Włochy zaczęły ostro tępić palaczy tytoniu. Nowe przepisy już weszły w życie. - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Włochy

Kilka powodów,  dla których teraz lepiej nie sięgać po papierosy będąc we Włoszech.


Ograniczenia w sprzedaży, szokujące zdjęcia na opakowaniach, wysokie sankcje za łamanie obowiązujących przepisów na ulicy, w samochodzie, a nawet w telewizji – to tylko niektóre z nowych utrudnień, na które od lutego może napotkać nałogowego palacza we Włoszech.

Nowy dekret, który wszedł w życie 2 lutego jest uzupełnieniem przepisów z 2005 roku, kiedy to po raz pierwszy w Italii wprowadzono zakaz palenia wyrobów nikotynowych w lokalach publicznych.

W chwili obecnej zabronione jest palenie papierosów w samochodzie, w których znajdują się kobiety w ciąży i nieletni. Kara za złamanie tego zakazu wynosi od 50 do 500 euro. Taką samą karę palacze zapłacą za palenie w restauracji lub np. kinie. Oprócz tego, zgodnie z nowymi przepisami od lutego nie będzie można palić także na dziedzińcach szpitali.

Palacze uważać też muszą, gdzie wyrzucają niedopałki papierosów. Za rzucanie ich na ulicę, do morza, rzek, jezior, czy odpływów kanalizacyjnych mogą teraz otrzymać karę w wysokości od 60 do 300 euro.

Szokujące zdjęcia chorych i płuc zniszczonych przez nowotwory, a nawet trumien wraz z hasłami: "Palenie zabija, rzuć je natychmiast" muszą od teraz zajmować 65 proc. powierzchni paczki papierosów i tytoniu. Dotąd widniały na nich tylko apele i ostrzeżenia i stanowiły one 40 proc. opakowania.

Producenci wyrobów nikotynowych otrzymali do maja czas na dostosowanie się do tej nowej normy. Nakazuje ona też zamieszczanie ostrzeżeń i zachęt do niepalenia na opakowaniach elektronicznych papierosów. Znikną ze sprzedaży, znane we Włoszech małe opakowania: z 10 papierosami i 30 gramami tytoniu.

Sprzedaż papierosów nieletnim zagrożona jest karą administracyjną w wysokości 4 tysięcy euro. Gdy grzywna ta wymierzona zostanie po raz drugi, wzrośnie dwukrotnie, a karą dodatkową będzie odebranie licencji na prowadzenie lokalu bądź sklepu.

A.M.