„Totus Tuus” polsko – włoskie Stowarzyszenie kulturalne promocja Słowa Świętego Jana Pawła II - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Włochy

Mija pierwszy rok działalności polsko-włoskiego stowarzyszenia Totus Tuus.

2 kwietnia mija upływa rok działalności polsko – włoskiego Stowarzyszenia Kulturalnego „TotusTuus”- promocja Słowa Świętego Jana Pawła II, które zostało powołane w 2015, w 10. rocznicę narodzin Jana Pawła II dla nieba.

Jego działalność bazuje na trzech głównych celach: Modlitwie, Spotkaniach, Publikacjach.

Na stronie Stowarzyszenia jest możliwość zapisania się do grupy czcicieli i sympatyków Papieża Polaka i w ten sposób powiększać papieską „Rodzinkę”.

Dlaczego Stowarzyszenie przyjęło nazwę „TotusTuus” tłumaczą słowa wypowiedziane przez Kardynała Stanisława Dziwisza, który wspomina: „Wreszcie pamiętam ten dzień, gdy wyszedł do okna i tego błogosławieństwa nie mógł wymówić, jedynie wziął kartkę i napisał: „TotusTuus”. To był ostatni napis w Jego życiu”. Stowarzyszenie pragnie przybliżać i promować Postać Świętego Papież, uchwycić Jego słowa i zanieść do ludzi.

Logo organizacji zaprojektowane i wykonane zostało przez polską artystkę Marzannę Dąbrowską, autorkę polskich znaczków, także tych papieskich i oznacza: „obecność przez nieobecność”. Widoczna na nim postać Jana Pawła II z krzyżem, nie jest bynajmniej cieniem żywego człowieka; jest to duch, towarzyszący nam każdego dnia.

Minione wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II, przypadające na 22 października przez Stowarzyszenie „TotusTuus” zostało upamiętnione w Rzymie Mszą Świętą odprawioną w Bazylice Santa Maria del Popolo, przez dawnego papieskiego mistrza ceremonii arb. Piero Mariniego. Nabożeństwo przez włoskie media zostało nazwane „jedyną inicjatywą” upamiętniającą w sposób tak uroczysty niedawno kanonizowanego Świętego. Celebracja, którą uświetniły Chór i orkiestra z Lublina pod dyrekcją Teresy Krasowskiej.

Z inicjatywy Stowarzyszenia w Międzynarodowej Wystawie Szopek, połączonej z konkursem, która odbywa się w Rzymie od 40 lat, brała udział szopka z Polski. Krakowska szopka autorstwa Dariusza Czyża otrzymała pierwsze miejsce w kategorii szopek zagranicznych.

W tym roku,  2 kwietnia,  w intencji Stowarzyszenia także zostanie odprawiona Msza Święta, tym razem w polskim kościele św. Stanisława BM w Rzymie. Dla utrwalenia wiadomości z życia Świętego, dla wszystkich czcicieli i członków, Stowarzyszenie przygotowuje ciekawe ich opracowanie. Niezwykły „Paszport” Jana Pawła II dostępny będzie w wersji elektronicznej na stronach Stowarzyszenia.
www.associazionetotustuus.it

oprac. Aleksandra Zapotoczny
Prezes Stowarzyszenia TotusTuus
www.associazionetotustuus.it