Włoska policja wypowiedziała wojnę kierowcom - Nasz Swiat
25
Pt, czerwiec

Włochy

Smartphone al volante, pericolo costante – włoska policja drogowa walczy z używaniem smartfonów i tabletów przez kierowców. Urządzenia konfiskowane sprawcom wypadków.

W Rzymie od stycznia do sierpnia mandatami ukarano ponad 24 tysiące kierowców, a w Mediolanie prawie 2 tysiące, którzy w trakcie jazdy trzymali smartfona w ręku i pisali wiadomości. Jak się okazuje największa plagą nie są kierowcy rozmawiający przez telefon, lecz ci, którzy piszą wiadomości za pośrednictwem internetowych komunikatorów.

Włoskie władze mają nadzieję, że zaostrzenie środków przełoży się na zmniejszenie liczby niebezpiecznych wypadków.

Konfiskatę telefonów i tabletów sprawcom wypadków wprowadzono w drodze eksperymentalnej w Turynie. Specjalna komórka dochodzeniowa straży miejskiej skonfiskowała kierowcy wszystkie urządzenia, przede wszystkim telefon i tablet, by ustalić, czy korzystał z któregoś w nich w chwili, gdy spowodował poważny wypadek. Taką metodą kontroli zainteresowało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które chce ją wprowadzić na szerszą skalę.
Według ekspertów ds. bezpieczeństwa drogowego przyczyną trzech czwartych wypadków we Włoszech jest nieuwaga, przede wszystkim posługiwanie się smartfonem. Jednocześnie eksperci zauważają, że w takich przypadkach ustalenie sprawcy wypadku jest wręcz łatwiejsze, bo korzystanie z najnowszej technologii pozostawia ślady. Alarmują jednak, że decyzja o rozszerzeniu ewentualnych kompetencji funkcjonariuszy może doprowadzić do zwiększenia skali nadużyć. W końcu każdy oficer to także człowiek i nie zawsze w swoich działaniach kieruje się zdrowym rozsądkiem, przez co nawet w przypadku lekkiego zadrapania na parkingu, będzie można zostać pozbawionym telefonu.  

źródło: PAP