Wiadomości - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

Do 27 sierpnia w Mediolanie trwać będzie 22 Festival Latino Americando: kultura, spektakle, muzyka, koncerty, tańce, sztuka, gastronomia i rzemiosło, rytmy prosto z Ameryki Łacińskiej na terenie Latinoamericando Expo 2012 – w Assago Milanofiori Forum (10km od centrum Mediolanu).

Info i program na stronie:  www.latinoamericando.it

Agnieszka Gorzkowska

Według ostatnich sondaży najwięcej turystów wybierze się w sierpniu 2012 na wakacje do Apulii i do Toskanii, gdzie można znaleźć oferty na każdą kieszeń i każde wymagania. Te rejony przyciągają zarówno rodziny z dziećmi, grupy przyjaciół, pary zakochanych i singli.

Najpopularniejsze nadmorskie miejscowości wakacyjne w Apulii to Vieste, słynące z pięknych widoków, czystego morza i dobrej kuchni, przy stosunkowo dostępnych cenach. Inną popularną miejscowością jest Gallipoli oferująca szeroki wybór ofert turystycznych.

W Toskanii natomiast modna jest Follonica, gdzie na turystów czeka krystaliczne morze i dobrze zagospodarowane plaże.

W innych regionach dużą popularnością cieszy się Vasto w Abruzzo,  Capo Rizzuto w Calabrii, i słynna już od lat i stosunkowo niedroga Riviera Romagnola.
Zamożniejsi turyści zwykle wybierają Cefalù, Capri i Sabaudię
(Ciekawostki z prasy: www.dgmag.it,12/07/12)

Agnieszka B. Gorzkowska

Kończy się już tegoroczny Macerata Opera Festival, ale warto  jeszcze uczestniczyć 9 sierpnia 2012 w  nocy operowej zatytułowanej Notte dell'Opera, podczas której Starówka miasta wypełni się specyficzną atmosferą muzyki i pieśni operowych.

Artyści operowi i muzycy wyjdą na główne place  Maceraty aby podzielić się z publicznością pięknem liryki.

W programie przewidziane są:
Centro Storico - La Traviata di G. Verdi
Corso Cairoli - La Bohème di G. Puccini
Corso Cavour - Carmen di G. Bizet

Agnieszka Gorzkowska

Średnio 10 tysięcy osób dziennie odwiedza zainaugurowaną pod koniec czerwca nową atrakcję Wiecznego Miasta, jaką jest kilkupiętrowy supermarket z najlepszym włoskim jedzeniem.

Eataly – taką nazwę nosi nowy mega market z najlepszym, certyfikowanym włoskim jedzeniem i restauracjami, barami, winiarniami serwującymi the best of made in italy.

Na ostatnim czwartym piętrze mieści się lokal, z którego okien rozlega się zapierającą dech w piersiach panorama miasta i w którym jeden z mistrzów włoskiej kuchni serwuje najwykwintniejsze dania kuchni śródziemnomorskiej.

Eataly to sieć marketów propagującą idee slow food, będącą przeciwieństwem fast food, szybkiego i śmieciowego żywienia. Jej rzymski oddział uważany jest za wizytówkę firmy. Oferuje on miłośnikom dobrego jedzenia przebogatą ofertę najlepszych produktów oraz degustacji.

W rzymskim sklepie sprzedawane są najwyższej jakości oliwy, sery, przetwory warzywne i owocowe, wina, likiery i słodycze. Większość produktów pochodzi z północnych regionów Włoch, jednak szefowie restauracyjnych kuchni dbają, aby goście mieli okazję poznać smaki z wszystkich 20 regionów Włoch.

Eataly znajduje się na obszarze terminalu Ostiense, jednego z kluczowych węzłów komunikacyjnych Wiecznego Miasta. Zarówno market, jak i piwiarnie, winiarnie oraz knajpki oblegane są przez tłumy od rana do północy. W ciągu kilku tygodni od inauguracji centrum odwiedziło je już ponad 25 tysięcy osób. Oprócz mieszkańców Rzymu i okolic ściągają też do niego tłumy zagranicznych wycieczek, jako, iż jest to miejsce, w którym nie tylko można zjeść i kupić najlepsze włoskie jedzenie, ale też podpatrzyć jak przygotowywane są różnego rodzaju dania, przetwory i słodycze.(wda)

Adres:

Air Terminal Ostiense
Piazzale XII Ottobre 1492

Więcej szczegółów o tym raju dla smakoszy znajduje się na stronie internetowej http://www.roma.eataly.it/


embed video plugin powered by Union Development

Z okazji 80-tych urodzin kolumbijskiego artysty, Fernando Botero, rzeźbiarza i malarza od lat 70-tych związanego z toskańskim miasteczkiem Pietrasanta (Lucca), w hołdzie artysty władze i mieszkańcy miasta postanowili zorganizować otwartą wystawę jego twórczości, min. na placu w samym centrum Starówki, gdzie postawiono 6 monumentalnych rzeźb w brązie.

Pozostałe dzieła artysty, rzeźby, rysunki i akwarele  wystawione są także w kościele i krużgankach klasztornych Sant'Agostino.

Wystawa czynna jest do 2 września 2012r. od wtorku do niedzieli, wstęp wolny.

Agnieszka Gorzkowska

Mimo działań antykryzysowych podejmowanych przez rząd Premiera Montiego, dług publiczny Włoch wciąż rośnie.

Jak podaje urząd statystyczny UE – Eurostat, na koniec I kwartału 2012 r. wyniósł on 123,3% PKB. Jest to o 3,8 pkt. proc. więcej niż w I kwartale 2011 r. i o 3,2 pkt. proc. więcej niż w IV kwartale 2011 r. W liczbach bezwzględnych wyniósł on 1,946 bln euro.

Jak podkreślają eksperci jest to najgorszy wynik od 1995 r. Jak wynika z obliczeń Eurostatu gorszy procentowo wynik w I kwartale 2012 r. miała tylko Grecja (132,4%).

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-23072012-AP/EN/2-23072012-AP-EN.PDF

Informacja pochodzi z oficjalnej strony internetowej

Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Rzymie

Jak wynika z sondażu EuroTest monitorującego usługi na stacjach dla klientów zmotoryzowanych udających się w podróż po autostradzie, przeprowadzonego we współpracy z ACI, we Włoszech 60 stacji na 65 oceniono jako pozytywne. 33 stacje otrzymało wynik „dobry”, 27 „dostateczny”, a tylko 5 „niedostateczny”.

Chociaż są jeszcze gdzieniegdzie braki i niedociągłości szczególnie jeśli chodzi o usługi dla rodzin (np. brak placów zabaw dla dzieci) i dla niepełnosprawnych, to zdecydowanie  poprawiły się warunki higieniczne w toaletach.

Wyniki Eurotestu stawiają Włochy, wraz z Francją i Luksemburgiem na poziomie  bardzo przeciętnym.
(pordenone.aci.it, 2/7/2012)

Tymczasem z sondażu popularnego włoskiego magazynu Quattroruote wynika, że najlepsze struktury we Włoszech oferują stacje obsługiwane przez Gruppo Sarni, które mają w sprzedaży produkty kontrolowane i bezpieczne, a toalety są nowoczesne czyste i odpowiednio utrzymane.

Agnieszka Gorzkowska