Włoski ochotnik II Korpusu Polskiego upamiętniony w Molise - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Włochy

Park w miejscowości Oratino położonej w regionie Molise został nazwany imieniem Attilio Brunettiego, ochotnika II Korpusu Polskiego. W uroczystości wzięli udział ambasador Tomasz Orłowski oraz władze regionu i miasteczka.

Attilio Brunetti był adiutantem polowym, który podczas II wojny światowej przyłączył się do II Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Andersa. Wykazał się bohaterstwem ratując życie swojemu rannemu dowódcy, sierżantowi polowemu Zygmuntowi Piątkowskiemu, dźwigając go na plecach przez kilka kilometrów, za co został odznaczony złotym włoskim medalem za waleczność i polskim krzyżem Virtuti Militari.


Fot. Dante Gentile Lorusso

Uroczystość upamiętniająca włoskiego żołnierza odbyła się w obecności kilkuset mieszkańców miejscowości, prezydenta regionu Molise Paolo di Laura Frattury, burmistrza Oratino Luki Fatica i innych władz regionu, w tym prefekta Molise. Nie zabrakło także delegacji związku włoskich partyzantów. Ambasador RP Tomasz Orłowski w przemówieniu połozył nacisk na sięgającą daleko w przeszłość tradycję polsko-włoskiego braterstwa broni. – Nie jest ono związane tylko z II wojną światową. Wszystko rozpoczęło się jeszcze za czasów Napoleona – przypomniał ambasador.


Attilio Brunetti urodził się w 1917 roku w Stanach Zjednoczonych, w rodzinie pochodzącej z Molise. Kiedy po kampanii w Grecji, gdzie walczył jako żołnierz włoskiego wojska, przybył w 1943 roku na przepustce do Oratino, dowiedział się o kapitulacji Włoch przed aliantami. Przyłączył się wraz z innymi ochotnikami do wojsk II Korpusu Polskiego. Z racji obecności wielu Włochów ich jednostka była nazywana "włoską kampanią".

Informacja pochodzi ze strony internetowej Ambasady RP w Rzymie