Ponad 5 milionów imigrantów żyje we Włoszech - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Włochy

Pomimo kryzysu liczba cudzoziemców, którzy zdecydowali się osiedlić na Półwyspie Apenińskim wciąż wzrasta.

 

Z najnowszego Dossier Immigrazione 2015 wynika, że pomimo kryzysu liczba cudzoziemców, którzy zdecydowali się osiedlić na Półwyspie Apenińskim wciąż wzrasta.

We Włoszech żyje dokładnie 5,4 mln imigrantów i jak pokazują najnowsze dane liczba cudzoziemców wciąż rośnie, choć wolniej niż w latach poprzednich.

Dossier Immigrazione 2015, przygotowany przez IDOS we współpracy z pismem Confronti i Biurem do spraw Przeciwdziałania Rasizmowi UNAR ujawnia także dane na temat uchodźców.

W ubiegłym roku przypłynęło do wybrzeży Italii 170 tys. osób (uchodźców i imigrantów z Afryki) i złożono 64 tys. wniosków o przyznanie azylu. Uwagę zwrócono także na coraz większą liczbę Włochów, którzy decydują się na opuszczenie kraju. Za granicą żyje ich w tej chwili ponad 5 milionów.

Wśród cudzoziemców żyjących we Włoszech, najliczniejszą grupę stanowią obywatele spoza Unii Europejskiej (3,5 mln) na czele z Albańczykami (490 tys.), Marokańczykami (449 tys.), Chińczykami (266 tys.) i Ukraińcami (226 tys.). Wśród obywateli UE, którzy osiedlili się w Bel Paese królują Rumunii: 1,132,000. Polacy plasują się drugim miejscu z liczbą 98,694, a na trzeciej pozycji Bułgarzy: 56,576.

na podstawie stranieriinitalia.it opr. A.M.