Wiadomości - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Jak co roku niezależny instytut badawczy ICMA przyznał międzynarodowe nagrody Randstad Award  najbardziej atrakcyjnym i przyjaznym pracownikom przedsiębiorstwom na świecie.

Badania instytutu mają na celu wykazać w których sektorach i przedsiębiorstwach  najwięcej kandydatów chciałoby się zatrudnić.

Najważniejszymi czynnikami, którymi obecnie kieruje się większość kandydatów poszukujących pracy są w kolejności:
- perspektywa zatrudnienia na długi okres (20%)
- zabezpieczenie finansowe przedsiębiorstwa (17%)
- konkurencyjne wynagrodzenie i dodatkowe benefity (13%)
- interesujące zadania do spełnienia (10%)
- przyjemna atmosfera w pracy (9%)

Okazuje się, że aż 44% ankietowanych poszukuje pracy w branży samochodowej i informatycznej,  40% w sektorze dóbr codziennego użytku (tzw. dóbr szybkozbywalnych) i 39% w branży  chemiczno-farmaceutycznej.

Najwięcej kandydatów poszukuje pracy w ogłoszeniach na portalach internetowych (62%), oraz w gazetach (52%), na trzecim miejscu uplasowały się agencje pracy.

Tegoroczne nagrody Randstad Award  za najatrakcyjniejsze przedsiębiorstwa dla pracowników na rynku światowym otrzymały:
Newcrest Mining (Australia), Deme (Belgia), WestJet Airlines Ltd. (Kanada), Eurocopter (Francja), Fraunhofer-Gesellschaft (Niemcy), Microsoft (India), Ferrero (Italia), Sony Corporation (Japonia), Air New Zealand (Nowa Zelandia), TVN SA (Polska), Singapore Airlines (Singapur), Sony (Hiszpania), KLM (Holandia), e John Lewis (Wielka Brytania).
(borsaitaliana.it, 26/07/2012)

We Włoszech firma Ferrero otrzymała 69% preferencji, głównie młodych  kobiet (25-34 lat), a na drugim miejscu uplasowała się nagrodzona w ubiegłym roku Ferrari (68%), którą wybierają mężczyźni w wieku 35-65 lat. Trzecie miejsce we  Włoszech zdobyła firma z Turynu Thales Alenia Space (63%) w branży satelitarnej, do której kandydują głównie mężczyźni w wieku 45-54 lat.
(risparmiolavoro.it, 19/03/2012)

Agnieszka B. Gorzkowska


 

W  dobie kryzysu, gdy trudno znaleźć stałą, lubianą i dobrze płatną pracę, najlepiej sobie ją wymyślić! Ewentualnie, w wolnych chwilach można też dorobić na dodatkowej  oryginalnej pracy, a jak różne i zaskakujące mogą być pomysły na zarabianie pieniędzy, przekonajcie się sami...

Największą popularnością wśród młodych ludzi cieszą się profesje związane z internetem, tzw. „wwworkers”. I tak powstało wiele nowych kategorii zawodów, na ogół związanych z nomenklaturą angielską,
które  często nie mają nawet odpowiedników w innych językach, np.: 
social media editor; social media specialist; web artist; web designer; web writer; web content editor; game designer; channel manager; sound designer; surfer…itd

Czasami próbuje się przetłumaczyć chociaż częściowo lub opisowo nową terminologię na język włoski:
animatore di chat (animator użytkowników czat);
infografista (ekspert, który przedstawia dane i informacje w formie graficznej);
difensore o ricostruttore di reputazioni on line (ekspert, który chroni i odbudowuje reputację w internecie);
consulente nell’arrivare primi in Google (ekspert, który pomaga wyprzedzic inne strony w katalogach Google);
segretario/a virtuale (asystent/sekretarka wirtualna);
surfista virtuale… itd.

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Ipsos, na zlecenie Save the Children i Kraft Foods wynika, że dzieci włoskie prowadzą siedzący tryb życia i zbyt rzadko wychodzą na świeże powietrze.

Prawie 19% niepełnoletnich respondentów nie praktykuje żadnej aktywności fizycznej w wolnym czasie. Sytuacja w godzinach szkolnych wygląda jeszcze gorzej. Okazuje się, że 6% młodzieży uczęszcza do szkół, które nie posiadają boisk lub istniejące miejsca nie są w dobrym stanie - podają media włoskie.

Coraz więcej dzieci spędza większość wolnego czasu w zamkniętych pomieszczeniach. 60% rodziców przyznało, że ich potomstwo najwięcej czasu spędza w domu z przyjaciółmi.
Powyższe dane są niepokojące i powinny skłonić wszystkich do refleksji. Według naukowców nadszedł czas zaoferowania dzieciom odpowiednich możliwości spędzenia wolnego czasu z rówieśnikami na świeżym powietrzu.

tłum. am

W dniach od 24 do 29 lipca 2012 po raz trzeci odbędzie się międzynarodowy  tour gastronomiczny pt. Il gelato nel piatto 2012,  czyli przegląd dań na słodko i na słono, których głównym elementem będą lody.

Najwybitniejsi chefowie kuchni zaprezentują oryginalne przepisy na najlepsze dania z lodami. I choć połączenia lodów z całkowicie nietypowymi składnikami mogą wydawać się na pierwszy rzut oka zaskakujące, to jednak zawsze warto spróbować zanim wyda się na ten temat opinię, bo jak czytamy w haśle przewodnim imprezy „tutto ciò che è commestibile può essere trasformato in gelato"- wszystko co jest jadalne, można przekształcić na lody!

