Wiadomości - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Jutro wypłynie z Savony luksusowy prom  Costa Deliziosa z 2300 pasażerami na pokładzie, którzy w ciągu 100 dni opłyną świat dookoła.
W studniowy rejs dookoła świata wypłynie w środę z w Ligurii na północy Włoch.

Rejs uznany został za największą atrakcję włoskiej turystyki. Bilety na niego zostały sprzedane w rekordowym tempie. Szczęśliwcy, którym udało się je upolować odwiedzą w ciągu podróży w sumie 37 portów na świecie i 250 rozmaitych wycieczek.

Cena wyprawy wyniosła od 10-30 tysięcy euro od osoby.

Wypłynięcie statku z portu w Savonie będzie prawdziwym spektaklem. Przygotowano 12 tysięcy białych chusteczek, którymi będzie się machać podróżnikom na pożegnanie.

(wda)

Nikt  z mieszkańców bloków nie mógł usłyszeć jej wołania o pomoc, bo wszyscy wyjechali na święta.

Wigilię Bożego Narodzenia i pierwszy dzień świąt 78-letnia mieszkanka Forlì spędziła w windzie. 24 grudnia około godziny 17-ej kobieta zjechała do piwnicy po kilka butelek wody. Kiedy wracała do mieszkania winda ugrzęzła między piętrami. Kobieta nie miała przy sobie telefonu komórkowego, a jej wołania o pomoc nikt nie mógł usłyszeć, bo cała kamienica była pusta.

Ratunek przyszedł dopiero w niedzielę popołudniu, kiedy wrócili ze świąt pierwsi mieszkańcy. Usłyszeli krzyki kobiety. Wezwali pogotowie ratunkowe i techniczne.

Kobietę uratowała woda, po którą wybrała się do piwnicy. Mimo podeszłego wieku, dwóch dni spędzonych w pułapce i na zimnie jest w dobrym stanie.

(wda)

Ekologiczna choinka w kształcie stożka stanęło na placu weneckim w Wiecznym Mieście 6 grudnia. Białe “cudo”, które kosztowało Miasto Rzym 25 tys. euro straszyło tam jedynie jeden dzień.

Choinka została skrytykowana nie tylko przez mieszkańców stolicy Włoch. Sam burmistrz Alemanno przyznał, że firma, która ją wykonała nie trzymała się pierwotnego projektu.

Ale kto przyjął taki projekt? Podobno zatwierdzono go podczas specjlanie zwołanej z tej okazji konferencji gabinetu burmistrza Rzymu, ale sami asesorzy stwierdzili, że nic o tym projekcie nie wiedzieli.

W chwili obecnej “postmodernistyczne” drzewko stoi i czeka na ostateczną decyzję przed Salone delle Fontane w rzymskiej dzielnicy Eur.

O sprawie z pewnością nikt już by nie pamiętał, gdyby nie to, że kosztowała ona mieszkańców Rzymu aż 25 tys. euro. O tym małym detalu przypomniał wczoraj  program satyryczny “Striscia la notizia”.

Gianni Alemanno po raz kolejny wytłumaczył się, że był to “błąd”. Niestety materiał nie został puszczony w całości, dlatego nie wiadomo kto jest za to niemałe niedopatrzenie odpowiedzialny. Wiadomo jednak, że pieniądze zostały wydane...

Anna Malczewska

 

W związku z kryzysem, kiedy wszyscy powinniśmy zaciskać przysłowiowego pasa, w bieżącym roku we Włoszech zanotowano rekordowo wysokie wpływy z gier hazardowych, w wysokości 76 miliardów euro.

Oznacza to, że Włosi na nie oszczędzają, wręcz przeciwnie szukają szczęścia w grach hazardowych.

Według danych agencji Agipronews, zajmującej się monitoringiem gier, najwięcej pieniędzy rocznie (14 miliardów euro) wydaje się na tego typu rozrywkę w Mediolanie, Rzymie i Neapolu. Jeśli chodzi o najwyższe wydatki na jednego mieszkańca, na czele zestawienia znajduje się miasto Pawia w Lombardii, gdzie każdy przeznacza na ten cel średnio 2900 euro rocznie.

W Wiecznym Mieście najwięcej pieniędzy wydaje się na totolotka, natomiast w Verbania, każdy  mieszkaniec miasta wydaje na bingo rocznie 153 euro.

Od lipca Włosi zakochali się w grze w pokera online. Wpływy w tym sektorze szacuje się w tym roku na 8,5 miliarda euro. Przy okazji eksperci odnotowali nowy typ gracza, który niemal w każdych okolicznościach może mieć dostęp do gry dzięki smartfonowi (wielofunkcyjny telefon komórkowy, m.in. z dostępem do internetu).

Włoski senat udzielił wotum zaufania rządowi Mario Montiego w sprawie jego programu oszczędnościowego, który wcześniej już został zaakceptowany przez Izbę Deputowanych.

Głosowanie w senacie poprzedziła debata, pod koniec której premier Monti podkreślił, że pakiet jest ostatnią deską ratunku w momencie poważnego kryzysu i wyraził jednocześnie nadzieję, że Unia Europejska również jak najszybciej zajmie się kwestią ożywienia gospodarczego.

Premier zapowiedział, że w najbliższym czasie jego gabinet zaprezentuje w osobnym dekrecie plan działań na rzecz wzrostu gospodarczego.

Za udzieleniem wotum zaufania rządowi głosowało 257 senatorów, a przeciwko 41. Programu oszczędności w wysokości 30 miliardów euro nie poparły: prawicowa, do niedawna współrządząca Liga Północna, ugrupowanie Włochy Wartości oraz dwa małe koła parlamentarne.

Pakiet antykryzysowy ma doprowadzić do równowagi w finansach publicznych w 2013 roku. Przewiduje m.in. reformę systemu emerytalnego, poprzez zamrożenie waloryzacji emerytur powyżej 1,4 tys. euro w latach 2012-14; podniesienie podatku VAT z 21 do 23 proc. w 2012 r, ale tylko w przypadku gdy zajdzie taka potrzeba, szeregu opłat bankowych i opłat za transakcje finansowe, podatku od luksusu - prywatnych samolotów, dużych jachtów, miejsc do cumowania w portach oraz przywrócenie gminnego podatku od nieruchomości od pierwszego mieszkania czy domu, które były z niego zwolnione od 2008 r. oraz redukcję kosztów polityki na wszystkich szczeblach.


Rynek nieruchomości wciąż przyciąga budżety włoskich rodzin. Według statystyk Bankitalia (Supplemento al Bollettino Statistico di Bankitalia) najwięcej inwestycji dotyczy nieruchomości, a tylko 5% przychodów jest zamrażana w depozyty bankowe i różnego rodzaju obligacje.

Mimo, że zasoby finansowe już w 2010 r. w stosunku do 2009 zmniejszyły się średnio o 1,5% na rodzinę, to pod koniec 2010 r, ogół nieruchomości w ich posiadaniu  stanowił ponad 4.950 miliardów euro, czyli  średnio ok. 200tys. euro na gospodarstwo domowe.

Dane z Osservatorio del Mercato Immobiliare wskazują jednak na spowolnienie wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. W pierwszej połowie 2011r. ceny nieruchomości wzrosły zaledwie o 0,5%, a we wrześniu ceny mieszkań i domów jednorodzinnych osiągnęły wzrost 0,9%.

(Dane: casa24.ilsole24ore.com; borsainside.com)

 

 

 

 

Więcej artykułów…