Obchody niepodległościowe w Chivasso, Turynie i Mediolanie - Nasz Swiat
30
Pt, lipiec

Z Konsulatu RP w Mediolanie

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada odbył się szereg inicjatyw i wydarzeń upamiętniających 95 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

6 listopada br. w  Società del Giardino w Mediolanie  odbył się koncert muzyki polskiej pt.” PER IL CENTENARIO DELLA NASCITA DI WITOLD LUTOSŁAWSKI”. Koncert wpisywał się również w obchody, ustanowionego przez Sejm na 2013 rok, Roku Lutosławskiego. W części muzycznej w programie znalazły się pieśni: Chopina (Życzenie, Smutna rzeka, Poseł, Melodia, Narzeczony,  Piosenka a Litewska,  Leci liści z drzewa);  Lutosławski -Chanteleurs et Chantefables (1989/90) oraz Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny, ponadto  Szymanowski – trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza, w wykonaniu znakomitych i utalentowanych młodych polskich muzyków: pianisty Jakuba Tchorzewskiego ( mieszkającego w Wenecji)  i  mezzosopranu - Bernadety Sonnleitner  (mieszkającej w Bazylei).  Było to bardzo udane promocyjnie wydarzenie muzyczne, które zgromadziło liczną publiczność: melomanów, mediolańską elitę kulturalną, przedstawicieli Korpusu Konsularnego, zainteresowanych polską kultura muzyczną i Polonię.

9 listopada br. w uroczystościach organizowanych przez władze miasta Chivasso wziął udział Wicekonsul Bartosz Skwarczyński. Uroczystość upamiętniała 22.000 żołnierzy polskich jeńców wojennych zgrupowanych w latach 1918-1919 w La Mandria di Chivasso, gdzie byli szkoleni dla armii polskiej, która tworzona była pod dowództwem generała Józefa Hallera we Francji. Po uroczystym złożeniu wieńca pod tablicą upamiętniającą żołnierzy polskich nastąpiła część oddania pamięci i czci na cmentarzu komunalnym w Chivasso, gdzie znajduje się zbiorowy grób 118 Polaków oraz na cmentarzu w Chivasso di Mandria, gdzie znajduje się inna ważna tablica zbiorowa poświęcona pamięci polskich żołnierzy z armii austro-węgierskiej.

10 listopada br. Konsul Generalny RP Jerzy Adamczyk wziął udział w tradycyjnej corocznej eucharystii za Ojczyznę odprawianej przez ks. Mariana Burniaka w Turynie. Po mszy św. odbyła się pod pomnikiem na Placu Polonia część poświęcona pamięci polskich żołnierzy z II Korpusu Polskiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, wspólnot polonijnych, lokalnej Polonii.

11 listopada br. miał miejsce koncert zorganizowany z okazji obchodów Święta Niepodległości przez Koło Kulturalne Włosko-Polskie w Lombardii i Auditorium di Milano przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. W wydarzeniu wziął udział Konsul Generalny Jerzy Adamczyk. W programie znalazły się m.in. utwory Szymanowskiego i Wieniawskiego w wykonaniu młodych polskich artystów Aleksandry Kuls (skrzypce) i Marcina Koziaka.Inf

Informacja pochodzi z oficjalnej strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl