Wiadomości - Nasz Swiat
28
So, maj

Według danych Legambiente jakość powietrza atmosferycznego w metropoliach włoskich, szczególnie w Mediolanie i Rzymie jest alarmująca. Głównym powodem przekraczania dopuszczalnych limitów jest motoryzacja, ruch miejski, korki uliczne...
zobacz video

Dzienne i tygodniowe prognozy zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego na terenie całych Włoch, zarówno w dużych miastach jak i małych miejscowościach, można znaleźć na portalu La Mia Aria.

Na stronie znajdują się dokładne dane jakości powietrza, a także wskazówki i porady dla dzieci, sportowców, osób starszych i osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, alergie, itp.

Dwa silne wstrząsy wtórne zanotowano dzisiaj w godzinach popołudniowych w regionie Emilia Romania. Runęły kolejne budynki.

Pierwszy popołudniowy wstrząs miał siłę 5,1 w skali Richtera, a drugi 4,1. Ich epicentrum znajdowało się ponownie pomiędzy Bolonią a Ferrarą.

Szczególnie dotkniętymi trzęsieniem ziemi miastami są: Finale-Emilia, Bondeno, Sant'Agostino,  San Felice sul Panaro oraz Camposanto.

Nowe zniszczenia zauważono w miejscowości Sant'Agostino, gdzie nad ranem w zawalonym zakładzie ceramicznym zginęło dwóch robotników. Po południu zawalił się tam fragment budynku magistratu. Ciężko ranny został strażak, który spadł z dużej wysokości, gdy kontrolował budynek po porannym trzęsieniu ziemi.

Czytaj także: Video: Silne trzęsienie ziemi w Emilia Romania. Sześć osób nie żyje

Fragmenty domów zawaliły się też w miejscowości Finale-Emilia, gdy w siedzibie tamtejszej straży pożarnej trwała narada sztabu kryzysowego.

Na skutek trzęsień zginęło 6 osób, ponad 50 jest rannych, a tysiące zostało bez dachu nad głową.

NS

Według najnowszego bilansu trzęsienia ziemi w regionie Emilia Romania, sześć osób nie żyje, jedna jest zaginiona i kilkadziesiąt rannych.

Do silnego wstrząsu o sile 5.9 w skali Richtera doszło o godzinie 4.04 rano. Trzęsienie trwało około 20 sekund. Po silnym wstrząsie nastąpiło kilka słabszych o sile 2,9-3,3 w skali Richtera.

Najbardziej wstrząsy odczuli mieszkańcy Bolonii, Ferrary, Modeny, Mantui oraz Rovigo, ale wstrząsy odczuwalne były także między innymi w Weronie i Vicenzy, w dużej części Toskanii, w Lombardii, Trydencie oraz Friuli-Wenecji Julijskiej.

Czytaj także: Kolejne wstrząsy w Emilia Romania. 30 tys. osób bez dachu nad głową

Na skutek trzęsienia zmarło czterech robotników nieopodal Ferrary. Koło Bolonii na serce zmarła 37-letnia Niemka. W Sant’Agostino natomiast zmarła, przygnieciona przez walące się ściany 103-letnia kobieta – podał TGCOM.

W trzęsieniu ziemi ucierpiały również zabytkowe budynki i małe kościoły. Zawaliło się wiele hal fabrycznych. Ewakuowano kilka szpitali. Szczególnie ucierpiały okolice Ferrary, której starówka wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Runęły tam dzwonnice kościołów i hale fabryczne. Zniszczeniu uległy też gazociągi i inne elementy infrastruktury.(mam)

 

 

embed video plugin powered by Union Development

9 maja 2012 Wenecja świętuje dzień powstania Unii Europejskiej (9 maja 1950) promując  wizję przyszłości Europy w świetle nauki i innowacji pod hasłem „Festa dell'Europa. Altri Confini"

Impreza skierowana jest głównie do środowisk uniwersyteckich, szkolnych i biznesu. Organizatorzy zapraszają na targi, warsztaty, pokazy eksperymentów naukowych (w szczególności z dziedziny nanotechnologii), spektakle, wystawy sztuki, koncerty i inne imprezy kulturalne. Wstęp wolny.

