Filmowy wieczór o Powstaniu Warszawskim w Mediolanie - Nasz Swiat
30
Pt, lipiec

Z Konsulatu RP w Mediolanie
Mediolańska publiczność mogła obejrzeć filmy „Miasto ‘44” Jana Komasy oraz krótkometrażowy „Miasto ruin” na wieczorze zorganizowanym przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.
 

Przed pokazem filmów odbyła się dyskusja z udziałem profesorów historii i polonistyki z mediolańskich uczelni, przybliżająca widzom historię Powstania Warszawskiego i jego współczesny, uniwersalny wymiar. „Nie sposób znaleźć odpowiednie słowa i język oddający tragedię Powstania” – mówił prof. Paolo Colombo, który opowiadał także o przekazywaniu treści historycznych młodemu pokoleniu we współczesnym kinie. „Jest taki język, to język poety Mirona Białoszewskiego” – ripostował prof. Luca Bernardini, który, dla zilustrowania tego stwierdzenia, przeczytał fragment będącego w przygotowaniu włoskiego tłumaczenia „Pamiętnika z powstania warszawskiego” (całość przekładu autorstwa prof. Bernardiniego ukaże się w przyszłym roku nakładem prestiżowego wydawnictwa Adelphi). Prof. Bernardini w swoim wystąpieniu skupił się na tragedii ludności cywilnej i ich perspektywie tego wolnościowego zrywu.


Wydarzenie przyciągnęło liczną publiczność, która w listopadowy wieczór (28.11.2014 r.) zapełniła salę kinową mediolańskiej siedziby Cineteca Italiana (Kinoteki Włoskiej). Po dyskusji widzowie obejrzeli film krótkometrażowy „Miasto ruin”, zrealizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, pokazujący zrekonstruowaną komputerowo panoramę zniszczonej Warszawy, widzianej z pokładu  bombowca „Liberator” wiosną 1945 r.


Następnie odbył się pokaz najnowszego filmu Jana Komasy„Miasto ‘44”. Jego mediolańska projekcja była jedną z pierwszych zorganizowanych poza Polską. Prowadzący wieczór Matteo Pavesi, dyrektor Kinoteki Włoskiej, nie krył swojego poruszenia tym obrazem, wyraził uznanie dla twórców filmu i zadeklarował chęć pokazania go w szerszej dystrybucji w Mediolanie. Po projekcji widzowie długo, w ciszy nie wstawali ze swoich miejsc.


Konsulat w Mediolanie zorganizował wydarzenie we współpracy z Fondazione Cineteca Italiana oraz z Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Zapraszamy do lektury tekstu o Powstaniu Warszawskim autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego:

 

Tekst przygotowany we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

Wojciech Roszkowski


Jak w greckiej tragedii: Powstanie Warszawskie 1944 r.

 

Jeśli w historii II wojny światowej szukać analogii do starożytnej tragedii, jest nią niewątpliwie Powstanie Warszawskie, jakie wybuchło w okupowanej przez Niemców stolicy Polski w dniu 1 sierpnia 1944 r.


Państwo polskie zostało pokonane w wyniku inwazji niemieckiej z 1 września oraz sowieckiej z 17 września 1939 r. Zachowało jednak swoją ciągłość konstytucyjną w postaci rządu na uchodźstwie we Francji, a od 1940 r. w Londynie.  W okupowanym kraju działały liczne jego agendy, zwane Polskim Państwem Podziemnym.

 

Czytaj dalej...

 

Informacja pochodzi ze strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl