Polskie kosmetyki podbijają włoski rynek - Nasz Swiat
25
Pt, czerwiec

Włochy

Produkowane w Polsce perfumy, kremy, mleczka, toniki trafiają już do ponad 130 krajów świata, a największym powodzeniem cieszą się w Niemczech, Rosji i Wielkiej Brytanii. Również we Włoszech coraz częściej możemy natrafić na rodzime produkty. Sprawdziliśmy, gdzie na Półwyspie Apenińskim możemy znaleźć polskie kosmetyki.

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku eksport produktów kosmetycznych z Polski przekroczył 10 mld zł, co oznacza ponad 7-proc. wzrost w porównaniu do 2014 roku. W tym samym czasie importowaliśmy kosmetyki o wartości 7,4 mld zł, a to znaczy, że bilans handlowy jest na plusie. Polskie kosmetyki największym powodzeniem cieszą się w Niemczech, Rosji i Wielkiej Brytanii, choć warto zaznaczyć, że przekraczająca 1 mld zł sprzedaż na tych rynkach, to w większości wyroby zagranicznych inwestorów produkujących w Polsce. Wiele polskich produktów można zakupić także we Włoszech. Co roku producenci rodzimych kosmetyków obecni są na włoskich targach piękności, a produkty cieszą się wielkim powodzeniem.

Największymi eksporterami polskich kosmetyków są:
Eveline Cosmetics
Za granicą sprzedaje aż 80 proc. produktów. W ciągu ostatnich lat jej kosmetyki trafiały m.in. do Arabii Saudyjskiej, Iraku, Wietnamu, Hongkongu, Algierii, Gabonu, Kenii, Kongo, Nepalu czy Jemenu. Marka ma mocną pozycję w krajach Europy Środkowej, m.in. Czechach, na Węgrzech, Słowacji czy w Rumunii.

Inglot
Firma rozpoczęła zagraniczną ekspansję w roku 2006, jednak nie w Europie, ale w kanadyjskim Montrealu, gdzie powstał pierwszy franczyzowy salon Inglota. Dziś spółka ma ponad 600 sklepów w 75 krajach, m.in. salon przy Piątej Alei w Nowym Jorku, jej placówki znajdują się w najważniejszych sieciach handlowych typu Sears w Meksyku, Edgars w Południowej Afryce, Sogo w Malezji czy Macy’s w USA.
Irena Eris
W ciągu ostatnich pięciu lat eksport spółki wzrósł o 220 procent, tylko w ubiegłym roku o 28 proc. Obecna jest w ponad 50 krajach, w Europie, Azji, Nowej Zelandii i nad Zatoką Perską. Największymi odbiorcami kosmetyków tej marki są Stany Zjednoczone, Litwa, Rosja, Niemcy, Czechy i Słowacja.

Kosmetyki Inglot możemy kupić także we Włoszech w kilku miastach:
- Mediolan: Corso di Porta Ticinese, 40;
- Rzym: Via di Campo Marzio 49, Coin przy San Giovanni Piazzale Appio 7 oraz Via del Corso 55;
- Bolonia: Copin przy Via Rizzoli 7;
- Werona: Flagship store przy Via Cappello 51;
- Neapol: Corso Arnaldo Lucci 156.

Oceanic
Firma wyspecjalizowana w produkcji kosmetyków antyalergicznych AA i dostarcza swoje produkty do 27 krajów świata. Największymi odbiorcami kosmetyków tej marki jest Słowacja, Białoruś, Litwa, Ukraina i Węgry. Weszła na nowe rynki w krajach arabskich i na Dalekim Wschodzie.
Oceanic skupia się też na współpracy z egzotycznymi i wymagającymi rynkami jak Japonia czy Dubaj. Japończycy upodobali sobie serie ekologiczne, a mieszkańcy Dubaju produkt Oillan mogą kupić w największej sieci aptek – Life Pharmacy.

Bielenda
Firma sprzedaje swoje produkty w 40 krajach, ma ambicje być jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek kosmetycznych na świecie. Do największych rynków, na których sprzedaje należą Węgry, Portugalia, Rosja, Hiszpania i Finlandia. Produkty Bielendy obecne są też w Hong Kongu, Japonii, Dubaju, Arabii Saudyjskiej czy Iranie. W ostatnim czasie dynamicznie rozwija się też na Bałkanach.

Ziaja
Firma założona w 1989 roku tylko w Europie Ziaja sprzedaje kosmetyki do 30 krajów, m.in. Austrii, Czech, Danii, Finlandii, Irlandii, Szwecji czy na Ukrainę. Wśród nowych rynków, na których obecna jest Ziaja, są m.in. Hiszpania, Mołdawia, Islandia, Holandia, Turcja, Grecja, Włochy, Czarnogóra, Macedonia, Kosowo, Bośnia i Hercegowina oraz Singapur.
Marka Ziaja poza granicami kraju dostępna jest w dużych sieciach handlowych i lokalnych sieciach drogeryjnych i aptecznych. Do zagranicznych partnerów firmy należą największe europejskie sieci handlowe, takie jak: Ahold, Auchan, Billa, Bipa, DM, Globus, Kaufland, Metro, Mercator, Merkur, Rossmann czy Tesco.

Delia
Specjalizuje się w produkcji gamy kosmetyków do koloryzacji i pielęgnacji włosów, twarzy i ciała oraz makijażu. Najbardziej rozpoznawalnym segmentem spółki jest koloryzacja włosów, na czele z marką Cameleo.
Na rynkach zagranicznych obecna jest w 63 krajach, m.in. Armenii, Białorusi, Finlandii, Izraelu, Rosji i we Włoszech. Spółka planuje ekspansję w Gruzji, Jordanii, Tadżykistanie, krajach Bliskiego Wschodu, Afryce Północnej i Ameryce Południowej.

Floslek
Specjalizuje się w produkcji kosmetyków dla osób o delikatnej i wrażliwej skórze. W latach 2012-2014 Laboratorium Kosmetycznym Floslek zwiększyło eksport o 450 proc. Dziś kosmetyki Floslek są dostępne na 31 światowych rynkach, w tym w Arabii Saudyjskiej, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej, Libanie, Kuwejcie, USA czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Verona Products Professional
Chciaż nazwa firma kojarzy się bardziej z Włochami, jest spółką z Sochaczewa, produkującą kosmetyki do makijażu, pielęgnacji twarzy i ciała, koloryzacji oraz stylizacji włosów oraz wyroby perfumeryjne.
Produkty Verony sprzedawane są do ponad 60 krajów, obecne są w prawie wszystkich krajach europejskich, można je także kupić w krajach arabskich, na Dalekim i Bliskim Wschodzie, obu Amerykach, Azji i w krajach afrykańskich. W ostatnich latach Verona zdobyła popularność na rynkach Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Szwecji, Chin, Filipin, Japonii, Niemiec, Iraku i Pakistanu.

Clarena
Clarena jest jednym z największych polskich producentów kosmetyków profesjonalnych specjalizujących się w obsłudze gabinetów kosmetycznych. Dostarcza wysokiej jakości preparaty pielęgnacyjne, dermokosmetyki oraz sprzęt zabiegowy. Tworzy również innowacyjne kosmetyki dla klientów indywidualnych oraz autorskie zabiegi pielęgnacyjne. Produkty tej firmy we Wloszech mozemy spotkać w najlepszych salonach kosmetycznych.


opr. Anna Malczewska
źródło: strona internetowa Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, „Puls Biznesu”