Polska pomoże w renowacji włoskich zabytków po trzęsieniu ziemi - Nasz Swiat
21
So, maj

Włochy

Pragnąc dać wyraz solidarności z narodem włoskim, polski rząd wyraził gotowość udzielenia konkretnego wsparcia władzom włoskim w rekonstrukcji zniszczonych, bezcennych dla dziedzictwa światowego zabytków Włoch.

 

Polska i Polacy są głęboko poruszeni tragicznymi skutkami trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkowe Włochy. Pragnąc dać wyraz solidarności z narodem włoskim, polski rząd wyraził gotowość udzielenia konkretnego wsparcia władzom włoskim w rekonstrukcji zniszczonych, bezcennych dla dziedzictwa światowego zabytków Włoch.

W tym właśnie duchu polski wiceprezes Rady Ministrów i minister Kultury i Dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wystosował do włoskiego ministra Dziedzictwa Kulturowego, Działalności Kulturalnej i Turystyki list, który został przekazany dostojnemu adresatowi za pośrednictwem Ambasady RP w Rzymie 22 listopada.

W liście minister wyraził najszczersze wyrazy współczucia i poczucia prawdziwej ludzkiej wspólnoty wobec straszliwego kataklizmu, który dotknął Italię oraz podkreślił, że sprawa przywrócenia do dawnej świetności włoskich zabytków jest szczególnie bliska Polakom poprzez łączące oba narody wielowiekowe relacje historyczne, kulturalne i naukowe.

„Chciałbym zapewnić Pana Ministra o gotowości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do udzielenia pomocy w kompleksowej renowacji zniszczonych zabytków” – oświadczył wicepremier w swoim liście. „Mamy wieloletnie doświadczenie w konserwacji dzieł sztuki i zabytków historycznych. Umiejetności polskiej szkoły konserwacji są dobrze znane w Europie i Ameryce Płd. – m.in. w Chile (po trzęsieniu ziemi), Francji, Turcji, Austrii, Belgii, na Ukrainie i Białorusi etc” – wyjaśnił. „Pragnę zapewnić Pana Ministra, że polscy konserwatorzy dzieł sztuki w dziedzinie malarstwa ściennego oraz rzeźby są w pełni przygotowani pod względem organizacyjnym do rozpoczęcia prac w 2017 roku” – zakończył swój list minister Gliński.

Przedstawiciel polskiego rządu wyraził w ten sposób głęboką wiarę, że - jak zapowiedział Dario Franceschini - „Środkowe Włochy odrodzą się po trzęsieniu ziemi jak Pompeje” oraz odpowiedział jednocześnie na apel szefa dyplomacji Włoch Paola Gentiloniego, który 30 października w wywiadzie dla stacji CNN oświadczył, że jego kraj oczekuje zrozumienia ze strony UE i liczy na solidarność Europy. Napisał o tym także na Twitterze, dziękując ministrom spraw zagranicznych innych krajów za ich wyrazy solidarności. Przedstawiona obecnie przez Polskę propozycja nie ogranicza się do wyrazów solidarności lecz jest przejawem solidarności rzeczywistej, o którą tak często apelują Włochy.

Źródło: Serwis Ambasady RP w Rzymie - www.rzym.msz.gov.pl