Wiadomości - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

“Cosa sarebbe l’arte senza le donne?, czyli  „czym byłaby sztuka bez kobiet?” to nowa inicjatywa włoskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki MIBAC (Ministero per i Beni e lttività Culturali), z okazji Dnia Kobiet.

W dniu 8-go marca wszystkie panie będą mogły skorzystać z bezpłatnego wstępu do państwowych muzeów, galerii, zbiorów archeologicznych, pałaców i rezydencji historycznych, i innych miejsc sztuki. Info: link

Oto kilka wybranych propozycji:
Torino –  Armeria Reale - wystawa zadedykowana najwaleczniejszym kobietom
Modena - “Biglietto gratuito per ogni rossetto al Museo del Balsamico Tradizionale” – zwiedzanie z przewodnikiem i degustacja słynnego octu balsamicznego z Modeny.

8-go marca warto skorzystać z nowej promocji Trenitalia "Festa della donna 2x1".

Podróżujący we dwójkę mogą zakupić tylko jeden bilet pod warunkiem, że chociaż jedno z nich jest kobietą.

Promocja dotyczy pociągów krajowych 1 i 2 klasy (oprócz regionalnych, kuszetek i sypialnych), jak również oznaczonych  Business, Premium i Standard Alta Velocità Frecciarossa i Frecciargento.

Info: link

Już od 28 marca ruszą bezpośrednie loty tanich linii lotniczych Ryanair z Wrocławia do Wenecji Treviso.

Port lotniczy Treviso Sant' Angelo oddalony jest około 3 km na zachód od Treviso oraz 20 km od Wenecji.
Loty odbywać się będą 2 razy w tygodniu w środy i niedziele. Wylot z Wrocławia o godz 19:05, planowane lądowanie w Treviso o godz 20:40.

Koncern Coca-Cola zerwał wieloletni kontrakt ze swoim dużym dostawcą pomarańczy z Rosarno w Kalabrii, po tym jak w angielskiej prasie ukazała się seria artykułów, opisująca warunki w jakich pracują imigranci na plantacjach w tej miejscowości – podała w niedzielę „La Repubblica”.

Brytyjska prasa oskarżyła Coca-Colę, o to, że sprowadzając owoce  z miejsca, o którym powszechnie wiadomo, iż pracownicy traktowani są jak niewolnicy, wyraża aprobatę dla tych aktów wyzysku imigrantów, pochodzących nota bene głównie z krajów Trzeciego Świata.

Koncern zareagował na ten zarzut zerwaniem kontraktu z dostawcą z Rosario. Jak powiedziała „La Republice” burmistrz miasteczka Elisabetta Coca-Cola uzasadniła to rozwiązanie umowy ochroną swego wizerunku.

(wda)

Rzym – 4 marca Lucio Dalla skończyłby 69-lat. Wczoraj zmarł nagle w godzinach poranny na atak serca w hotelu w Montreaux, w Szwajcarii, gdzie przebywał z powodu swojej trasy koncertowej.

Lucio Dalla to legenda włoskiej sceny muzycznej. Kochany przez  publiczność, ale też doceniany przez środowisko akademickie, o czym świadczy doktorat honoris causa przyznany mu przez Uniwersytet w Bolonii, jego rodzinnego miasta.

Włosi są zszokowani wiadomością o nagłej śmierci tego cenionego i lubianego zarówno przez starsze i młodsze pokolenia piosenkarza i autora tekstów.

Zaledwie kilka dni temu Dalla  wystąpił na  festiwalu piosenki włoskiej w San Remo.

(wda)

 embed video plugin powered by Union Development

Projekt Savia (Sistema di alimentazione di veicoli a idrogeno e ammoniaca) to pierwszy eksperymentalny pojazd  z napędem na płynny amoniak z dodatkiem ok. 5% wodoru.

Prototyp został zaprezentowany 13 lutego w siedzibie Pon-Tech, Consorzio per la Ricerca Industriale ed il Trasferimento Tecnologico w Pontedera (Pisa).

Innowacyjną ciężarówkę skonstruowano  przy współpracy władz  miasta Pontedera,  Regione Toscana, oraz Università di Pisa, Scuola Superiore Sant'Anna i  przedsiębiorstw EDI Progetti, Acata i Bigas.

Prototyp będzie służył miastu jako śmieciarka.

Według ekspertów koszty produkcji takiego pojazdu nie są wyższe niż pojazdu z napędem hybrydowym, a  amoniak jest o połowę tańszy  od benzyny. Pełny bak pozwala na przejechanie 300 km z prędkością 70 km/h.
Dodatkową zaletą takiego samochodu jest system ZEV (zero emission vehicle), czyli pojazd jest całkowicie ekologiczny.

(Ciekawostki z prasy: greenews.info, 22/02/2012)

 

Rok 2012 dla firmy Costa Crociere rozpoczął się bardzo pechowo. 13 stycznia u brzegów wyspy Giglio w Toskanii doszło do zderzenie wycieczkowca Costa Concordia ze skałami, dzisiaj natomiast na statku Costa Allegra, wybuchł pożar.

Costa Allegra to siostrzany statek Costa Concordii, który uległ wypadkowi w styczniu u wybrzeży Włoch, gdzie do tej pory leży jego wrak.

Do pożaru w pobliżu maszynowni doszło około 200 mil morskich od atoli Alphonse, należących do Seszeli.

W chwili obecnej Costa Allegra znajduje się 250 mil morskich od wybrzeży Seszeli na Ocenie Indyjskim i płynie bez włączonego silnika. Kilka godzin po pożarze, załoga dryfującej jednostki wezwała pomoc; oczekuje się, że dotrze ona około północy. Na pokładzie statku jest ponad tysiąc osób.

Włoski armator poinformował, powołując się na kapitana, że żaden z pasażerów statku o nazwie Costa Allegra nie odniósł obrażeń i nie ma ofiar.

Władze portowe z Seszeli wysłały na pomoc włoskiemu wycieczkowcowi dwa holowniki, statek i śmigłowiec. Według włoskich mediów pierwsza jednostka dotrze do wycieczkowca około północy czasu polskiego. Dokonano już lotniczej inspekcji miejsca, w którym znajduje się statek - podała PAP.

Pożar wybuchł w maszynowni, jego przyczyna nie jest znana. Armator zapewnił, że pożar został ugaszony i nie rozszerzył się. Jednak w jego rezultacie zgasły silniki i nie ma prądu.

Statek płynął z Madagaskaru w kierunku portu Mahe na Seszelach.

Na pokładzie jest 627 pasażerów i 413 członków załogi.