Wiadomości - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Według SG Marketing, spółki konsultingowej wyspecjalizowanej w marketingu spożywczym, kryzys wpłynął na zmianę zwyczajów żywieniowych Włochów. Spada popyt na świeże warzywa, owoce, ryby i mięso, a konsumenci przykładają coraz większą uwagę do stosunku cena-jakość kupowanych produktów.

Rośnie jednocześnie znaczenie dyskontów jako kanałów dystrybucji: w przypadku owoców i warzyw oraz mięsa sprzedaż wzrosła odpowiednio o 2,1% i 9,8% (1 styczeń 2011 r. – 31 października 2012 r.). Znaczenie ich maleje z kolei w przypadku sprzedaży świeżych ryb (-25,7%). Z badania SG Marketing wynika także, że coraz mniej Włochów decyduje się na zakupy spożywcze w małych sklepikach i na bazarach.

Il Sole 24 Ore, 15.01.2013

Informacja pochodzi ze strony internetowej

WPHiI w Rzymie

www.roma.trade.gov.pl

Europejski Trybunał Praw Człowieka wymierzył rządowi Włoch karę grzywny w wysokości 100 tys. euro za przetrzymywanie więźniów w nieludzkich warunkach. Kraj zobowiązano do poprawy sytuacji w ciągu roku.

We włoskich więzieniach przebywa ponad 66 tysięcy osób, a miejsc jest tylko dla 44 tysięcy.

Trybunał w Strasburgu zalecił Włochom jak najszybsze rozwiązanie problemu przeludnienia, skazując jednocześnie państwo włoskie na wypłacenie odszkodowania w wysokości stu tysięcy euro siedmiu więźniom, którzy zwrócili się do niego o zadośćuczynienie za naruszenie ich praw. Okazało się, że mężczyźni przebywali w celach o powierzchni 9 m2 po trzy osoby. Twierdzili również, że w więzieniach są zakłócenia z dostawach prądu i gorącej wody.

W zakładach karnych w Italii przebywa w tej chwili 202 Polaków, z czego 175 osób to mężczyźni, a 27 kobiety. (am)

Niektóre z włoskich Bed & Breakfastów postanowiły przedłużyć do końca roku ofertę, dzięki której klienci mogą za nocleg zapłacić w naturze.

Czym można zapłacić?
Za nocleg można zapłacić w postaci produktów spożywczych (miód z własnej pasieki, warzywa z ogrodu) lub w postaci różnych przedmiotów, typu rower czy książki, płyt CD, akcesoriów samochodowych.

Za wakacje można też zapłacić własną pracą, np. pomocą przy zbiorze owoców, udzielanie korepetycji, lekcji językowych, czy pomoc w remoncie.
Więcej informacji na temat tej inicjatywy można znaleźć na stronie barattobb.it, gdzie zarówno przyszli goście, jak i właściciele pensjonatów mogą przedstawić propozycje form zapłaty.

Włoscy sklepikarze i menadżerowie sieci handlowych dwoją się i troją aby przyciągnąć klientów w coraz to oryginalniejszy sposób, i powetować 20-procentowe straty świątecznych obrotów. Handlowcy wprowadzają coraz bardziej agresywną politykę promocyjną.

W Mediolanie do 6 stycznia zawieszono opłaty za wjazd do centrum (tzw. strefy C). W Turynie wybrani (wierni) klienci zapraszani są na zniżkowe zakupy jeszcze przed 5 stycznia. Niektóre ogłoszenia proponują nawet hasło: Se arrivi con un’amica paghi uno e prendi due – „jeśli przyjdziesz z przyjaciółką, płacisz za jeden a bierzesz dwa”. A w sklepach w Rzymie pojawiają się zachęty w postaci poczęstunku dla pierwszych klientów, np. herbata miętowa i ciepły croissant...

Czy rzeczywiście taka zachęta wystarczy, żeby przyciągnąć tłumy coraz bardziej oszczędnych zakupoholiczek...?

Agnieszka Gorzkowska
wloskicafe.blogspot.it

Znaleziono sześć tabletek, które zdaniem naukowców wykorzystywane były do okładów na oczy.

