Wiadomości - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Czyżby w polskiej telewizji pojawiły się dobrze znane twarze włoskich prezenterów?
 

Czy to zbieg okoliczności, czy po prostu lubimy włoski styl? Zróbmy sobie małą wycieczkę po telewizyjnych sobowtórach. Zobaczcie sami, coś w tym jest...:
Paolo Bonolis i Piotr Kraśko

Kilka dni temu, 30 stycznia, w Museo del Sannio w Benevento zaprezentowano najnowszą ilustrowaną historię języka włoskiego - "La storia della lingua italiana illustrata" - wydaną przez Edimond.
Pięciotomową edycję przedstawiła przewodnicząca Società Dante Alighieri di Benevento, Elsa Catapano Tomaciello. 
 

Rzym - 31 stycznia br. parlament Włoch wybrał na prezydenta kraju Sergio Mattarellę.

73-letni Mattarella jest prawnikiem, sędzią Sądu Konstytucyjnego i nauczycielem akademickim. Przez ponad dwa dziesięciolecia był posłem Izby Deputowanych.  Jest synem działacza politycznego i współtwórcy powojennej chadecji, Bernarda Mattarelli, a także bratem  Piersantiego Mattarelli, prezydenta Sycylii, zabitego przez mafię.  

Zaraz po wyborze nowy prezydent Włoch oświadczył: „Myślę przede wszystkim i nade wszystko o trudnościach i nadziejach naszych współobywateli”.

Sergio Matarella zastąpi na stanowisku głowy państwa Giorgio Napolitano, który  ustąpił ze stanowiska prezydenta z powodu podeszłego wieku. 89-letni Napolitano w momencie rezygnacji był najstarszym prezydentem państwa w historii Europy. Z urzędu powrócił do Senatu jako senator dożywotni.

Giorgio Napolitano, który  brał udział w wyborze swego następcy opisał dziennikarzom Matarellę w następujący sposób:  „ - Jest osobą absolutnej lojalności, poprawności, wrażliwości, instytucjonalnych kompetencjach i bezstronności.” „ - To wszystkie niezwykle ważne cechy, które muszą charakteryzować głowę państwa”  – dodał.

Zaprzysiężenie Mattarelli na prezydenta Włoch odbędzie się 3 lutego.

(wda)

 

Miłośnicy kuchni wegańskiej mogą śmiało przyjeżdżać do Włoch, gdzie stają się coraz bardziej modne nowe punkty gastronomiczne promowane przez Universo Vegano, popularny portal dla weganów we Włoszech.

Oferta gastronomiczna jest bardzo interesująca, obok kanapek, veganburgerów, w menu znajdziemy też zupy czy koktajle...

4 stycznia około godziny 23.00 w rzymskim szpitalu San’t Eugenio zmarł w wieku 50 lat Pino Daniele – jeden z najbardziej znanych włoskich piosenkarzy.

W wieczór sylwestrowy artysta wystąpił podczas koncertu Courmayer u stóp Masywu Mont Blanc transmitowanego przez telewizję publiczną RAI, podczas którego zaśpiewał kilka swoich największych przebojów.

Pino Daniele urodził się 19 marca 1955 w Neapolu. Pochodzący z robotniczej rodziny gitarzysta samouk, tworzący po włosku, w dialekcie neapolitańskim i po angielsku. Na początku ćwiczył na gitarze klasycznej, następnie, w latach 70. poświęcił się bluesowi i muzyce latin-jazz. Jego styl, będący specyficznym połączeniem tradycji z nowoczesnością, obecny na dwóch pierwszych albumach, Terra Mia (1977) i Pino Daniele (1979), został w dużym stopniu ukształtowany przez tradycyjną muzykę i kulturę neapolitańską. Jego popularność wzrosła w roku 1980, wraz z albumem Nero a metà, który był uważany za początek nowego rodzaju pieśni neapolitańskiej, czyli melodii typowo śródziemnomorskiej.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, począwszy od lat 70. piosenkarz wydał około 30 płyt. W kolejnych okresach swej twórczości łączył wszelkie możliwe gatunki muzyczne sięgając np. do elementów muzyki etnicznej z odległych zakątków świata i jazzu. Współpracował z jazzmanem Chickiem Coreą i Patem Methenym oraz z zespołem Simple Minds.