Polonijna Szkoła i Stowarzyszenie zadbały o polskie groby w Santa Maria Capua Vetere - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Włochy

Wzruszenie, duma, wdzięczność … i wiele innych słów uznania dla wszystkich.

 

Wzruszenie, duma, wdzięczność … i wiele innych słów uznania dla wszystkich. Akcja, zainicjowana przez Szkołę i Stowarzyszenie: „BYĆ DALEKO nie znaczy, że nie można BYĆ BLISKO” nie tylko połączyła Polonię zamieszkałą w regionie Kampania, ale przede wszystkim przywróciła pamięć polskim żołnierzom z okresu I Wojny Światowej.

Niespełna dwa tygodnie temu rozpoczęły sie prace porządkowe. W pierwszą niedzielę było nas 7 osób, w tym Uczniowie naszej szkoły. W drugą już 15 osób. W trzecią, 1 Listopada oddało hołd polskim żołnierzom ponad 40 osób.

Polonia z Caserty przyozdobiła krzyże biało-czerwonymi wstążeczkami, nauczyciele, uczniowie, dyrekcja szkoły i ochotnicy z Caserty czyślili mogiły, Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie przekazał 100 zniczy, które dotarły do nas dzięki życzliwości prywatnych osób, które dowiozły przesyłkę. Każdy dał coś z siebie, zakupując we własnym zakresie niezbędne materiały.

Cmentarz naszych żołnierzy wzbudzał zainteresowanie wśród włoskich przechodniów, którzy dopytywali się o historię naszych żołnierzy.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że można! Naprawdę niewiele trzeba, by BYĆ BLISKO - będąc tak DALEKO!

Źródło: Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego oraz Stowarzyszenie Instytut dla Polonii w Neapolu

A tak mogiły polskich żołnierzy wyglądały kilka tygodni temu....