Wiadomości - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Pracownica szpitala Sant' Orsola w Bolonii przez 9 lat oszukiwała państwo.

Kobietę widziano w szpitalu, w którym została zatrudniona w połowie lat ’90, przez 2 dni w 2002 roku i cztery w 2004. Przez 9 lat przepracowała zaledwie 6 dni, ale cały czas brała pensję.

Oszustka fałszowała dokumenty i dwukrotnie udawała ciążę, brała urlopy macierzyńskie i symulowała choroby.

Przez prawie 10 lat nikt, nigdy nie zadał sobie pytania, dlaczego 45-latka przebywała, w czasie godzin pracy, cały czas w domu. W chwili obecnej pracownica przebywa w areszcie domowym. Według wstępnych obliczeń oszukała skarb państwa na ponad 33 tysiące euro.

Według ostatnich danych przeprowadzonych przez Aci (Automobile Club d’Italia) we Włoszech jeździ obecnie około 3,5 miliona nieubezpieczonych pojazdów (nieposiadających Rca- Responsabilità Civile Autoveicoli).

Od 1 stycznia 2012 r. będzie obowiązywać nowy przepis we włoskim kodeksie drogowym, dzięki któremu radary drogowe będą wykrywać nieubezpieczone pojazdy.

Numery rejestracyjne sfotografowanych przez radar (autovelox) pojazdów będą automatycznie wysyłane do centralnych banków danych wszystkich firm ubezpieczających.  Nieuczciwym kierowcom grozi kara od 798 do 3194 euro, oraz konfiskata pojazdu.
(Ciekawostki z prasy: www.buonenotizie.it).

Rówież w Polsce, od 1 stycznia 2012 r. wzrosną kary dla nieubezpieczonych kierowców aż o 50%. Ponadto zaostrzone zostaną inne konsekwencje braku OC. Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w Polsce porusza się około dwieście tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. (http://www.auto-swiat.pl, 14/09/2011).

 

 

 

Watykan wypowiedział wojnę firmie Benetton za wykorzystanie w swojej najnowszej kampanii reklamowej fotomontażu przedstawiającego Benedykta XVI całującego imama meczetu Al-Azhar w Kairze, Ahmeda al-Tajeba.

Kilka dni temu na ulicach Rzymu, Mediolanu, Tel Awiwu, Nowego Jorku i Paryża pojawiły się billboardy z fotomontażami całujących się znanych polityków i osobistości życia publicznego. Wśród nich znalazła się też inscenizacja „pocałunku” Benedykta XVI z imamem meczetu Al Azhar w Kairze Ahmedem Al Tajebem.

Stolica Apostolska natychmiast zaprotestowała przeciw niedopuszczalnemu wykorzystywaniu wizerunku papieża w kampanii reklamowej. Oświadczenie w związku działaniami firmy Benetton, która wykorzystała w swej kampanii walki z nienawiścią fotomontaż przedstawiający Benedykta XVI całującego imama meczetu Al-Azhar w Kairze, Ahmeda al-Tajeba wystosował rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi.

- Chodzi o poważny brak szacunku dla papieża, obrazę uczuć wiernych, wyraźnie ukazanie, jak w dziedzinie reklamy można naruszać elementarne zasady szacunku dla osoby, aby za pomocą prowokacji przyciągnąć uwagę. Sekretariat Stanu rozważa podjęcie kroków u kompetentnych władz w celu zapewnienia należnej ochrony postaci Ojca Świętego - napisał dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Kilkadziesiąt minut po ostrej reakcji Watykanu, który nie wykluczył wkroczenia na drogę prawną dla obrony wizerunku papieża, włoska firma odzieżowa ogłosiła, że wycofuje fotomontaż ze swej kampanii pod hasłem "Unhate", której celem, jak wyjaśniono, jest zwrócenie uwagi na szkody wyrządzane przez nienawiść i na konieczność krzewienia pokoju oraz współpracy między ludźmi na świecie.

W kontrowersyjnej kampanii globalnej Benettona pojawiły się również zmontowane fotografie pocałunku premiera Izraela Benjamina Netanjahu i przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, prezydenta USA Baracka Obamy i przywódcy Chin Hu Jintao, prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Także zdjęcie prezydenta USA całującego się z Chin Hu Jintao oraz Hugo Chavez wzbudziła krytyczne reakcje w Washingtonie. „Biały Dom od dawna walczy z używaniem wizerunku prezydenta do celów komercyjnych” powiedział rzecznik prasowy Białego Domu, Eric Schultz.

Schulz nie wyjaśnił jednak, czy Biały Dom ma zamiar zwrócić się bezpośrednio do Benettona, w celu wyrażenia swoich zastrzeżeń. (ns)

Mario Monti stanął na czele rządu, który składa się nie z polityków lecz ekspertów. Szefową MSW została Anna Cancellieri, a Elsa Forneo pokieruje Ministerstwem Pracy i Polityki Socjalnej.

Nowy rząd określany jest mianem gabinetu ekspertów lub technicznego czy prezydenckiego, ze względu na to, że powstał z inicjatywy głowy państwa.

Ministrem spraw zagranicznych został dotychczasowy ambasador Włoch w USA Giulio Terzi. Ministrem obrony narodowej będzie admirał Giampaolo Di Paola.

