Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
20
N, czerwiec

Colf i badanti mają prawo i obowiązek pójścia na urlop macierzyński dwa miesiące przed porodem i na trzy po rozwiązaniu, ale jeżeli otrzymają zaświadczenie potwierdzające ich dobry stan zdrowia, mogą pracować do końca 8 miesiąca ciąży.
W tym okresie pracownica otrzymuje z INPSu 80% średniego wynagrodzenia dziennego. 11 marca INPS opublikował wartość stawki godzinowej, na bazie której naliczany jest zasiłek w roku 2010: 
- 6,40 euro dla efektywnego wynagrodzenia godzinnego do 7,22 euro;
- 7,22 euro dla efektywnego wynagrodzenia godzinnego od 7,23 do 8,81 euro;
- 8,81 euro dla efektywnego wynagrodzenia godzinnego powyżej 8,81 euro;
- 4,65 dla osób zatrudnionych na więcej niż 24 godziny tygodniowo.

Uwaga: Pracownice mają prawo do otrzymania zasiłku tylko i wyłącznie w przypadku gdy:
- przez 24 miesiące poprzedzające okres obowiązkowego urlopu, zostały wpłacane 52 składki tygodniowe, także w innych sektorach niż pomoc domowa;
- przez 12 miesięcy poprzedzających obowiązkowy urlop macierzyński, zostało wpłaconych przynajmniej 26 składek tygodniowych, także w przypadku pracy w innych sektorach.

www.stranieriinitalia.it
tłum. Anna Malczewska

Polska studentka przyszła na posterunek policji półnaga i powiedziała funkcjonariuszom, że została zgwałcona przez 28-letniego Egipcjanina. Mężczyzna został zatrzymany.

Rimini – Znają się od jakiegoś czasu i w niedzielę 21 lutego wieczorem, spotkali się w barze, w centrum miasta. Pod koniec wieczoru, poszli razem do mieszkania młodego mężczyzny, ale kiedy chłopak zaczął “dobierać się” do dziewczyny, ona starała się uciec. Po tym, jak podobno została pobita przez Egipcjanina, Polce udało się wyrwać i uciec na ulice, skąd udała się na posterunek policji.
Według mężczyzny, który pracuje w jednym z pubów w Rimini i legalnie przebywający we Włoszech, Polka wymyśliła wszystko i oskarżyła go, ponieważ nie znosi, że chłopak spotyka się z innymi dziewczynami.
opr. Anna Malczewska

Banki włoskie wprowadzają „Plan rodzinny”. Od 1 lutego można składać wnioski o zawieszenie rat kredytu na 12 miesięcy.

Trochę oddechu dla rodzin, mających problemy ekonomiczne. Od 1 lutego wszedł w życie „Plan rodzinny” - porozumienie podpisane przez włoskie Stowarzyszenie Banków (Abi) i stowarzyszenia konsumentów.
O zawieszenie rat może poprosić każdy, kto posiada roczne dochody w wysokości do 40.000 euro, zaciągnął kredyt na maksimum 150.000 euro na zakup pierwszego mieszkania i napotkał na różnego rodzaju problemy w latach 2009-2010, np. utrata miejsca pracy, wejście do tzw. cassa integrazione, śmierć lub wypadek jednego z osób, na nazwisko której został zaciągnięty kredyt mieszkaniowy.
Można zawiesić raty o stałej, zmiennej lub mieszanej stopie oprocentowania. Pomoc należy się również kredytobiorcom, którzy już od jakiegoś czasu (maksymalnie 180 dni) nie płacili zaciągniętej pożyczki. Bank ma prawo zawiesić jedynie spłatę kapitału, w tym przypadku trzeba będzie spłacać nadal odsetki lub całą ratę.
Na stronie stowarzyszenia Abi zamieszczono listę banków, które włączyły się do porozumienia.

Elvio Pasca

W dniach od 23-24 września 2008 r. w rzymskim kinie Nuovo Ciemna Aquila, odbywał się dwudniowy przegląd kina polskiego w ramach Festiwalu Kultury Polskiej. Pierwszego dnia po spotkaniu z Ewą Woydyłło-Osiatyńską, Włosi mieli okazję zobaczyć „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego. Drugiego natomiast po prelekcji Wiktora Osiatyńskiego wyświetlone zostały filmy Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” oraz „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej.

