Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
18
So, wrzesień

Zdjęcie skansenu w Olsztynku autorstwa 9-letniego Luigi Carosi z Acquasanta Terme - Ascoli Piceno zostało nagrodzone w międzynarodowy wakacyjnym konkursie fotograficznym FPSN „Polska w obiektywie polonijnego dziecka” zorganizowanym przez Forum Polskich Szkół w Holandii. Warto przypomnieć, że Luigi wygrał kilka miesięcy temu główną nagrodę w konkursie plastycznym na Dzień Babci i Dzień Dziadka ogłoszonym przez Dwutygodnik dla Polaków we Wloszech “Nasz Świat”.

Niespełna miesiąc temu (we wrześniu br.) Polska Ludoteka z Ascoli Piceno, z regionu Marche, zwróciła się do ROP o pomoc w uzyskaniu  darmowych podręczników do nauki języka polskiego dla najmłodszych uczniów. Prośba została umotywana trudną sytuacją, jaka spotkała polskie rodziny podczas tragicznego trzesięnia ziemi, do którego doszło 24 sierpnia w środkowych Włoszech. Już dzisiaj dzieci z Polskiej Ludoteki mogą się uczyć z polskich książek!

16 października Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich i Mali Ułani Podolscy z Rzymu uczestniczyli w ochodach 425-lecia konsekracji Kościoła św. Stanisława B.M. i 90. urodzin Arcybiskupa Szczepana Wesołego. Uroczystej Mszy św.  przewodniczył Kard. Zenon Grocholewski. Po Eucharystii nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy.