafik egzaminów wstępnych na włoskie uczelnie wyższe. Terminy te dotyczą również studentów zagranicznych, którzy chcą studiować we Włoszech.

Rzym – 7 kwietnia 2015 –  włoskie ministerstwo szkolnictwa wyższego (Ministero dell’Università) opublikowało daty egzaminów wstępnych na kierunki z limitowaną liczbą miejsc. Należą do nich kierunki medyczne, weterynaria, architektura oraz studia I stopnia dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych .

Professioni Sanitarie

4  września 2015

Medicina e Chirurgia e Odontoiatria e Protesi Dentaria  (egzamin w języku włoskim)

8 września 2015

Medicina e Chirurgia (egzamin w języku angielskim)

16 września 2015 

Medicina Veterinaria

9  września 2015

Corsi di laurea e di laurea magistrale a ciclo unico, direttamente finalizzati alla professione di Architetto

10 września 2015

Scienze della Formazione Primaria

11 września 2015

Rekrutacja na ww. kierunki kandydatów nieposiadający włoskiego obywatelstwa, ale uczęszczający do szkoły średniej we Włoszech i przystępujących  do włoskiej matury odbywa się na takich samych warunkach jak Włochów.

Osoby, które chciałaby studiować we Włoszech muszą pamiętać o skontaktowaniu się z włoskim konsulatem w kraju ich pochodzenia, w celu zalegalizowania dokumentów potrzebnych do złożenia podania na studia.

Stranieriinitalia.it