Orkiestra Wielkich Serc zagrała po raz czwarty we Włoszech - Nasz Swiat
02
So, lipiec

WOŚP we Włoszech

Dobra muzyka, zabawy i warsztaty plastyczne dla dzieci, pokaz podstawowych zasad pierwszej pomocy, badanie poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego – to tylko niektóre atrakcje, które ściągnęły 11 stycznia do PalaCavicchi ogromne rzesze Polaków z Rzymu i okolic. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała na Półwyspie Apenińskim już po raz czwarty, a po raz drugi w Wiecznym Mieście.

To już chyba stało się tradycją, że organizacja Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Włoszech wiąże się z wieloma problemami. Tak też stało się i tym razem, ponieważ na początku grudnia organizator dotychczasowych włoskich Finałów WOŚP we Włoszech – Robert Małecki przysłał do redakcji dwutygodnika „Nasz Świat” komunikat, w którym informował, iż z powodu braku sponsorów oraz wolontariuszy nie jest w stanie zorganizować kolejnego Finału, który podobnie jak w styczniu 2014 r. miał odbyć się w Neapolu.
Kilka dni później – 12 grudnia – został zarejestrowany nowy sztab, którego szefem została Alicja Kołtunowicz. Orkiestra Wielkich Serc miała zagrać po raz drugi w Wiecznym Mieście. Warto przypomnieć, że WOŚP zagrała do tej pory: w 2012 roku w Rzymie, w 2013 r. w Bolonii, w 2014 r. w Neapolu.
W skład rzymskiego sztabu weszli: Alicja Kołtunowicz -prowadząca portal Mojabancarella.com, Nestor Grojewski – właściciel restauracji CRUDOP, Bożena Wróblewska, Edyta Felsztyńska ze stowarzyszenia polonijnego INSIEME oraz Iwona Bigos i Renata Kobendzowska ze stowarzyszenia polonijnego LE RONDINI.
Imprezę objął patronatem honorowym Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, a partnerami zostali: Szkolny Punkt Konsultacyjny im. G.H. Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie, Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Ostii, Polska Organizacja Turystyczna – Oddział w Rzymie, Stowarzyszenie Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie, Stowarzyszenie Iuventi Poloniae, Protezione Civile - A.I.VV.F.C. 

Ogromna moc czerwonego serduszka
- Rzymskiemu Sztabowi WOŚP nie chodzi o podbijanie rekordów, ale o to, by być razem i jest to niepowtarzalna okazja, aby Polonia rzymska włączyła się w zbiórkę tego samego dnia co miliony rodaków w Polsce. Tegoroczny, rzymski Finał przyczyni się także do integracji Polonii mieszkającej w Rzymie i okolicach - napisali kilka dni przed Finałem w komunikacie prasowym  członkowie tegorocznego Sztabu. Pomimo krótkiego okresu czasu na przygotowanie, organizatorom udało się - podobnie jak w latach poprzednich – połączyć Polonię włoską. Ogromna moc czerwonego serduszka zadziałała.

Po raz kolejny zbieraliśmy na dzieciaki i seniorów
11 stycznia br. 120 tysięcy wolontariuszy wyszło na ulice nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast w wielu krajach na świecie, żeby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez 22 lata działalności zakupiła tysiące urządzeń za kwotę ponad 590 mln zł. Wszystko dzięki hojności darczyńców. Celem tegorocznej zbiórki było podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów.

