Wiadomości - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Media włoskie coraz bardziej rozpisują się na temat skandali finansowych Ligi Północnej (Lega Nord) dotyczących pieniędzy publicznych przeznaczanych na prywatny użytek jej liderów i ich rodzin.

Do tego dochodzą informacje dyskredytujące przywódców Ligi.

Parę dni temu w Corriere della Sera opublikowano artykuł pokrótce streszczający życiorys do niedawna głównego szefa i symbolu tej separatystycznej partii: Umberto Bossiego.

Artykuł został napisany na podstawie autobiograficznej książki Bossiego pt. „Vento del Nord” (Wiatr z Północy), w którym czytamy takie oto ciekawe punkty w aspiracjach i karierze kontrowersyjnego włoskiego lidera:

- w wieku 15 lat z nudów opuszcza  Istituto tecnico per periti chimici (technikum  chemiczne), i dopiero około trzydziestki zdaje maturę korespondencyjnie w szkole Radio Elettra di Torino.

- pierwszą legitymację partyjną zdobywa zapisując się do Pci (Partito Comunista Italiano!) w Verghera di Samarate, na której jest napisane:  „zawód – lekarz medycyny”!

Dla tych , którzy chcieliby dożyć czasów kiedy średnia płaca w Polsce będzie równa średniej unijnej, życzenia stu lat życia są absolutnie na miejscu…

Według danych Eurostatu, średnia miesięczna płaca brutto w Polsce była w roku 2011 o 33% wyższa niż w 2005 roku. W tym samym okresie średnia miesięczna płaca brutto w Unii Europejskiej wzrosła o 11,8%, a więc blisko 3 razy mniej. W 2011 roku średnia miesięczna płaca brutto wynosiła w UE 2177 euro, a w Polsce 800 euro.

Na czele unijnego rankingu średniej miesięcznej płacy brutto w 2011 roku jest Luksemburg ze stawką 4056 euro. Kolejne miejsca zajmują: Dania – 3853, Irlandia – 3497, Belgia -3046 i Szwecja – 3017 euro.

Zaskakującym wydaje się to, że największa gospodarka Europy, czyli Niemcy z przeciętną płacą 2447 euro zajmują dopiero 12 pozycję w tym rankingu.

Przed Niemcami lokują się: Finlandia – 2986, Austria – 2820, Francja – 2669, Holandia – 2652 i Wielka Brytania – 2618 euro. Za Niemcami sklasyfikowane są: Włochy – 2141, Hiszpania – 2089, Cypr – 1813, Słowenia – 1763, Grecja – 1662, Malta – 1426 i Portugalia – 1319 euro.

Ranking zamykają kraje byłego bloku wschodniego: Czechy – 991, Słowacja – 912, Estonia – 857, Węgry – 823, Polska – 800, Łotwa – 688, Litwa – 647, Rumunia – 610 i Bułgaria 409 euro.

W sobotę,  21 kwietnia Rzym będzie obchodził swoje 2765-te urodziny!

O godzinie 20.30 na  Via dei Fori Imperiali rozpocznie się spektakl „Gwiazdy Rzymu” z udziałem śpiewaków, muzyków, aktorów, zorganizowany przez władze miasta. Wystąpią  m.in. Luca Barbarossa, Maurizio Battista, Mario Biondi, Elena Bonelli, Paulo Bonolis, Lorella Cuccarini,  Lando Fiorini, Simona Marchini, Enrico Montesano, Andrea Morricone, Ennio Morricone oraz Andrea Perrozzi.

O północy natomiast odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Szczegółowy program obchodów urodzin Wiecznego Miasta: link

Miasto nakręciło film, który ma zachęcić kibiców z Włoch, Niemiec, Irlandii i Chorwacji do przyjazdu do Poznania podczas Mistrzostw Europy EURO 2012.

30-sekundowy film o zabawnym tytule"Come and Join" ma zachęcać do wizyty w Poznaniu i zostanie wyświetlony we włoskiej telewizji od 16 kwietnia do 21 maja.

Każda z wersji językowych nieco się różni. We włoskiej mężczyźni żonglują piłką na tle Koloseum, placu Hiszpańskiego, Zamku św. Anioła, Fontanny di Trevi i przed placem św. Piotra. Ostatni z Włochów odbija piłkę w stronę Poznania, gdzie na Starym Rynku z gracją przyjmuje ją Bartosz Bosacki, były piłkarz i ambasador Euro w Poznaniu.

 

Od maja do lipca będzie można zapisać się na bezpłatne kursy dla opiekunek (assitente familiare) osób starszych, chorych i niepełnosprawnych przeznaczone dla imigrantów zamieszkujących na terenie Lombardii.

Warunkiem zapisania się na kurs jest rozmowa kwalifikacyjna w języku włoskim. Przewidziane są kursy poranne, popołudniowe, wieczorowe, a także sobotnie (do wyboru), które trwać będą w sumie 160 godzin.

Na zakończenie kursu uczestnicy otrzymają zaświadczenie zdobycia umiejętności do uprawiania tego zawodu: attestato di competenze – wydane przez Region Lombardii.

Info: IAL Lombardia, via Castellini 7 Brescia, tel. 030/2893811 e-mail: segreteria(at)ialbrescia.it www.ialbrescia.it

Agnieszka B. Gorzkowska

Tylko na przełomie 2010 i 2011r. podczas kontroli w Lombardii zidentyfikowano ponad tysiąc fałszywych pielęgniarzy i pielęgniarek. To prawdziwy rekord w stosunku do innych profesji.

Wiele z nich pokazuje zaświadczenia zdobyte za granicą, które nie są uznawane we Włoszech.

Duża część pielęgniarek pracuje na czarno, w prywatnych domach, albo w małych lokalnych domach starców, dlatego też nie łatwo jest sprawdzić ich prawdziwe przygotowanie.

Sytuacja na rynku pogarsza się, tym bardziej, że brakuje profesjonalnego personelu ponieważ nie ma funduszy na nowe kontrakty w szpitalach, a ponadto włoskie pielęgniarki chętniej wyjeżdżają z kraju np. do Szwajcarii, gdzie pensje są znacznie wyższe.
(Ciekawostki z prasy: Il Giornale, 13/04/2012)


Agnieszka B. Gorzkowska

Już od maja rozpoczyna się coroczny nabór personelu do parków rozrywek we Włoszech, takich jak Gardaland, Mirabilandia, Minitalia, RainbowMagicLand, itd.

Jest to przede wszystkim znakomita okazja dla studentów, ale nie tylko. Poszukiwani pracownicy to min.: kasjerzy, personel gastronomii (kucharze, barmani, kelnerzy), ogrodnicy, sprzedawcy, ratownicy (w parkach wodnych), muzycy, czy nawet biolodzy morscy.
Jednym z podstawowych wymogów jest oczywiście znajomość języków obcych, głównie angielskiego.

Więcej informacji, a także ogłoszenia znajdziecie na stronie www.parchionline.it