Ministrem sprawiedliwości jest Paola Severino, pierwsza kobieta na tym stanowisku we włoskim rządzie. Szefem resortu rozwoju gospodarczego, infrastruktury i transportu będzie Corrado Passera, który dotychczas kierował jednym z największych włoskich banków. Resortem kultury pokieruje Lorenzo Ornaghi, reaktor katolickiego uniwersytetu w Mediolanie. Na stanowisko ministra rolnictwa powołany został Mario Catania.

Dużym wydarzeniem jest wejście do rządu najbardziej znanego działacza katolickiego, założyciela rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego Andrei Riccardiego, bardzo blisko związanego z Watykanem. Jako minister bez teki Riccardi będzie odpowiedzialny za współpracę z zagranicą.

Rząd Montiego został zaprzysiężony wczoraj. Gabinet ma zapewnione poparcie największych sił w parlamencie. Głosowania w obu izbach nad wotum zaufania powinny odbyć się w najbliższych dniach.

Imigrantów jednak najbardziej interesują nowi ministrowie włoskiego MSW oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Szefową MSW została Anna Maria Cancellieri, a Elsa Forneo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz ministrem ds. równego statusu. Mało znane nazwiska z pewnością już niedługo utkwią w głowach cudzoziemców żyjących we Włoszech, biorąc pod uwagę zadania obydwu ministerstw.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oprócz walki z nielegalną imigracją, zarządza przede wszystkim biurokracją związaną z wydaniem i odnowieniem zezwoleń na pobyt oraz nadaniem obywatelstwa włoskiego. Od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zależą tzw. “quote”, czyli określenie ilości pracowników spoza UE, którzy mogą przyjechać tutaj do legalnej pracy. Oprócz tego Ministerstwo to zajmuje się działaniami na rzecz integracji.

Do hitów polskiego eksportu rolno-spożywczego należą: mięso i jego przetwory, soki owocowe i warzywne, produkty mleczarskie, a ostatnio także pieczywo.

Głównym rynkiem naszego eksportu są kraje Unii Europejskiej gdzie trafia 80% wywożonych towarów. Nasze produkty rolno-spożywcze znane są m.in. na rynkach USA, Korei Południowej i Japonii. Eksporterzy spodziewają się, że w niedługim czasie zostaną podpisane odpowiednie porozumienia handlowe między Polską i Chinami, co sprawi, że nasze artykuły żywnościowe będą dostępne także na tym wielkim rynku.

Branża mleczarska sprzedaje 50% eksportowanych produktów na rynkach krajów UE, 40% na rynku Rosji i krajów WNP, i tylko 10% na innych rynkach.

W roku akcesji Polski do Unii Europejskiej (2004), wartość eksportu naszych produktów rolno-spożywczych wynosiła 5,2 mld euro. W roku 2007 wyeksportowaliśmy polską żywność za 9,9 mld euro.

W bieżącym roku wartość eksportu naszych produktów rolno-spożywczych wyniesie 14,8 mld euro i będzie blisko trzy razy wyższa niż w roku naszego wstąpienia do Unii Europejskiej.

Danuta Wojtaszczyk

Były włoski premier do świętych nie należy. Kryzys Włoch okazał się początkiem końca jego kariery politycznej. Jakie kontrowersyjne posunięcia premiera Włoch przysporzyły mu najwięcej wrogów?

Postać byłego premiera Włoch można chyba bez obaw nazwać kuriozalną. W kraju siedziby papieża na czele rządu stał człowiek oskarżany o organizowanie seksualnych orgii, o korupcję i zamieszanie w szemrane interesy. Jednak rodacy przez wiele lat mieli słabość do uroku osobistego premiera i jego bezceremonialnego stylu bycia. Porównuje się Berlusconiego nawet do Benito Mussoliniego, bo to on jako ostatni tak bardzo zdominował włoską scenę polityczną. Obecne zadłużenie Włoch okazało się jednak dla premiera gwoździem do trumny. I ten fakt mogą potwierdzać słowa oponentów Berlusconiego o nieumiejętności zarządzania państwem i prowadzenia włoskiej gospodarki. Dzisiaj Berlusconi nie ma żadnych dowodów, żeby udowodnić, że jest inaczej. Pod ścianą postawił go włoski prezydent Napalitano, który zapowiedział konsultacje z szefami włoskich partii w sprawie absolutorium budżetowego. Głosowanie ujawniłoby, że premier utracił większość w sejmie.

Po dymisji Silvio Berlusconiego z funkcji premiera prezydent Giorgio Napolitano powierzył misję tworzenia nowego rządu ekspertowi w dziedzinie ekonomii i zarządzania Mario Monti.

Nowy premier Włoch urodził się 19 marca 1943 w Varese.  Jest wybitnym ekonomistą. W 1994 roku został przez Berlusconiego wyznaczony na funkcję komisarza Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, usług finansowych, integracji finansowej, ceł i podatków. Funkcję pełnił przez 10 lat. W 1999 rząd Massima D'Alemy nominował go na komisarza Unii Europejskiej ds. konkurencji w komisji Romano Prodiego.

Więcej artykułów…