Wiadomości - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

Od 6 listopada zaczęły spadać ceny benzyny we Włoszech.

Jeszcze kilka dni temu benzyna bezołowiowa na niektórych stacjach benzynowych kosztowała nawet dwa euro za litr. Od 6 listopada ceny spadły poniżej euro osiemdziesiąt. „Jeśli cena ta się utrzyma, zaoszczędzą oni w skali roku około 240 euro” skomentował obniżki włoski związek konsumentów Codacons.(ns)

Rzym – Do 31 stycznia 2013 roku, mieszkańcy Rzymu, których dzieci nie przyjęto do państwowego żłobka z braku miejsc mogą składać podania o zwrot części kosztów za czesne, opłacane w prywatnych asilo nido - informuje Urząd Miasta Rzymu. Ponadto, podniesiono minimalny wymagany pułap ISEE z 25 tys. euro, na 35 tys. euro. Oznacza to, iż częściowy zwrot kosztów za żłobek prywatny przysługuje rodzinom, których wskaźnik ISEE nie przekracza sumy 35 tys. euro.

Każdy z rodzin, która spełnia wymogi ustalone przez władze samorządowe będzie mogła otrzymać voucher w wysokości maksymalnie 1000 euro na każde dziecko.

Szczegóły dotyczące tej inicjatywy oraz informacje dotyczące sposobu składanie podań znajdują się na stronie internetowej Dipartimento Servizi educativi e scolastici: link.

(wda)

Z ostatnich sondaży EF Education First (międzynarodowej organizacji specjalizującej się w kursach językowych) wynika, że Włosi plasują się na ostatnim miejscu spośród krajów Unii Europejskiej w rankingu według znajomości języka angielskiego, tzw. English Proficiency Index.

Na pierwszych miejscach znalazła się Szwecja, Dania i Holandia. W stosunku do zeszłego roku Włochy spadły o jedno miejsce, wyprzedzone przez Hiszpanię. Natomiast w rankingu krajów całej Europy gorsze wyniki od Włochów otrzymały tylko Rosja i Turcja.

We Włoszech stosunkowo najlepiej wypadł region Friuli Venezia Giulia (na poziomie znajomości obywateli Niemiec i Polski), a następnie Lombardii i Lazio, a najgorzej z angielskim radzą sobie mieszkańcy regionu Calabrii.

Spośród włoskich miast najlepszą znajomością angielskiego mogą pochwalić się mieszkańcy Mediolanu, a najsłabszą mieszkańcy Neapolu i Rzymu.
(Ciekawostki z prasy: agi.it, 24/10/2012)

Agnieszka Gorzkowska

Włochy  znalazły się na trzecim miejscu w rankingu krajów posiadających największe rezerwy złota na świecie.

Kryzys kryzysem, a według danych World gold council (Wgc) z września tego roku oficjalne rezerwy Włoch  wynoszą aż 2.451,8 ton złota.
Taka tendencja dywersyfikacji funduszy walutowych i masowe inwestowanie w zasoby złota przez banki centralne wielu krajów (min. przez Turcję, Koreę, Paragwaj i Rosję) potwierdza od lat ciągle wzrastające ceny na rynku żółtego kruszcu. Ponadto eksperci przewidują, że hossa tej „najtwardszej” z walut utrzyma się także w następnych latach osiągając rekordowe notowania.

Ostatnie wyliczenia Banca d'Italia podają, że złoto tam przechowywane osiągnęło wartość 108,2 mld euro. Nic dziwnego, że Consob (Commissione Nazionale per le Società e la Borsa - włoska komisja papierów wartościowych i giełd) proponuje "uszczknąć" nieco z tego skarbca na chociaż częściową spłatę długu publicznego Włoch.

Obecnie najwięcej złota na świecie posiadają:
- Stany Zjednoczone 8.133,5 ton
- Niemcy 3.395,5  ton
- Włochy 2.451,8 ton
- Francja 2.435,4 ton
- Chiny 1.054,1 ton
- Szwajcaria 1.040,1 ton
- Rosja 936,7 ton
- Japonia 765,2 ton
- Holandia 612,5 ton
- Indie 557,7 ton
(Ciekawostki z prasy: www.milanofinanza.it, 10/10/2012; italiaoggi, 8/10/2012)

Agnieszka Gorzkowska

W nocy z czwartku na piątek, okolice Cosenzy nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 5 w skali Richtera. Spowodowało ono zawalenie się kilku budynków i pęknięcia ścian. Do tej pory, wśród osób poszkodowanych nie ma Polaków.

