Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
25
N, wrzesień

10 maja br., w kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie odbyła się uroczystość I Komunii Świętej. Podczas dwóch Mszy św. Pana Jezusa przyjęło 50 dzieci polskich, wśród nich byłam ja oraz moje koleżanki i koledzy z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie.

Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie z ks. Sebastianem Sosnowskim TChr. oraz  s. Inwiolatą Lewandowską.

Uroczystość rozpoczęła się od udzielenia dzieciom błogosławieństwa przez rodziców. Następnie, śpiewająć, wszyscy przeszliśmy z dziedzińca do kościoła.  Pięknie ustrojona przez siostrę Koletę Świątynia, wspaniale oddawała powagę chwili.

Z dużym zaangażowaniem uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu. Zadbała o to siostra Inwiolata, która przez cały rok przygotowywała wszystkie dzieci. Razem z nami, cześć Panu Bogu oddawała siostra Martyna, śpiewając i przygrywając na gitarze. Słowa księdza Sebastiana  skłoniły wszystkich obecnych do refleksji.

 

Martina Spiżarna – autorka artykułu

 

Całość zwieńczyły nasze podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do uświetnienia tego ważnego dla nas dnia.

Dwa dni po Pierwszej Komunii Świętej uczestniczyliśmy w audiencji u Ojca Świętego, który zwrócił się do nas takimi słowami: „Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich, a szczególnie dzieci z Parafii św. Stanisława w Rzymie, które w minioną niedzielę przystąpiły do I Komunii Świętej. Wam kochane dzieci i wszystkim dzieciom w Polsce, które w tym roku przeżywają tę samą uroczystość, życzę byście zawsze kochały Pana Jezusa, ufały Mu, trwały z Nim w przyjaźni. Niech On was prowadzi i błogosławi wam, waszym rodzicom, katechetom oraz bliskim. W nas wszystkich niech odrodzi przeżycie piękna tego pierwszego spotkania z Nim w Eucharystii. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.”

Na zakończenie „białego tygodnia”  uczestniczyliśmy w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II.

 

Martina Spiżarna kl. IV

Katolicka Szkoła Podstawowa w Rzymie

(praca pod kierunkiem p. Małgorzaty Madej - mamy Martiny)

Z przyjemnością publikujemy artykuł Sary Gutkowskiej, 12-letniej uczennicy Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie. Tekst ten inauguruje nową rubrykę na łamach „Naszego Świata” – „Kącik młodego redaktora”.

Sara Gutkowska (12 lat), uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie

 

28 marca br. w Katolickiej Szkole Podstawowej w Rzymie odbyły się warsztaty plastyczne. Wzięły w nich udział dzieci z klasy II , IV i V. Zajęcia te miały na celu przybliżyć uczniom polskie tradycje wielkanocne.

Święta Wielkanocne są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów i zwyczajów. Jednym z nich jest dekorowanie jajek.


Uczniowie klasy V, pod kierunkiem p. dyrektor Agaty Roli-Bruni, dekorowali w tym roku jajka techniką decoupage. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał komplet materiałów niezbędnych do wykonania wielkanocnej pisanki. Wykorzystując papierowe serwetki z łowickim wzorem, kolorowy papier ryżowy, klej winylowy, wstążki i plastikowe jajka, dzieci własnoręcznie stworzyły piękną ozdobę wielkanocnego stołu. W czasie zajęć pani Julita Pawelec wyjaśniła uczniom znaczenie wielkanocnych symboli. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

 

Uczniowie klasy drugiej, pod opieką pani Izabeli Bukowskiej, wykonali oryginalne projekty pisanek. Każdy maluch dumnie zaprezentował swój rysunek.


Uczennice klasy IV pod kierunkiem p. Joanny Mazur wykonały kurpiowskie leluje czyli wycinianki kurpiowskie, którymi dekorowano kiedyś domy. Z okazji Świąt Wielkanocnych każda dobra gospodyni ozdabiała swoją chatę nowymi wycinankami.

Wszystkie dzieci wykazały się dużą inwencją twórczą. Mogły zabrać do domu wykonaną przez siebie pracę.

Dziękujemy Wam, drogie panie nauczycielki, za wspaniale przygotowane warsztaty, za mile spędzony czas oraz , jak zawsze, za Wasze zaangażowanie w promowanie  rodzimej kultury i polskich tradycji.

 

Sara Gutkowska (12 lat),

uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie

Praca pod kierunkiem p. Joanny Chojnackiej

W sobotę 11 kwietnia br. odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie. Od tej chwili stali się oni pełnoprawnymi uczniami naszej Szkoły.

To doniosłe wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kościele polskim św. Stanisława B.M. w Rzymie odprawioną przez Duszpasterza Szkoły ks. Marka Siwickiego TChr.

Podczas Mszy św. pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani przez panią dyrektor Agatę Rolę-Bruni na pełnoprawnych uczniów naszej Szkoły.

Pani Konsul Agata Ibek-Wojtasik złożyła pierwszoklasistom gratulacje i wręczyła pamiątkowe dyplomy.

Po Mszy św. odbył się pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

Następnie w Auli św. Jana Pawła II rozpoczęła się druga część uroczystości, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej Szkoły.

 

Pierwszoklasiści, powitani przez uczniów klasy III, przedstawili krótki program artystyczny. Byli bardzo dobrze przygotowani przez wychowawczynię panią Ewę Zyśk.

Na zakończenie wystąpił zespół polonijny z Antwerpii „Let’s dance – Children of Europe”, który tańczył i śpiewał polskie piosenki.

Zespół podarował pierwszakom książeczki z wierszami Juliana Tuwima oraz płytę z własnymi nagraniami. Starsi uczniowie także otrzymali od gości z Belgii drobne upominki.

Cała uroczystość bardzo się podobała, było wesoło i wszyscy dobrze się bawili.

To był dzień pełen emocji!

 

Zespół Redakcyjny klasy III:

Tomasz Aiello, Maria Rosa de Cicco, Wiktoria Gutkowska, Mateusz Kondziołka, Cristian Moundounga, Veronica Trimboli

Praca pod kierunkiem p. Edyty Ścibior