Obywatelstwo włoskie: oto zmiany, które wchodzą w życie 18 maja - Nasz Swiat
24
Cz, czerwiec

Wiadomości

Od  poniedziałku wnioski o obywatelstwo włoskie będzie można składać przez internet.  Formularz wypełniać się będzie online i załączać do niego skany wymaganych dokumentów.

Rzym - 14 maja 2014 r. - Już za kilka dni procedura składania podań o nadanie włoskiego obywatelstwa stanie się znacznie  prostsza i szybsza. Wystarczy jedno kliknięcie.

18 maja zostanie zainaugurowany nowy portal resortu spraw wewnętrznych https://cittadinanza.dlci.interno.it, przez który  będzie można złożyć wniosek o nadanie włoskiego obywatelstwa. Po zarejestrowaniu się w serwisie i otrzymaniu osobistego hasła będzie można przystąpić do wypełnienia  formularza online.  Następnie trzeba  będzie zrobić skany wymaganych dokumentów, m.in.:  dokumentu  tożsamości (documento di identità), aktu urodzenia (atto di nascita) i zaświadczenia o niekaralności (certificato penale) i dołączyć je do kwestionariusza.

Należy także pamiętać, że przy obywatelstwie obowiązuje opłata administracyjna w wysokości 200 euro. Potwierdzenie zapłaty koniecznie trzeba będzie dołączyć do pozostałych dokumentów.

Nowy system składania wniosków powinien rozwiązać jeden z największych problemów, z jakim dotąd wszyscy się borykali. Prefektury przyjmowały petentów tylko po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie  na konkretny dzień i godzinę. Ponieważ jednak dysponują one niewystarczającą liczbą personelu to na takie spotkanie zwykle trzeba było czekać miesiącami.

Przez krótki okres czasu nowy system składania wniosków będzie działał równolegle do starego. Następnie serwis  telematyczny stanie się jedynym kanałem,  przez który będą przyjmowane wnioski o obywatelstwo. 

W najbliższych dniach na  Stranieriinitalia.it opublikujemy bardziej szczegółowe informacje dotyczące nowej procedury.

Stranieriinitalia.it