Przegląd ma wymiar międzynarodowy, do inicjatywy przyłączyło się już 100 słynnych restauracji na całym świecie, min. w Londynie, Singapurze, Seulu, Ankarze, Pekinie, Hong Kongu, Tokio, Atenach, Paryżu, Dubaju, itd.

Impreza została zorganizowana przez InFormaCibo – portal informacyjny online przy udziale Consorzio del Prosciutto di Parma e Parmigiano-Reggiano, i ma na celu min. promować Scuola Internazionale di Cucina Italiana (Alma), Parma Alimentare i Fiere di Parma.

Przegląd najlepszych przepisów 2011 słynnych chefów kuchni:
http://www.informacibo.it/_sito/gelato-nel-piatto/2011/ricette/chef.htm

Więcej informacji: http://www.informacibo.it/gelato-nel-piatto/

Agnieszka B. Gorzkowska

Na początku sierpnia (4 i 5) kierowców włoskich dróg czekają trudne chwile.

Związki zawodowe (Faib Confesercenti, Fegica Cisl i Anisa Confcommercio) potwierdziły zapowiedziany kilka dni temu strajk, ale ograniczając go jedynie do 2 dni, a nie trzech jak zapowiadano wcześniej.

Związkowcy, oprócz zwołania koncernów naftowych w sprawie wyjaśnienia umów gospodarczych, które wygasły ponad 2 lata temu, proszą o negocjacje w sprawie promocji cenowych w weekendy, które według Maurizio Micheli – wiceprezesa Figisc Anisa Confcommercio „sprawiły, że stacje benzynowe pracują jedynie przez dwa dni w tygodniu, co spowoduje wreszcie przymusowe zwolnienia wielu pracowników”.

Micheli chce poruszyć także kwestię opłat kartą kredytową, a w szczególności brakiem zastosowania obowiązujących norm. „Zostało ustalone – podkreślił podczas spotkania z Komisją gwarancyjną (Commissione di Garanzia per gli scioperi) – że płatności kartą kredytową do 100 euro będą pozbawione dodatkowych opłat zarówno dla klienta jak i właścicieli. Norma, o której zawsze zapominają banki”.

tłum. AM

Dzisiaj rano prokuratura z Brescii podpisała dekret zezwalający na oddanie 2500 psów rasy Beagle z farmy Green Hill w Montichiari pod tymczasową opiekę stowarzyszeniom Legambiente oraz Lav. Stawicka: „Jestem z siebie dumna, że 28 kwietnia weszłam na teren Green Hill, bo od tego dnia zaczęło się zainteresowanie prasy i telewizji tą hodowlą lager”.

„W chwili obecnej, stowarzyszenia, którym powierzono opiekę nad psami próbują znaleźć alternatywne struktury, które będą odpowiednie, by je gościć” powiedział Giuseppe Tedeschi, szef Corpo forestale w Bresci. „Już niedługo Green Hill nie będzie mogła przyjmować innych psów – zapewnił.

28 kwietnia podczas manifestacji, mającej na celu natychmiastowe zamknięcie hodowli, została aresztowana, mieszkająca od wielu lat we Włoszech Polka. Beata Stawicka spędziła w więzieniu 48 godzin i została oskarżona o kradzież, zniszczenie mienia, stawianie oporu i przemoc wobec funkcjonariuszy publicznych, a przecież ona starała się tylko uwolnić bezbronne szczeniaki... Ryzykuje za to, co zrobiła, zgodnie z prawem włoskim, od 4 do 10 lat wiezienia.

„Jestem z siebie dumna, że 28 kwietnia weszłam na teren Green Hill, bo od tego dnia zaczęło się zainteresowanie prasy i telewizji tą hodowlą lager”  powiedziała dziś rano naszej redakcji Beata Stawicka i dodała „Mój areszt i dobra praca adwokatów przyczyniły się do zamknięcia tego okrutnego miejsca...”.

Hodowla Green Hill była przez kilkanaście lat symbolem hańby. Farma powstała w 2001 roku, kilka lat temu została zakupiona przez firmę Marshall Farm Inc. Marshall jest nazwiskiem przypisywanym na całym świecie największej „fabryce” psów laboratoryjnych. Psy Marshlla wysyłane są drogą lotniczą na cały świat, ale dzięki przekształceniu Green Hill jako europejskiej siedziby i budowy ogromnej hodowli w Chinach, Marshall realizuje w chwili obecnej swój plan ekspansji  i monopolu na rynku.

„Teraz po zamknięciu farmy moja działalności jako aktywistka nie zakończy się tutaj, wręcz przeciwnie, teraz mam jeszcze więcej energii, żeby kontynuować” stwierdziła z uśmiechem Stawicka.(am)

Planujecie wakacje we Włoszech pociągiem? Sprawdź jak podróżować taniej. Trenitalia przygotowała pakiet zniżkowy i oferty na sezon letni 2012.

Offerta Trenitalia Super Economy prezzi MINI - od 9 euro

- Milion biletów każdego miesiąca ze zniżką do 60% pierwszej i drugiej klasy, do kupienia on-line
Promozione 2012 bimbi gratis con Cartafreccia

- Posiadacze karty Cartafreccia podróżujący w grupie od 2 do 5 osób nie płacą za bilet dla dzieci poniżej 12 lat. Oferta ważna jest do 31 sierpnia 2012.
Andata e Ritorno in giornata

- Bilety powrotne w ciągu tego samego dnia na pociągi Frecciarossa i Frecciaargento kosztują: 149 euro – w pierwszej klasie i 109 euro w drugiej klasie
Offerta 2012 Familia

- Oferta dla rodzin od 2 do 5 osób. Dzieci do 12 lat podróżujący z chociaż jedną osobą dorosłą mają 50% zniżki, powyżej 12 lat 20% zniżki.
Carnet 10 viaggi