Polska na Expo 2015 w Mediolanie - Nasz Swiat
20
N, czerwiec

Polska na Expo 2015

Za kilka dni w stolicy Lombardii rozpocznie się Światowa Wystawa Expo, której tematem jest „Wyżywienie planety, energia do życia”. Podczas imprezy zaprezentuje się 145 państw, w tym Polska, która promować będzie przede wszystkim polską żywność, a jej symbolem jest jabłko. Impreza trwać będzie od 1 maja do 31 października.

Polski Pawilon przyciągać będzie zwiedzających wyjątkową elewacją - charakterystycznym dla polskiego krajobrazu sadem jabłoni otoczonym lustrami / foto: www.expo.gov.pl

Trochę historii
Pierwsza wystawa odbyła się w 1751 w Londynie, a dwie następne w 1798 i 1802 w Paryżu, jednak za pierwszą prawdziwie międzynarodową wystawę światową uznaje się Wielką Wystawę (Great Exhibition) w Londynie w 1851.Od tego czasu wystawa odbyła się 70 razy.
Tegoroczne wydarzenie trwać będzie od 1 maja do 31 października w Mediolanie, gdzie zaprezentuje się prawie 150 państw, które przedstawią swoje osiągnięcia związane z przemysłem rolno-spożywczym. Poprzednie targi mediolańskie trwały od 28 kwietnia do 31 października 1906 roku.

Maskotka Expo 2015
Maskotka Światowej Wystawy EXPO Mediolan 2015 jest oryginalnym i empatycznym odzwierciedleniem motywu przewodniego wystawy. Foody, bo tak się nazywa, jest fanem zdrowego i smacznego jedzenia i ma reprezentować wspólnotę, różnorodność i żywność w najszerszym znaczeniu jako źródło życia i energii. Jak można zauważyć maskotki EXPO są rodziną składającą się z jedenastu jej członków, której każdy reprezentuje odmienny charakter oraz osobowość. Twarz Foodiego to połączenie wszystkich charakterów członków rodziny, stanowiących i reprezentujących w jedności idealną synergię między krajami na świecie, którzy są powołani, aby pozytywnie i energicznie reagować na wyzwania, przed jakimi stoi nasza planeta w obszarze żywności, trwać jako energiczna, zaangażowana i dynamiczna  rodzina.Food - maskotka Światowej Wystawy EXPO Mediolan 2015

Historia Polski na EXPO
Do czasu uzyskania niepodległości po I wojnie światowej Polacy występowali na wystawach pod flagami innych państw, zdobywając wiele nagród i wyróżnień, m.in.: w  1856 r. w Paryżu i w 1873 r. w Wiedniu.
W roku 1933 Polska po raz pierwszy samodzielnie wystąpiła na EXPO, a w roku 1937 odniosła spektakularny sukces – na wystawie w Paryżu zdobyliśmy jako kraj aż 78 grand prix oraz dziesiątki złotych, srebrnych i brązowych medali.
Po II wojnie światowej Polska uczestniczyła po raz pierwszy w EXPO w Sewilli w 1992 r. Dzięki gościnności hiszpańskich gospodarzy oraz osobistej inicjatywie króla Hiszpanii Juana Carlosa Polska mogła pojawić się w udostępnionym przez organizatorów nieodpłatnie samodzielnym pawilonie.

Polska na Expo 2015
Polska ekspozycja będzie w całości powiązana z tematem przewodniemu EXPO - "Wyżywienie planety, energia dla życia". Kluczowym założeniem jest promocja przemysłu rolno-spożywczego, a tym samym wsparcie polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych rynków zbytu oraz budowaniu trwałych relacji handlowych z partnerami zagranicznymi.

Polski Pawilon
Pawilon Polski to główna arena polskiej prezentacji podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Autorem koncepcji architektonicznej jest warszawska pracownia 2 pm. Ma on przyciągać zwiedzających wyjątkową elewacją - charakterystycznym dla polskiego krajobrazu sadem jabłoni otoczonym lustrami, wnętrze zaś kryje się za prostą, ażurową konstrukcją, nawiązującą do drewnianych skrzynek na jabłka. Projekt nawiązuje do jabłek, ponieważ nasz kraj jest liderem produkcji tych owoców. Polska jest największym w Europie i trzecim na świecie producentem jabłek, a jednocześnie największym na świecie ich eksporterem. Roczna produkcja sięga 3 milionów ton, z czego 1,2 mln ton trafia na eksport. Nie przez przypadek polskim logo, a zarazem symbolem na Expo jest ekologiczna skrzynka na jabłka.
Pawilon Polski to czwarty co do wielkości pawilon wśród wszystkich krajów biorących udział w Wystawie. Znajduje się w samym centrum przestrzeni wystawienniczej, tuż obok pawilonu organizatora Wystawy - Włoch, a także m.in. Francji, Holandii czy Watykanu.

Wnętrze Polskiego Pawilonu / foto: www.expo.gov.pl

Wewnątrz Pawilonu zwiedzający zapoznają się z bogatą prezentacją uzupełnioną innowacyjną, multimedialną formą przekazu.
Prezentacja ma charakter narracji, która z jednej strony eksponuje wspólne dla Polaków i Włochów skojarzenia kulturowe, znaczenie więzów rodzinnych czy gościnność, z drugiej zaś osiągniecia polskiego przemysłu rolno-spożywczego. Wizualnym motywem przewodnim jest zaś słynna rzymska płaskorzeźba Bocca delle Verità (Usta Prawdy).
Wejście do Pawilonu Polski prowadzi przez wysoką, wąską szczelinę, która kieruje gości do sielankowego sadu jabłoni, inspirowanego obrazem Mehoffera pt. „Dziwny ogród”. W przestrzeni ogrodu pojawiają się również  audiowizualne nawiązania do szczególnie cenionej we Włoszech poezji Wisławy Szymborskiej.

Opowieść o polskim dziedzictwie spożywczym, zarówno na gruncie symboliki, wartości, tradycji, jak i na gruncie gospodarczym, jest prowadzona na niemal 1400 mkw. przestrzeni ekspozycyjnej, na której znajdą się m.in. m.in. instalacja multimedialna prezentująca polski przemysł rolno-spożywczy, przestrzeń interakcji z najmłodszymi gośćmi Pawilonu, wystaw czasowych i regionalnych, restauracja, sklep czy sala kinowa.
Podczas EXPO 2015 zaplanowano dwa typy wydarzeń: pierwszy – adresowany do szerokiej publiczności, drugi – skierowany do zaproszonych specjalistów. Imprezie towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, np. koncerty, happeningi, wystawy, pokazy filmów, pokazy kulinarne.

Koszty
Budżet udziału Polski w Expo to nieco ponad 60 mln zł, z czego ok. 7 mln zł pochodzi z budżetu, a reszta z funduszy europejskich.
Więcej informacji na temat udziału Polski w Expo 2015 można znaleźć na stronie www.expo.gov.pl


opr. A.M.

źródło: www.expo.gov.pl