Obchody Roku Rzeki Wisły i św. Brata Alberta w Rzymie - Nasz Swiat
18
So, wrzesień

Nasze sprawy

Stowarzyszenie Le Rondini włączyło się w obchody Roku Rzeki Wisły i Roku Adama Chmielowskiego – Świętego Brata Alberta.

Podczas 21. posiedzenia Sejmu posłowie zdecydowali o ustanowieniu patronów 2017 roku. Przyszły rok będzie przebiegał pod patronatem: Rzeki Wisły, Josepha Conrada – Korzeniowskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki.

Sejm w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 rokiem Rzeki Wisły, oddając hołd pokoleniom Polaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego. Wisła – Królowa Polskich Rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo – czytamy w uchwale. Posłowie zaznaczyli, że spław Wisłą i rzekami jej dorzecza umożliwił rozkwit gospodarczy w okresie „Złotego Wieku”, czyniąc z Polski europejską potęgę polityczną, militarną i ekonomiczną.

Św Brat Albert - autor Leon Wyczółkowski(1901-1902)

Adam Chmielowski – Święty Brat Albert - został ustanowiony przez Sejm patronem 2017 r. w uznaniu jego wybitnych zasług w działalności niepodległościowej oraz na polu pracy społecznej i artystycznej. W uchwale zaznaczono, że w 2016 r. przypada 100. rocznica śmierci zakonnika, zaś w 2017 r. mija 130 lat, od kiedy zaczął on nosić habit zakonny. Jego wielki talent oraz poświęcenie dla drugiego człowieka przyczyniły się do utrwalenia wśród Polaków najważniejszych postaw społecznych oraz dały im nadzieję na niepodległość i sprawiedliwość społeczną na kolejne dziesięciolecia – czytamy w uchwale. Również Episkopat Polski podjął decyzję o ustanowieniu w Kościele Roku Św. Brata Alberta. Rozpoczął się on 25 grudnia 2016, czyli w dniu 100. rocznicy śmierci świętego i potrwa do 25 grudnia 2017r.  Jak wskazuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, inicjatywa będzie doskonałą kontynuacją ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego Miłosierdzia i obchodzonego w Kościele w Polsce Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. W 2017 roku przypada też 35-lecie powstania Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta. Ta pierwsza w Polsce organizacja pozarządowa wspierająca bezdomnych.

Stowarzyszenie Le Rondini włączyło się w obchody Roku Rzeki Wisły i Roku Adama Chmielowskiego – Św. Brata Alberta. O konkursach i spotkaniach przewidzianych z tych okazji na 2017 rok będziemy informować na bieżąco.

Iwona Bigos - Stowarzyszenie Le Rondini

Info i foto: na podstawie polskich stron internetowych