Ziemia zatrzęsła się w rejonie silnie sejsmicznego masywu Pollino, na granicy między regionami Kalabria i Basilicata – podają media. Największe szkody zanotowano w położonym najbliżej epicentrum miasteczku Mormanno, gdzie zawaliły się niektóre budynki. W związku z zagrożeniem zawalenia ewakuowano tam miejscowy szpital. Podczas wstrząsów na atak serca zmarł 84-letni mężczyzna.

Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie – Jadwiga Pietrasik, powiedziała redakcji „Naszego Świata”, że „w tej chwili pracownicy konsulatu sprawdzają, czy wśród poszkodowanych nie ma obywateli polskich”.

W ciągu kilku godzin od najsilniejszego trzęsienia, odnotowano tam ponad 100 wstrząsów wtórnych o sile około 3 w skali Richtera.

Na terenie tym wstrząsy sejsmiczne nasiliły się już dwa lata temu, a szczególnie odczuwalne były w ostatnich miesiącach, co spowodowało wcześniej pęknięcia ziemi i pierwsze szkody. Niektórzy mieszkańcy od dłuższego czasu spali w samochodach w obawie przed silnym trzęsieniem ziemi.

Nocne trzęsienie ziemi było odczuwalne na dużym obszarze na południu Włoch, także na Sycylii, w Kampanii i w Apulii. (maw)

embed video plugin powered by Union Development

Włoski dziennik Corriere della Sera opisuje tragiczną sytuację sezonowych pracowników ze wschodniej Europy (głównie Polaków i Rumunów), którzy przyjeżdżają do Włoch na winobranie – dziennikarz nazwał ich gli schiavi dell'uva, czyli „niewolnicy winogron”.

Pracują od 8 do 15 godzin dziennie za głodową stawkę 1 euro za godzinę. W rodzinnym kraju agencje obiecują im pracę na kontrakt, ale już we Włoszech padają ofiarą tzw. agromafii (mafie rolnicze) zarówno na południu jak i na północy Włoch. To właśnie oni, caporali,  zajmują się relacjami  pomiędzy właścicielami winnic i pracownikami. Pracownicy sezonowi nierzadko zostają z niczym, czasami obiecane pieniądze nigdy nie są im wypłacane, a zarabiają na nich caporali.

Do tego trzeba dołączyć tragiczne statystyki śmierci „na polu”: tylko w okolicach Brescii od stycznia do października 2012 zmarło w pracy sezonowej 17 osób.

Po raz pierwszy w historii Włoch zarząd administracyjny tak dużego miasta jak Reggio Calabria, stolicy prowincji i regionu, został rozwiązany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych za  powiązania z tutejszym światem przestępczym, najpotężniejszą włoską mafią, ‘Ndrangetą.

W Lombardii jak dotąd aresztowano 13 radnych i 5 najbliższych współpracowników prezydenta regionu, R. Formigoni,  w tym jednego z asesorów, D. Zambettiego, min. za zakup 4 tys. głosów od ‘Ndrangety w cenie 50 euro za głos. Formigoni, wobec którego także wszczęto postępowanie wyjaśniające, nie poddaje się jeszcze do dymisji, ale zmuszony jest drastycznie zredukować zarząd gminy.

Podobnie dzieje się w Rzymie, Palermo...od południa po północ Włoch głośno o skandalach korupcyjnych w urzędach administracji publicznej  wielu prowincji, miast, a także w największych partiach politycznych...

Praktycznie z dnia na dzień media donoszą o  nowych dochodzeniach wszczętych w sprawie nieprawidłowości i nadużyć urzędników oraz przenikania mafii, camorry i ‘ndrangety w zarządy miast i instytucje państwowe (min. w regionach: Piemonte, Umbria, Toskania, Lacjum, Molise, Kalabria, Kampania, Apulia, Sycylia).

W chwili obecnej w 15 regionach na 20 prowadzone są dochodzenia dotyczące tzw. korupcji środowiska (corruzione ambientale), czyli przetwarzania odpadów, nielegalnej zabudowy, handlu narkotykami/bronią/odpadami, itd.