Główne siedziby imprez:
-  VEGA Parco Scientifico Tecnologico di Venezia, Via delle Industrie n.15, Marghera Venezia, Padiglione Antares
-  Forte Marghera, via Forte Marghera 30, Mestre Venezia

Info: link

Jedna osoba nie żyje, a dziewięć jest rannych - to bilans eksplozji silnego ładunku wybuchowego obok szkoły Francesca Morvillo w Brindisi. Ładunek umieszczony był w kontenerze na śmieci. Niewykluczone, że zamach został przygotowany przez jedną osobę.

Melissa Bassi nie przeżyła wczorajszego zamachu16-letnia Melissa Bassa nie przeżyła wczorajszego zamachu przed szkołą w Brindisi, dziewięciu rannych uczniów przebywa nadal na oddziałach intensywnej terapii.

Burmistrz Brindisi Mimmo Consales powiedział kilka godzin po eksplozji agencji Ansa, że kilka tropów przemawia za hipotezą, że zamachu mogła dokonać mafia z Apulii, czyli Sacra Corona Unita, czwarta włoska mafia, po organizacjach przestępczych z Sycylii, Neapolu i Kalabrii.

Według prokuratora Marco Di Napoli, zamach został przygotowany przez jedną osobę.
- Nie można wykluczyć, że wszystko przygotowała jedna osoba - powiedział prokurator Marco Di Napoli podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami.

Di Napoli poinformował, że śledczy dotarli do nagrania, na którym widać osobnika, który naciska na urządzenie do zdalnego odpalania ładunku wybuchowego. - To straszne obrazy - podkreślił Di Napoli. Według przekazanych przez niego informacji nieznana jest tożsamość sprawcy. Nie jest też jasny motyw zamachu.

W chwili obecnej opracowywany jest portret psychologiczny sprawcy.
- To osoba, która jest w stanie wojny z całym światem, która czuje się ofiarą albo wrogiem wszystkich i wykorzystuje okazję, by doprowadzić do eksplozji swojej wściekłości - stwierdził prokurator z Brindisi. Jego zdaniem wprawdzie początkowy trop prowadzący do mafii z Apulii nie jest całkowicie wykluczony, ale uważa się go za "wysoce nieprawdopodobny".

NS

Stowarzyszenie pizzaioli z Neapolu Associazione Pizzaiuoli Napoletani we współpracy z czasopismem Ristorazione Italiana Magazine organizuje od kilku lat Światowe Mistrzostwa Pizzaioli Campionato Mondiale del Pizzaiuolo - 11 Trofeo Caputo.

Tegoroczne mistrzostwa odbędą się od 21 do 23 maja 2012 w Nola (Napoli), w centrum handlowym "Vulcano Buono".

Zobaczcie jak to wyglądało rok temu...


Mistrzowie włoskiej pizzy konkurować będą w kategoriach:
PIZZA NAPOLETANA S.T.G “Trofeo Caputo” (pizza neapolitańska s.t.g. trofeum Caputo)
PIZZA CLASSICA (pizza klasyczna)
PIZZA IN TEGLIA (pizza z blachy)
PIZZA AL METRO (pizza z metra, cięta)
PIZZA SENZA GLUTINE (pizza bezglutenowa)
PIZZA JUNIORES (pizza dla juniorów)

embed video plugin powered by Union Development

Gwardia Szwajcarska, najstarsza i najmniejsza armia świata, zadebiutowała na Facebooku. Poinformowano o tym w sobotę, w przeddzień jej święta, gdy w Watykanie tradycyjnie odbywa się zaprzysiężenie nowych gwardzistów.

W niedzielę, przysięgę złożyło 26 rekrutów. Dowódca formacji, pułkownik Daniel Anrig wyjaśnił cele jej wejścia na portal społecznościowy: „Chcemy poprawić naszą komunikację z młodzieżą, która w przeciwnym razie nie miałaby okazji dowiedzieć się, czym naprawdę jest papieska Gwardia Szwajcarska”. Na jej stronie na Facebooku znajdują się informacje na temat rekrutacji, służby i obowiązków gwardzistów. Zainteresowanie utworzoną w 1506 roku Gwardią wśród młodych Szwajcarów, podkreślił dowódca, jest bardzo duże. Aby zostać do niej przyjętym, należy spełnić szereg warunków. Trzeba być obywatelem szwajcarskim, katolikiem i kawalerem, mieć od 19 do 30 lat oraz wzrost powyżej 174 centymetrów. Ponadto wymagane jest zakończenie służby wojskowej w armii Szwajcarii. Służba w Watykanie trwa 2 lata i może zostać potem przedłużona. (emi)

Artykuł pochodzi ze strony The Polish Observer

Więcej artykułów…