Wiadomości - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

W związku z przewidywanymi opadami śniegu, burmistrz Wiecznego Miasta Gianni Alemanno oświadczył podczas konferencji prasowej, że jutro - 10 lutego oraz w sobotę – 11 lutego szkoły stolicy zostaną zamknięte.

Alemanno zapowiedział ponadto, że w tych samych dniach zamknięte będą urzędy publiczne.

W godzinach popołudniowych, prefekt Rzymu - Giuseppe Pecoraro wydal nakaz poruszania się 10 i 11 lutego tylko i wyłącznie pojazdami z założonymi łańcuchami lub posiadającymi opony zimowe.(mam)

Od 16 stycznia 2012r. w Mediolanie obowiązuje nowa opłata (congestion charge) za wjazd do centrum miasta, w tzw. strefę C (obejmuje 8,2km kw.). Opłata wynosi 5 euro. Od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 19.30 specjalne kamery monitorują wjazd wszystkich pojazdów fotografując ich numery rejestracyjne.

Opłatę należy uiścić tego samego dnia lub w ciągu następnych 24 godzin. Mandat wynosi 76 euro. Ticket ważny jest całą dobę, niezależnie od ilości wjazdów i wyjazdów ze strefy. Dla mieszkańców centrum przeznaczono 40 darmowych wjazdów i zniżkę na następne (opłata 2euro).

Celem nowego zarządzenia burmistrza miasta Giuliano Pisapia jest zmniejszenie ruchu pojazdów w centrum o przynajmniej 20-30%, a tym samym redukcja zanieczyszczenia powietrza w Mediolanie.
Pieniądze uzyskane z opłaty Ecopass miasto ma wykorzystać na doinwestowanie transportu publicznego (który i tak jest obecnie najlepiej działającym we Włoszech), oraz na utworzenie miejskich terenów zielonych i nowych stref przeznaczonych wyłącznie dla pieszych. Info: www.areac.it

Według meteorologów, w najbliższy piątek w Wiecznym Mieście oraz Lacjum może dojść do obfitych opadów śniegu.  Burmistrz Alemanno zapewnił wczoraj na swoim blogu, że tym razem „przygotujemy się lepiej”.

Nowa fala syberyjskiego frontu atmosferycznego powróci w najbliższy weekend nad cały Półwysep Apeniński. Według meteorologa Antonio Sanò, biały puch spadnie także w Rzymie już w piątek.

„Przygotujemy się lepiej” zapewnił na swoim blogu burmistrz Rzymu. „Mowa tu o możliwych opadach śniegu w piątek – pisze Alemanno  i dodaje na koniec – Trudno w tej chwili powiedzieć jak duże one będą”.(mam)

W związku z nieudolnością służb porządkowych, które miały zająć się odśnieżaniem rzymskich ulic, burmistrz Wiecznego Miasta Gianni Alemanno wydał nowe rozporządzenie – podała ANSA.

Rzymianie będą musieli sami odśnieżać chodniki przed swoimi domostwami, budynkami, sklepami, barami i restauracjami na szerokość 2 metrów w godzinach od 8.00 do 20.00.

Nakaz ten obowiązywać będzie nawet podczas opadów śniegu.

Oprócz odśnieżania, mieszkańcy Wiecznego Miasta będą musieli zadbać, by na ich części chodnika nie powstał lód.

Uwaga! “Śnieg usunięty z podwórek lub innych miejsc prywatnych nie będzie mógł być przesunięty w miejsce publiczne” czytamy w rozporządzeniu.

Według wyliczeń włoskiej prasy Francesco Schettino, kapitan statku Costa Concordia, który 13 stycznia rozbił się u wybrzeży wyspy Giglio, może zostać skazany nawet na 2.5 tys. lat więzienia.

Niecodzienny wyrok może zapaść, jeśli sąd uzna, że Schettino jest winny wszystkich stawianych mu zarzutów – podała za mediami włoskimi PAP. Za każdą z trzystu osób, które zostawił na pokładzie tonącego statku może dostać 8 lat więzienia. Za nieumyślne zabójstwo grozi we Włoszech 15 lat, a za porzucenie tonącego statku  10.

13 stycznia Francesco Schettino kierował statkiem wycieczkowym "Costa Concordia". Około godziny 21.40 zszedł z oficjalnego kursu w stronę wyspy Giglio, żeby pokazać pasażerom malownicze wybrzeże. Podpłynął do niej zbyt blisko i okręt na płytkiej wodzie uderzył w skały. Akcja ratownicza przebiegała fatalnie - ponad cztery tysiące spanikowanych pasażerów przez kilka godzin czekało na ratunek. Nie jest na razie pewne, ile osób utonęło. Do dnia dzisiejszego ratownikom nie udało się wyłowić wszystkich ciał, ale prawdopodobnie liczba ofiar przekroczy 32 osoby.

Według prokuratury, całkowitą winę ponosi właśnie Schettino, który zamiast koordynować ewakuację, sam w pośpiechu opuścił statek i przyglądał się akcji z nabrzeża. On sam tłumaczy, że przypadkiem wpadł do łodzi ratunkowej, z której nie mógł już wrócić z powrotem na pokład.

Od 7 lutego do 13 marca 2012 trwać będzie czwarta już edycja jednego z najważniejszych imprez światowej mody, kultury, sztuki i muzyki Milano Fashion City

Głównym wydarzeniem w ramach Miesiąca Mody w Mediolanie będzie Milano Fashion Week ( od 22 do 28 lutego) - tydzień, podczas którego najwięksi światowi styliści pret-à-porter (PradaFendi, Dolce e Gabbana, Giorgio Armani i wielu innych..) zaprezentują swoje kolekcje na jesień-zimę 2012-2013 na ponad 70-u pokazach.

Info: http://milanofashioncity.com


„Nie wychodźcie z domu” – apelują władze Rzymu do mieszkańców. Chociaż śnieżyca ustała już wiele godzin temu miasto jest nadal sparaliżowane. Wiele linii autobusowych nadal nie kursuje, drogi są oblodzone lub nieprzejezdne z powodu śniegu. Od wczoraj do poniedziałku obowiązuje zakaz poruszania się samochodami na letnich oponach i bez łańcuchów.

Horror przeżyli wczoraj kierowcy, którzy w godzinach popołudniowych wjechali na rzymską obwodnicę. Śnieżyca zablokowała kompletnie ruch na wiele godzin. Niektórzy
ludzie spędzili aż 9 godzin uwięzieni w gigantycznym korku na grande raccordo anulare. 
Aby umożliwić wjazd pługów śnieżnych służby drogowe zamknęły 12 z 31 wjazdów na obwodnicę.

Jak podają włoskie media wczorajszej nocy w całym mieście utworzyło się łącznie ponad 280 km korków. Ruch na drogach zelżał grubo po północy.

Dzisiaj nad ranem z powodu zaśnieżonych torów wielu pasażerów zostało uwięzionych w pociągach. Najdłużej w śnieżnej pułapce, bo aż 10 godzin, siedzieli pasażerowie pociągu regionalnego jadącego z Rzymu do Cassino, który utknął w pobliżu miasteczka Zagarolo.

Z kolei na autostradzie Roma-Fiumicino od wielu godzin ponad 100 tirów nie może posunać się nawet o metr.

(wda)