Sześć tabletek, które mogą mieć nawet 2 tys. lat zostało odkrytych we wraku statku, który zatonął pomiędzy 140  i 130 roku p.n.e u wybrzeży Toskanii. Według naukowców statek mógł mieć długość 15-18 metrów i prawdopodobnie płynął nim lekarz.

Z najnowszych analiz przeprowadzonych przez Erikę Ribechini z Uniwersytetu w Pizie odkryte 4-centymetrowe, okrągłe tabletki rozpuszczano w wodzie, a powstały wywar nakładano na oczy.

Opakowanie z tabletkami zostało odkryte w 1989 roku. Okazało się na tyle szczelne, że większość pigułek wciąż była sucha. Od kilku lat badają je chemicy, genetycy i botanicy z różnych rejonów świata. W 2010 roku Robert Fleischer z waszyngtońskiego ZOO przebadał DNA z pigułek i porównał je z wzorcami genetycznymi, znajdującymi się w bazie danych GenBank, należącej do Narodowego Instytutu Zdrowia USA. Zidentyfikował DNA marchwii, chrzanu, selera, dzikiej cebuli, dębu, kapusty, lucerny i krwawnika. W tabletkach znajdował się także ekstrakt z hibiskusa, który do Grecji trafił najprawdopodobniej wraz z kupcami ze wschodniej Azji, Indii lub Etiopii.

opr. Anna Malczewska

W najbliższy weekend temperatury we Włoszech mogą spaść nawet o 15°C.

Po wiosennym początku roku, musimy przygotować się na nadejście prawdziwej zimy. Od najbliższego weekendu temperatury w całych Włoszech mogą spaść nawet o 10-15°C.

Według synoptyków, spadek temperatur spowodowany będzie przez zimny front atmosferyczny, nadchodzący znad Atlantyku. Pogoda zmieniać się zacznie od dzisiaj, począwszy od lekkich opadów deszczu pomiędzy Ligurią i Toskanią. W czwartek opady obejmą większość Włoch, a w szczególności wybrzeże morza Tyrreńskiego. W najbliższych dniach, szczególnie w północno-zachodniej części kraju, z powodu niskich chmur i gęstej mgły temperatury zaczną spadać. W weekend mieszkańcy północy mogą spodziewać się także opadów śniegu.

opr. Anna Malczewska

Już od 5 stycznia powrócą kolejki przed sklepami w większości miast we Włoszech.

Zobacz kiedy rozpoczną się wyprzedaże w twoim mieście:

Abruzzo: od 5 stycznia do marca 2013
Basilicata: od 2 stycznia do 2 marca 2013
Calabria: od 5 stycznia do 28 lutego 2013
Campania: od 5 stycznia i trwać będą przez 90 dni
Emilia Romagna: od 5 stycznia i trwać będą przez 60 dni
Friuli Venezia Giulia: od 5 stycznia do 31 marca 2013
Lazio: od 5 stycznia do 15 lutego 2013
Liguria: od 5 stycznia do 18 lutego 2013
Lombardia: od 5 stycznia i trwać będą przez 60 dni
Marche: od 5 stycznia do 1 marca 2013
Molise: od 7 stycznia i trwać będą przez 60 dni
Piemonte: od 5 stycznia i trwać będą przez 8 tygodni
Puglia: od 5 stycznia do 28 lutego 2013
Sardegna: od 2 stycznia i trwać będą przez 60 dni
Sicilia: od 2 stycznia do 15 marca 2013
Toscana: od 5 stycznia i trwać będą przez 60 dni
Umbria: od 5 stycznia i trwać będą przez 60 dni
Valle d’Aosta: od 10 stycznia do 31 marca 2013
Veneto: od 5 stycznia do 28 lutego 2013
Provincia Autonoma di Bolzano: od 7 stycznia do 18 lutego 2013
Provincia Autonoma di Trento: sklepikarze sami decydują o rozpoczęciu zimowych wyprzedaży, które muszą trwać przez 60 dni.