Ukazał się niezwykły przewodnik po Watykanie - Nasz Swiat
23
N, styczeń

Włochy

Spacer po Watykanie, którego żaden Polak nie zapomni.


Od zarania dziejów narodowych Polacy pielgrzymowali do Rzymu – kolebki naszej grecko-rzymskiej cywilizacji i stolicy naszej rzymskokatolickiej wiary: "Jako katolicy jesteśmy bowiem wszyscy, na swój sposób, urodzeni w Rzymie, jesteśmy rzymianami" (Benedykt XVI).
W Rzymie zawsze więc byliśmy u siebie, by przywołać tylko Adama Mickiewicza, który wszędzie poza Rzymem czuł się obco, czy Zygmunta Krasińskiego, dla którego jedynie Rzym był miastem ukojenia. Henryk Sienkiewicz z kolei całe Włochy uważał za swoją drugą ojczyznę: "Każdy człowiek ma dwie ojczyzny: jedną swoją najbliższą, drugą Włochy” – pisał.
Żaden z tych wielkich rodaków chyba jednak nie przypuszczał, że po roku 1978 Polacy będą mieli jeszcze jeden powód pielgrzymowania do Wiecznego Miasta: najpierw pontyfikat (jeden z najdłuższych i najbardziej znaczących w historii Kościoła), a później grób największego z Polaków – Jana Pawła II.

To słowa wstępu ks. Arkadiusza Noconia, do przewodnika jego autorstwa „Śladami Jana Pawła II po Watykanie”, który niedawno się ukazał nakładem Edycji Świętego Pawła.

Przewodnik powstał z myślą o tych, którzy każdego roku tak licznie pielgrzymują do grobu św. Jana Pawła II. Opowiada o pamiątkach związanych z polskim papieżem, zarówno tych materialnych (napisy, mozaiki, budynki), jak i tych niematerialnych (wydarzenia, gesty, słowa).

Wszystko oczywiście z dokładną lokalizacją, mapami i zdjęciami. Książka ma charakter przewodnika (poręczny format i przejrzysty układ), ale równie dobrze można ją potraktować jako wirtualny przewodnik po najważniejszych momentach pontyfikatu.

Wszystko z nadzieją, że podążanie watykańskimi śladami Jana Pawła II jeszcze bardziej przybliży nam jego postać i pozwoli pełniej odkryć bogactwo jego duchowej spuścizny: nieprzemijającą moc świadectwa i głębię nauczania (z materiałów prasowych wydawcy).

Fragment spisu treści
Fragment spisu treści

 

Książkę można nabyć:
W Polsce: w księgarni internetowej Edycji Świętego Pawła oraz w tradycyjnych księgarniach katolickich na terenie kraju. 
W Rzymie przewodnik można będzie kupić pod koniec października w kościele św. Stanisława na via Botteghe Oscure oraz w księgarni „Ancora” przy Placu św. Piotra (na samym dole, wśród literatury obcojęzycznej). Tam też będzie można nabyć inne książki autora, m. in., Tyle jest w Tobie (antologia poezji o Janie Pawle II), oraz Człowiek potrzebuje wyspy (wiersze polskich poetów o Capri).

Ks. Arkadiusz Nocoń, autor przewodnika  „Śladami Jana Pawła II po Watykanie”  jest kapłanem archidiecezji katowickiej, doktorem literatury chrześcijańskiej i klasycznej, pracownikiem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wykładowcą na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim oraz współpracownikiem Radia Watykańskiego. Ma w swoim dorobku kilkanaście publikacji książkowych i kilkadziesiąt artykułów z zakresu patrologii, hagiografii i literatury pięknej.

Ksiądz Nocoń był również promotorem i fundatorem tablicy na wyspie Capri, dedykowanej polskiemu malarzowi i patriocie Janowi Styce, która została odsłonięta w ubiegłym roku (zobacz relację z tej uroczystości).

Mało kto wie, że Jan Styka założył na Capri  Muzum „Quo Vadis” - jeden z ważniejszych ośrodków kultury polskiej na ziemi włoskiej w pierwszej połowie XX wieku.  Polecamy artykuł „Ślady polskie na Capri”, w którym ks. Nocoń opowiada nie tylko o Janie Styce, ale też o śladach obecności na wyspie innych wybitnych Polaków (m.in. Marii Konopnickiej, Leopolda Staffa, Antoniego  Słonimskiego).