Przemysław Mróz: Właściciel biura turystycznego Polonia Service - Nasz Swiat
28
Wt, czerwiec

Polacy we Włoszech

Wywiad z właścicielem biura turystycznego Polonia Service.

Do Włoch przeprowadził się pod koniec lat 90. z Piwnicznej Zdrój, koło Nowego Sącza, ale już kilka lat wcześniej przyjeżdżał tu jako pilot, a następnie przewodnik Biura Turystycznego Wactur. Bakcyl podróżnika załapał jeszcze w Polsce, dlatego też kilka lat po przyjeździe otworzył biuro turystyczne Polonia Service, które w zeszłym roku obchodziło 10. urodziny, a kilka dni temu została otwarta filia jego firmy w Rzymie. Z Przemysławem Mrozem rozmawia Anna Malczewska.

Przemysław Mróz / foto Alessandro PaioliKiedy przyjechał Pan do Włoch?
Pierwszy raz przyjechałem do Włoch w 1995 roku jako pilot Biura Turystycznego Wactur z Nowego Sącza, natomiast na stale zamieszkałem tutaj w 1999 roku.

Ponad 10 lat temu zdecydował się Pan na otwarcie biura turystycznego Polonia Service w Neapolu? Skąd wziął się pomysł?
Po przyjeździe do Włoch najpierw pracowałem we włoskim biurze podroży Eurobooking Salerno, następnie otworzyłem własną firmę turystyczną.
Polonia Service z siedzibą w Neapolu zostało założone w 2005 roku. Początkowo działalność biura opierała się tylko na pośredniczeniu w sprzedaży biletów autokarowych Polska - Włochy. Stopniowo zaczęliśmy poszerzać obszar naszych działań (punkty agencyjne: ponad 60 agencji na terenie Włoch) oraz ich zakres (organizacja turystyki, wynajem pokoi, wynajem autokarów oraz przewodników).
Od samego początku chciałem stworzyć miejsce dla Polaków na obczyźnie, gdzie każdy z łatwością mógłby uzyskać pomoc w każdej kwestii, a także zakupić bilety do Polski. Z każdym rokiem rozszerzałem działalność, dostosowując się do potrzeb naszych klientów. Polonia Service to nie tylko ja, ale sztab ludzi pracujących i współpracujących z naszą firmą. To dzięki nim wszystko stało się realne i teraz jesteśmy w stanie podołać wszystkim wyzwaniom.

Czy dużo Polaków decyduje się jeszcze na podróż do Polski, Włoch autokarem?
Jak najbardziej. Na dzień dzisiejszy jest jeszcze duży popyt na bilety autokarowe - zarówno wykorzystywane przez ludzi pracujących i żyjących we Włoszech, a także przez turystów przyjeżdżających z Polski. Każdy środek lokomocji ma swojego klienta i uważam, że to nigdy się nie zmieni. Jest wiele czynników motywujących naszych klientów do podróżowania, np. atrakcyjne cen, ilość przewożonego bagażu no i oczywiście w ostatnich latach wysoki standard autokarów, częstotliwość wyjazdów, bezpieczeństwo, kwalifikacje kierowców, szkolenia, dostępność biletów. Poza tym, jest wielu pasażerów, którzy z różnych powodów nie korzysta z linii lotniczych.

Kilka dni temu została otwarta rzymska siedziba firmy. Dlaczego zdecydował się Pan ją otworzyć?
Wychodząc naprzeciw wszystkim Polakom we Włoszech, jak również pielgrzymom przybywającym do Wiecznego Miasta, nasza firma 17 stycznia otworzyła nową siedzibę będącą biurem turystyczno-pielgrzymkowym w Rzymie. Poza tym od wielu lat współpracujemy z organizacjami polonijnymi: Stowarzyszeniem Instytut dla Polonii w Neapolu, Stowarzyszeniem Insieme w Rzymie, Stowarzyszeniem Orzeł Biały w Capaccio (Salerno) i księgarnią polską w Rzymie, jak również Watykanem, czyli siostrami niepokalankami, czy chociażby ze wszystkimi organami w Watykanie, które mają na celu pomoc pielgrzymom.

Jaka jest Państwa oferta?
W naszej ofercie znajdą Państwo:
• bilety autokarowe do Polski, Słowenii, Austrii, Czech firmy SINDBAD
• bilety autokarowe do całej Europy firmy EUROLINES/BALTOUR
• bilety autokarowe na połączenia po Włoszech firmy Baltour/Sena
• odbiór biletów na uroczystości papieskie i audiencje
• organizacja wycieczek i pielgrzymek (całe Włochy)
• wynajem autokarów i busów (całe Włochy)
• wynajem samochodu z kierowcą w Rzymie i Neapolu
• hotele, restauracje, bilety wstępów do zabytków i muzeów, przewodnicy lokalni, dla klientów indywidualnych i grup turystycznych (całe Włochy)
• wjazdówki dla autokarów do Rzymu
• kompleksowa obsługa grup turystycznych, pielgrzymkowych, obozów, kolonii, grup tematycznych itp. (całe Włochy)
• rezerwacje mszy św. dla grup pielgrzymkowych na terenie całych Włoch
• natychmiastowa pomoc w skrajnych wypadkach losowych (np. awaria autokaru, zgubienie dokumentów, wypadek, itp.).

Dowiedziałam się, że będzie Pan współpracował także z Ambasadą RP w Rzymie i przy Stolicy Apostolskiej, na czym ta współpraca będzie polegać?
Przede wszystkim współpraca ta będzie skupiała się na pomocy dla Polaków, którzy nie mają możliwości finansowej na powrót do kraju, ale również będziemy współpracować przy organizacji wszelkiego rodzaju imprez z udziałem naszych rodaków przyjeżdżających do Rzymu. Jesteśmy biurem informacji i pomocy dla turystów i pielgrzymów. Zarówno we współpracy z Kościołem polskim św. Stanisława znajdującym się zaraz obok nas, jak i z Ambasadami będziemy koordynować wszelkie duże uroczystości na terenie Rzymu z licznym udziałem naszych rodaków, jak np. beatyfikacje czy kanonizacje polskich świętych. Jednym z naszych nowych celów będzie też promowanie naszego kraju i organizowanie wycieczek i pielgrzymek do Polski - zarówno dla klientów indywidualnych, jak również grup zorganizowanych.

Kim jest prywatnie Przemysław Mróz?
Od najmłodszych lat mieszkałem w górach, dlatego to chyba zrozumiałe, że z zamiłowania jestem narciarzem kochającym góry. W młodości pracowałem w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym (GOPR), grałem w piłkę nożną, siatkówkę. Następnie ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku Turystyka i Rekreacja. Już w latach szkoły średniej i studiów, dzięki bratu i jego firmie Wactur złapałem bakcyla podróżowania i pracowałem jako pilot linii autokarowych, a następnie jako przewodnik turystyczny po Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Grecji. Po studiach postanowiłem otworzyć własną działalność i zająć się turystyką w szerszym tego słowa znaczeniu.
Prywatnie jestem ojcem 10-letniego syna Oskara, zagorzałym fanem piłki nożnej, kibicem Wisły Kraków i koneserem piwa.

rozmawiała Anna Malczewska