Silne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech. Wstrząsy odczuwalne były także w Rzymie - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Włochy

Zaledwie po dwóch miesiącach od trzęsienia ziemi w Amatrice, środkowe Włochy ponownie się trzęsą. Sejsmolodzy ostrzegają, że może dojść do kolejnych silnych wstrząsów.

26 października, godzina 19.10 – zaledwie po dwóch miesiącach od tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Amatrice, w którym zginęło 298 osób - ziemia w środkowych Włoszech zatrzęsła się po raz kolejny. Tym razem epicentrum wstrząsu o sile 5.4 w skali były niewielkie miejscowości Castelsantangelo sul Nera, Visso, Ussita i Camerino w regionie Marche.

Tuż po godzinie 21.00 doszło do kolejnego trzęsienia ziemi. Początkowo amerykańska służba geologiczna USGS podawała magnitudę 6.3, jednak później obniżono ją do 5.9.

Na szczęście wielu mieszkańców dotkniętych trzęsieniem ziemi miejscowości opuściło domy już po pierwszym silnym wstrząsie, dlatego też nie ma ofiar śmiertelnych. Wiele domów runęło jak domki z kart już po drugim wstrząsie.

Około godziny 23.45 doszło do trzeciego wstrząsu, tym razem mianitudzie 4,9.

Pierwsze dwa silne wstrząsy odczuwalne były także w Rzymie, gdzie wielu mieszkańców wyszło na ulice. Nie odnotowano jednak w Wiecznym Mieście żadnych ofiar ani szkód.

Najpoważniejsza sytuacja panuje w miejscowości Ussita, a jej burmistrz Giuliano Rinaldi powiedział w telewizji: "Naszego miasteczka już nie ma". Poinformował, że zawaliły się domy, a także fasada kościoła. Doszło też do pęknięcia terenu.

Wszystkie wstrząsy miały epicentrum w rejonie miasta Macerata w regionie Marche w środkowych Włoszech - podał Instytut Geofizyki i Wulkanologii.