Na projekcję „Sztuczek” Jakimowskiego, mimo deszczowej pogody, przybyło wielu Włochów. Film zainaugurował dwudniowy przegląd polskich filmów, który opatrzono hasłem „Nowy bohater kina polskiego”. Pomysłodawczynią i współorganizatorką przeglądu jest znana psycholożka Ewa Woydyłło-Osiatyńska oraz pisarz Wiktor Osiatyński.


- Bardzo dziękuję za możliwość spotkania z Państwem i powiedzenia kilku słów na temat nowego bohatera kina polskiego, którego w trzech wcieleniach będziecie mieli Państwo okazję zobaczyć w prezentowanych filmach – tymi słowami przywitała publiczność Ewa Woydyłło.

Następnie zwróciła uwagę na fakt metamorfozy, jaką przeszedł w ostatnich latach bohater polskich kina. Jak zauważyła Woydyłło dotąd, jak chociażby u Kieślowkiego, Wajdy czy Zanussiego bohater był postacią tragiczną, niejednokrotnie użalającą się nad sobą, mającą poczucie bycia ofiarą okrutnego losu.
- Nowy bohater kina polskiego przełamuje ten stereotyp, gdyż zrywa z tym „typowym” podchodzeniem do rzeczywistości, z odwagą i optymizmem stawia czoło przeciwnościom losu – mówiła.
- Trzy filmy, które Państwu zaprezentujemy, to za mało, aby metamorfozę filmowych bohaterów poczytać za przejaw jakieś ogromnej rewolucji społecznej przewalającej się prze Polskę. Myślę jednak, że artyści są swego rodzaju sejsmografem wyczuwającym pojawiające się dopiero zapowiedzi wielkich przełomów - powiedziała psycholożka. - Również w przypadku trzech prezentowanych filmów mamy przykład takiego wybiegania naprzód. Spojrzenie artystów często jest ostrzejsze i bardziej wnikliwe, uchwycą tę prawdę, która dopiero nadejdzie. Dzięki tym trzem filmom macie Państwo okazje zobaczyć zapowiedź pewnych przeobrażeń jakie zachodzą w mentalności ludzi żyjących wprawdzie geograficznie daleko, ale chyba blisko duchowo, bo Polaków i Włochów łączy szereg podobieństw - dodała.

Po krótkim wprowadzeniu Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej i słowie wstępnym organizatora Festiwalu Kultury Polskiej, Jarosława Mikołajewskiego, odbyła się projekcja „Sztuczek” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego. Włoska publiczność nagrodziła film ogromnymi brawami.

Również duże uznanie włoskiej publiczności zyskały sobie filmy Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” oraz „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej.

Danuta Wojtaszczyk

Źródło: „Nasz Świat” (nr 1-15 października 2008)

Z rejestru będą mogły korzystać rodziny, które chcą zatrudnić pomoc.

Rzym – Lista wykwalifikowanych pomocy domowych, „gwarantowanych” przez region i sieć oddziałów, gdzie będą mogły się spotkać rodziny i pracownice.
Od piątku, 29 stycznia są otwarte zapisy do Rejestru opiekunek osób starszych i dzieci „Registro pubblico regionale degli assistenti familiari”, do którego mogą zapisać się zarówno Włosi, jak i cudzoziemcy, legalnie przebywający we Włoszech. Aby móc dokonać wpisu do rejestru, należy być osobą pełnoletnią, nigdy nie karaną oraz posiadać wystarczającą znajomość języka włoskiego.
Ważne jest również posiadanie dyplomu, kwalifikacji zawodowych lub odpowiedniego przygotowania do pracy w służbie zdrowia. Kto nie posiadają odpowiedniego przygotowania, będzie musiał wykazać nabycie doświadczenia w pracy jako opiekun osób starszych i dzieci. „Registro degli assistenti familiari” stanie się swego rodzaju bazą danych, z której będą mogły skorzystać rodziny, myślące o zatrudnieniu profesjonalnych badante lub baby sitter. Aby im pomóc zostanie otwartych szereg oddziałów, w których przyszli pracodawcy będą mogli otrzymać pomoc przy zawarciu umowy o pracę.
„Ta inicjatywa pozwoli na uporządkowanie tego sektora pracowników” skomentował l'Assessore regionale alle politiche sociali - Stefano Valdegamberi. „Rodziny z Veneto mogą w ten sposób liczyć na profesjonalną pomoc Regionu”.

Elvio Pasca
tłum. Anna Malczewska

12 stycznia ponownie do Izby Deputowanych trafił projekt reformy dotyczącej otrzymania obywatelstwa włoskiego. Niestety prace nad jego przyjęciem zostały przeniesione na kwiecień, po wyborach regionalnych.
Dla wiceprzewodniczącego Komisji ds. Konstytucjonalnych Izby Deputowanych – Roberto Zaccaria (Pd) przeniesienie rozpoczęcia obrad na temat reformy „jest złym sygnałem. Zmiany w ustawie – tłumaczy – należą do najważniejszych w kwestii współżycia i godności osoby, a nie są przedmiotem politycznych rozgrywek przed zbliżającymi się wyborami”.
O "odpowiedzialności w odniesieniu do poważnego, a zarazem delikatnego tematu, który nie wiąże się z propagandą przedwyborczą" - mówi przewodniczący Deputowanych PDL - Fabrizio Cicchitto. Według niego, otrzymanie obywatelstwa powinno być "ukoronowaniem integracji”.
 "Jeśli naprawdę chcemy dać prawo młodym imigrantom, musimy natychmiast przejść ze ius sanguinuis na ius soli” – uważa sekretarz Komisji Spraw Europejskich, Roberto Di Giovan Paolo (Pd), który kilka dni temu przedstawił w Senacie projekt ustawy o automatycznym przyznaniu obywatelstwa włoskiego dla osób urodzonych na Półwyspie Apenińskim.

Elvio Pasca i Anna Malczewska

„Albi Professionali” to rejestry zawodowe, w których gromadzone są dane osobowe oraz informacje o posiadanych kwalifikacjach wykonawców danego zawodu.

We Włoszech istnieją różne rejestry i  stowarzyszenia wykonawców określonego zawodu, do których można wpisać się zazwyczaj po uzyskaniu określonych kwalifikacji zawodowych lub  po zdaniu specjalnego egzaminu państwowego.
Rejestry te i stowarzyszenia powstały w dużej mierze z troski o bezpieczeństwo obywateli, którzy mają dzięki nim, możliwość sprawdzenia czy np. lekarz, adwokat, architekt, z którego  usług zamierzają skorzystać, rzeczywiście posiada wymagane  kwalifikacje i jest akredytowany do wykonywania zawodu.
Wpis do tego typu rejestru jest obowiązkowy dla specjalistów wielu dziedzin, a w wielu przypadkach jego brak jest karalny na podstawie prawa karnego (np. osoba prowadząca praktykę lekarską nie wpisana do albo podlega surowej karze - włącznie z pozbawieniem wolności).
W pierwszych dniach grudnia ubiegłego roku, w ramach rządowego planu pomocy kobietom, przedstawiono projekt utworzenia „albo di badanti e baby sitter”, czyli rejestru opiekunek osób starszych i dzieci.
Warto zaznaczyć, że tego typu inicjatywy zostały już podjęte przez niektóre gminy (Rzym, Mediolan). „Plan działania na rzecz włączenia kobiet do rynku pracy” przedstawiony 1 grudnia 2009 roku przez minister ds. równouprawnienia Marę Carfagnę i ministra pracy Maurizio Sacconi zakłada rozszerzenie tych inicjatyw na cały kraj.
Na realizację całego projektu przeznaczono łącznie 40 milionów euro. 10 milionów – na stworzenie tzw. żłobków rodzinnych, 12 milionów zostanie zamienionych na bony do zapłaty za usługi opiekuńcze, 6 milionów wesprze cooperative opiekujące się kobietami w trudnej sytuacji życiowej, 4 miliony przeznaczono na dofinansowanie telepracy kobiet, a  kolejne 4 miliony zostaną wykorzystane na udzielenie wsparcia kobietom, które straciły pracę.
Jak oznajmiła minister Mara Carfagna 4 miliony euro przeznaczono na realizację regionalnych rejestrów opiekunek. Jak podkreśliła minister rejestry colf i badanti staną się pomostem dla zawodowych opiekunek i rodzin ich poszukujących i ułatwi obu stronom zawarcie stosunku pracy.

Danuta Wojtaszczyk