Fotorelacja z przebiegu uroczystości w 70. rocznicę wyzwolenia Bolonii przez 2. Korpus Polski - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Wiadomości

Ponad 20 polskich Weteranów, żołnierzy 2. Korpusu Polskiego uczestniczyło w sobotę w uroczystościach, które odbyły się na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro di Savena w 70. rocznicę wyzwolenia  Bolonii przez 2. Korpus Polski.

 

Przybyłej z Polski delegacji rządowej przewodniczyła premier Ewa Kopacz.

Poza szefową rządu i Kombatantami w uroczystościach wzięła udział córka dowódcy II Korpusu Polskiego Anna Maria Anders, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert,  Ambasador RP we Włoszech Tomasz Orłowski, Konsul Generalny RP w Mediolanie Jerzy Admaczyk, lokalne włoskie władze, w tym burmistrz Bolonii Virginio Merola,  a także przedstawiciele wielu polskich instytucji,  polskich grupy rekonstrukcji historycznej oraz przedstawiciele Polonii.

Koncelebrowana msza św. odbyła się pod przewodnictwem ks. Pawła Piontka.

Podczas uroczystości w imieniu żołnierzy 2. Korpusu Polskiego głos zabrał major Otton Hulacki.  Przypomniał on, że bitwa o Bolonię zbiegła się z informacjami o ustaleniach konferencji jałtańskiej. Żołnierze przystąpili jednak do wykonania zadania, choć było ono ciężkim, moralnym wyzwaniem.

Świadomość, iż zwycięstwo nie przyniesie Polsce wolności, nie powstrzymała żołnierzy od sumiennego wykonania obowiązków - dodał.

 

Nasi bohaterowie i najważniejsi uczestnicy uroczystości z okazji 70. Rocznicy wyzwolenia Bolonii: Weterani 2. Korpusu Polskiego:

 

 - To była armia, która z głębi republik sowieckich, przez Persję, Bliski Wschód, Egipt i Libię, dotarła na Półwysep Apeniński, by przywrócić wolność ziemi włoskiej. W takim miejscu jak to, zawsze czujemy, że nasze serca biją mocniej -  mówiła szefowa rządu.  W  takich miejsca jak tow zruszenie niezmiennie chwyta za gardło. - Nie mamy żadnej wątpliwości, że ta ziemia do Polski należy - podkreśliła Ewa Kopacz.

Premier przypomniała także, że walka, którą stoczył tutaj, wspólnie z aliantami, 2. Korpus gen. Andersa w kwietniowych dniach 1945 roku, dała możliwość wyzwolenia Bolonii. Przypomniała, że właśnie w Bolonii zakończyła się kampania włoska armii polskiej, rozpoczęta w lutym 1944 roku.

 

 

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert w swoim przemówieniu przypomniał, że 21 kwietnia 1945 r. na wieży Torre degli Asinelli, jednej z dwóch bliźniaczych najwyższych wież w Bolonii, pojawiła się przestrzelona, ale zwycięska polska flaga. Dodał, że Bolonia ma w herbie te same dwa kolory: biały i czerwony.

- Rozwieszona na murach odezwa powitalna, wydana przez najstarszy w Europie Uniwersytet Boloński głosiła: Serdecznie witamy żołnierzy i oficerów siostrzanej Polski, którym przypadła w udziale gloria wkroczenia do miasta jako pierwszym. Żołnierze gen. Andersa odpowiedzieli plakatami Za naszą i waszą wolność. Cześć nieśmiertelnej Italii – dodał Andrzej Krzysztof Kunert.

Ks. Paweł Piontek w homilii  podkreślał, że polscy żołnierze oddali życie za smak wolności dla innych. - 70 lat temu te polski żołnierz usłyszał ewangeliczne przesłanie "Odwagi, nie bójcie się". Słowa te pozwalały mu iść naprzód, do celu, do wolnej Ojczyzny, której ci, przy grobach których stoimy, nigdy nie zaznali jej smaku, smaku wolności, tego smaku doświadczyła ludność Bolonii i wielu włoskich miast, wolności od hitlerowskiego okupanta - powiedział.

Virginio Merola, burmistrz Bolonii powiedział, że Polska i Włochy bardzo drogo zapłaciły za wolność. Dodał, że włoskie miasta wiele zawdzięczają polskim żołnierzom.  – Dlatego Bolonia zawsze będzie domem dla Polaków – podkreślił.   

 

 

Danuta Wojtaszczyk

Zdjęcia: Stasia i Fausto Branchi oraz D. W.