Pod naszym patronatem: Projekt 'Opowiedz mi o… miejscu, w którym mieszkasz' - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Włochy

Stwórzmy wielki album zdjęć miejsc zamieszkiwanych przez dzieci i młodzież polonijną.

 

Stwórzmy wielki album zdjęć miejsc zamieszkiwanych przez dzieci i młodzież polonijną. Opowiedz nam o miejscu, w którym mieszkasz.

Kto?
Stowarzyszenie Polska Ludoteka Rodzinna przy wsparciu Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Blog.CentrumGłoska.pl

Co robimy?
Album. Wielki album miejsc, w których mieszkają dzieci polonijne. Album, który nie będzie typowym przewodnikiem turystycznym, a pokazaniem najciekawszych – z punktu widzenia dziecka – miejsc w jego najbliższym otoczeniu. Dlatego liczymy się z tym, że w albumie nie zobaczymy pomników – choć nikt ich nikomu nie broni umieszczać – a ulubiony dom na drzewie, szkołę czy basen. Po prostu – pokaż nam, gdzie mieszkasz.

Kto może wziąć udział w projekcie?
Uczniowie szkół polonijnych (zarówno SPKów, jak i szkół prywatnych i społecznych (za nieformalną szkołę uznajemy także przynajmniej 5 osobową grupę dzieci nauczanych j. polskiego w domu/ach) w wieku 8-13 lat wraz z nauczycielem. Dzielimy się na dwie grupy wiekowe:
a) 8 – 9 lat
b) 10-13 lat

Co trzeba zrobić?
Uczeń fotografuje swoje ulubione miejsca w miasteczku/wsi/mieście, w którym mieszka, a potem opisuje je. Praca trafia do nauczyciela. Teraz całą grupą z jednej szkoły musicie stworzyć okładkę swojej części albumu. Okładka wraz z pracami uczniów w formatach doc., docx lub odt. trafia mailem do nas (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Jeśli trafiają do nas prace w dwóch grupach wiekowych – postarajcie się stworzyć dwie okładki, choć to nie jest warunek konieczny.Grupa młodsza w swoich pracach musi odpowiedzieć na pytania:
1. Jakie miejsce wybrałem?
2. Dlaczego?
3. Co chcę Ci w nim pokazać?
Grupa starsza dodatkowo opowiada ciekawostki związane z tym miejscem. Pamiętajcie! Ciekawostki nie muszą być historyczne lub patetyczne (choć mogą!) wystarczy napisać, że na tym basenie codziennie rano ćwiczą wszyscy uczniowie z pobliskiej szkoły.

Każdy nauczyciel musi wysłać także podpisane i zeskanowane oświadczenie. :)

Co zyskujemy?
Wielki album miejsc, w których mieszkacie. W czerwcu album zostanie wysłany do wszystkich szkół, które wezmą udział w projekcie. Dzieci zobaczą w nim swoje prace!!
Dodatkowo chcemy stworzyć film z powstawania albumu. Jeśli więc będziecie mieć jakieś zdjęcia „od kulis” – prześlijcie nam je (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Dodatkowo dzieci podszkolą swój język polski w piśmie, a my – jako nauczyciele – zyskamy niebanalne lekcje. Czegóż chcieć więcej? :)

Po co to wszystko?
Aby zintegrować środowisko polonijne, to raz. Aby dowiedzieć się czegoś ciekawego o miejscu, w którym mieszkamy, to dwa. Aby wspierać język polski w czytaniu i pisaniu, to trzy. Aby pokazać różnorodność Polonii, to cztery i aby zintegrować środowisko szkół polonijnych, to pięć. Pięć powodów, dla których warto się do nas przyłączyć i wspólnie z nami stworzyć album miejsc, w których mieszkamy.
Poznajmy się! Stwórzmy razem wielki album miejsc zamieszkiwanych przez dzieci i młodzież polonijną!!
Regulamin projektu dostępny jest tutaj: http://blog.centrumgloska.pl/wp-content/uploads/2015/11/Regulamin-projektu.pdf.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..