We Włoszech otwiera się coraz więcej barów i restauracji - Nasz Swiat
24
Cz, czerwiec

Włochy

Kryzys gospodarczy nie straszny mieszkańcom Włoch. Coraz więcej osób decyduje się na otwarcie barów i restuaracji, jednak większość lokali plajtuje już po trzech latach istnienia.

Z danych Osservatorio Confesercenti wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat powstało dwadzieścia dziewięć tysięcy nowych barów i restauracji, co oznacza średnio 30 nowych punktów restuaracyjnych dziennie.
W tej chwili na Półwyspie Apenińskim działa 372 tysiące barów i restauracji, które dają zatrudnienie milionowi trzystu tysiącom osób. Ale sytuacja tego sektora jest nadal trudna, ponieważ, jak zauważa Confesercenti, co drugi lokal plajtuje jednak już po trzech latach istnienia przede wszystkim z powodu wysokich podatków. Oprócz tego znaczące jest także kształcenie personelu, ponieważ w tym “sektorze króluje ogromna konkurencja i nie można improwizować” mówi Mauro Bussoni, sekretarz generalny Confesercenti.

Tak znaczny wzrost punktów restauracyjnych we Włoszech jest zasługą samych Włochów, którzy coraz częściej żywią się poza domem. Na restauracje wydali oni w ubiegłym roku ponad 76 miliardów euro, o 46 procent więcej niż w 2001 roku.
Najwięcej barów i restuaracji otwieranych jest na południu kraju. Na Sycylii odnotowano wzrost o +13,8%, Kampanii +12%, a w Apulii +9,6%. W środkowych Włoszech prym wiedzie Lacjum +10,6% i Toskania +9,4%. Jedynym regionem, w którym odnotowano spadek jest Valle d'Aosta -0,3%. 

mam