Pierwsze zbiórki pieniędzy na WOŚP w Rzymie
Zgodnie z regulaminem WOŚP, zbiórka funduszy oprócz Wielkiego Finału mogła odbywać się w okresie od 15 grudnia 2014 roku do 11 stycznia 2015 roku.
Pierwsza zbiórka, zorganizowana przez rzymski sztab odbyła się 21 grudnia w Ludotce SunBear Park - (Via Calenzana, X Dzielnica Rzymu-Ostia). Celina Fajer - wolontariuszka z rzymskiego sztabu WOŚP, zainaugurowała zbiórkę do skarbonki WOŚP.
Druga zbiórka odbyła się 31.12.2014 w Palacavicchi - Ciampino, gdzie Polonia Rzymska żegnała 2014 rok na Balu Sylwestrowym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie INSIEME - Edytę Felsztyńską i Bożenę Wróblewską.Wielki Finał
W niedzielny poranek – 11 stycznia - na ulicach Rzymu pojawiło się kilku wolontariuszy. Zbiórka pieniędzy odbywała się w okolicach polskich kościołów, po raz pierwszy w centrum Rzymu, w Ostii i Torvaianice.
O godzinie 12.00 rozpoczął się Wielki Finał w PalaCavicchi w Rzymie. Jego gwiazdami byli: Dominika Zamara - sopran, Marco Lo Russo - artysta muzyk, Ferdinando Puglia - komik, oraz Szkoła salsy Balabanoff, zespół HUNTERS. Wśród wykonawców rzymskich można było posłuchać zespołu J.A.A.R., Aleksandra Nowaka, Siostry: Patrycję i Annamaria Tokarz, Fantastyczne Śpiewanie Tadeusza Burzyńskiego i Romana Bączka. Sylwia i Marta Wojtaszek zaprezentowały pokaz baletowy.  
Na uczestników tegorocznego Finału czekało wiele atrakcji. Oprócz dobrej muzyki odbyły się warsztaty plastyczne dla najmłodszych i konkursy zorganizowane przez Stowarzyszenie Le Rondini, warsztaty teatralne poprowadzone przez aktora Olka Mincera oraz warsztaty artystyczne – tworzenie sukni z papieru i materiałów wtórnych prowadzone przez Anię Gastol.  O godzinie 20.00 tak, jak w całej Polsce odbyła się tradycyjna akcja WOŚP “Światełko do nieba". Podczas imprezy, kilkakrotnie licytowano wartościowe przedmioty przekazane przez sponsorów. Jak co roku, również dwutygodnik „Nasz Świat” dołożył swoją cegiełkę, przekazując na ten szczytny cel dwie roczne prenumeraty pisma.
Nawiązując do programów WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować” i „Policz się z cukrzycą” organizatorzy zorganizowali pokaz podstawowych zasad pierwszej pomocy (Protezione Civile), badanie poziomu cukru we krwi (pomiar wykonany przez pielęgniarkę za pomocą glukometru) i wypełnienie testu określającego ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Sponsorzy nie zawiedli
Organizacja rzymskiego Finału nie doszła by do skutku, gdyby nie sponsorzy, którzy oprócz wsparcia finansowego podarowali na ten cel wiele cennych przedmiotów.
Właściciel kompleksu PalaCavicchi oddał bezpłatnie do dyspozycji salę, w której odbyła się finałowa impreza. Oferty pieniężne przekazali: U MICHAŁA – sklep polski w Rzymie Michała i Doroty Zalewskich; Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie; Enoteca Bomprezzi - sklep Mirizzi Alessandro; POLONUS – sklep polski w Rzymie Artura Dzięgiela; SALBEA – grota solna w Rzymie Beaty Skrzypek i Tamary Bronickiej; Biuro rachunkowe i doradztwo podatkowe  Anny Wrzesień; Bottega di Peter Piotra Kołtunowicza; INFORTUNISTICA STRADALE - Mirco Giallini, eksperta od wypadków drogowych; U ALEKSANDRY – Sklep polski w Ladispoli Aleksandry Hebda; LA VIA DELL`AMBRA – BURSZTYNOWY SZLAK Ireny Ludwiki Czopek-Zanovello; psycholog Joanna Okulska, Księgarnia Polska Katarzyny Kuliny; PVC PROFIL S.R.L.S Roberta Bednarskiego.
Swoje usługi zaoferowali: DESIGN & PRINT – agencja grafiki komputerowej Grażyny Żabskiej i Artura Iwanisika; SINDBAD – POLONIA SERVICE - transport osób Przemysława Mróz; fotograf JACEK PYDYN; MEBLE ZIOBRO; PP DESIGN - tworzenie stron internetowych Pawła Pożyczki; HOTEL THE STRAND ROMA; GEOMAX. Misztal - Stateczny sp.j. Opole Lubelskie.

Było warto!
Pomimo wielu trudności i braku czasu, organizatorzy tegorocznego włoskiego Finału stanęli na wysokości zadania. Po raz kolejny okazało się, że warto nie przespać wielu nocy i poświęcić każdą wolną chwilę, ponieważ cel jest tego wart. I tym razem okazało się, że czerwone serduszko łączy i miejmy nadzieję, że w przyszłym roku na terenie Włoch Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozbrzmi w całej Italii.

Anna Malczewska

Zdjęcia: Barbara Sandra PawlukiewiczW artykule zawarte zostały fragmenty komunikatów prasowych, nadesłanych do redakcji przez Sztab WOŚP w Rzymie.