Program BABYDENT w Katolickiej Szkole Podstawowej w Rzymie - Nasz Swiat
02
Pn, sierpień

Włochy

BABYDENT to autorski program stworzony przez dr Martę Mazur z myślą o  najmłodszych Polakach mieszkających w Regionie Lazio.

Przedmiotem programu jest profilaktyka stomatologiczna i ortodontyczna, a głównym jego celem ograniczenie występowania próchnicy i wad zgryzu u dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat. Dotychczas Program prowadzony był w Szkolnych Punktach Konsultacyjnych przy Ambasadzie RP w Rzymie. W marcu br. po raz pierwszy wzięli w nim udział  uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie. 

 

Czytaj także: Marta Mazur – polska dentystka małych Polaków w Wiecznym Mieście

Babydent – program profilaktyki stomatologicznej dla polskich dzieci i młodzieży

 

5 marca br. pani dr Marta Mazur przeprowadziła w naszej Szkole lekcję dla uczniów klas I-III, w czasie której przedstawiła dzieciom zasady właściwej pielęgnacji jamy ustnej oraz dobrze zrównoważonej diety, gwarantującej prawidłowy rozwój zębów. Omówiła również najczęstsze przyczyny uszkodzeń zębów oraz sposoby udzielania pierwszej pomocy w przypadku ich złamania lub wybicia. 

 

Asystentem pani dr Mazur był gość specjalny – Pan Królik. Wiadomo – króliki najlepiej wiedzą, jak dbać o zęby! Obecność tak wyjątkowego gościa sprawiła wszystkim ogromną radość. Uczniowie zapragnęli nadać mu nowe imię. Propozycję, która najbardziej spodobała się Panu Królikowi, przedstawił uczeń klasy Ib Jacopo Checconi. 

Jak na rozśpiewaną polską szkołę przystało, lekcja zakończyła się wykonaniem piosenki znanej wszystkim miłośnikom Domowego Przedszkola: 

„Szczotka pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda,

myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje, ten ma kłopoty.

Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć.

Szczotko, Szczotko, hej szczoteczko! O! O! O!

Zatańcz ze mną, tańcz w kółeczko. O! O! O!

W prawo, w lewo, w lewo, w prawo. O! O! O!

Po jedzeniu kręć się żwawo. O! O! O!

Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć!”

 

W dniu 12 marca br. Pani dr Mazur przeprowadziła badania kontrolne wszystkich chętnych uczniów. Tydzień później spotkała się z rodzicami w celu udzielenia indywidualnych porad i wskazówek. 

Duszpasterz Szkoły ks. Sebastian Sosnowski TChr z naszymi Gośćmi.

 

Wspólnie spędziliśmy wiele miłych chwil i dlatego już teraz planujemy kolejne spotkania z Panią Doktor w przyszłym roku szkolnym. 

Wiemy, iż chwile te były niezwykle miłe również dla Naszej Pani Doktor, która w latach 1989-1994 uczęszczała do włoskiej szkoły podstawowej mieszczącej się w budynku, w którym obecnie znajduje się siedziba naszej Szkoły. Istniejącą do dziś włoską szkołę, tak jak przed laty, prowadzą Siostry Zmartwychwstanki.

Dr Marta Mazur jako uczennica szkoły podstawowej prowadzonej przez Siostry Zmartwychwstanki (w górnym rzędzie pomiędzy kolegami)

 

Agata Rola-Bruni

dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.