Zapomniane Ochotniczki z Pomocnicznej Służby Kobiet 2. Korpusu Polskiego, które brały udział w walce o Polskę - Nasz Swiat
19
So, czerwiec

Wiadomości

W Casa della Memoria e della Storia w Rzymie można oglądać wystawę pt. “Camioniste polacche. Ausiliarie del 2° Corpo d’Armata Polacco. Dalla Russia all’Italia. 1942-1946” - "Polki - Kierowcy. Pomocnicza (Wojskowa) Służba Kobiet 2. Korpusu  Polskiego.

 

7 kwietnia w Casa della Memoria e della Storia w Rzymie odbyło się otwarcie wystawy pt. “Camioniste polacche. Ausiliarie del 2° Corpo d’Armata Polacco. Dalla Russia all’Italia. 1942-1946” - "Polki - Kierowcy. Pomocnicza (Wojskowa) Służba Kobiet 2. Korpusu  Polskiego.  Z Rosji do Włoch. 1942-1946".

Na 25 tablicach przedstawiono dzieje ochotniczek kierowców żeńskich kompanii transportowych 2 Korpusu Polskiego od Rosji przez Bliski Wschód do Włoch. Archiwalne materiały fotograficzne i dokumenty uzyskano głównie z Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie.

Wystawa powstała w 2012 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Kulturalnego Włosko-Polskiego „Malwina Ogonowska” z Bolonii przy współpracy i wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie. 

Pierwszy pokaz tej Wystawy we Wloszech odbyl sie w Bolonii (maj 2012r), w Rzymie pierwszy pokaz był zorganizowany przez Stowarzyszenie AIPRO w rzymskiej siedzibie Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk (luty 2014r)

Ekspozycję w Casa della Memoria e della Storia w Rzymie zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalene Le Rondini pod Patronatem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie. Wystawa jest promowana przez Roma Capitale-Dipartimento Attività Culturali e Turismo, Direzione Programmazione e Regolamentazione Attività Culturali, Servizio Spazi culturali Biblioteche di Roma we współpracy z Zètema Progetto Cultura. Kuratorami wystawy są Iwona Bigos i Renata Kobendzowska.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Tomasz Orłowski – Ambasador Nadzwyczajny Pełnomocny RP w Republice Włoskiej. 

Podczas inauguracji głos zabrali:

- Paolo Ruffini - Przedstawiciel Comune di Roma i CdMdS.

- Hubert Świętek, Vice konsul III Sekretarz Ambasady RP w Rzymie. Vice Konsul przekazał do Biblioteki CdMdS Album zawierający dokumenty, mapy i fotografie (wydany przez Stow. M. Ogonowska z Bolonii i Konsulat Generalny RP w Mediolanie), będzie on służył szkołom odwiedzającym wystawę do pogłębienia informacji na temat PWST i zostanie w Bibliotece jako pamiątka.

- Iwona Bigos - Prezes Stowarzyszenia Le Rondini

- Agnieszka Zakrzewicz - dziennikarka, pisarka, podróżniczka, krytyk i kurator sztuki, korespondent zagraniczny akredytowany przy włoskim MSZ-cie i członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Zagranicznych we Włoszech przedstawiła "Krótki szkic historii Pomocniczej Służby Kobiet 2. Korpusu Polskiego- Kim były „pestki” i jakie zadania spełniały w wojsku?"

- P.płk Eryk Jankowski kombatant 2. Korpusu Polskiego z powodów zdrowotnych nie mógł być obecny. W Jego imieniu glos zabrał Waldemar Zientara - przedstawiciel Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów na terenie Republiki Włoskiej i San Marino. Przeczytał list napisany przez p.płk Jankowskiego na tą okazję i wręczył przedstawicielowi CdMdS na pamiątkę książkę "Da Montecassino a Piedimonte S. Germano: lo sfondamento della Linea Hitler. Diario di guerra di un ufficiale polacco", autor E. Jankowski.

  - Edyta Ścibor - zakończyła spotkanie czytając fragmenty pamiętników i poezji Kobiet z PSK 

    2. Korpusu Polskiego oraz "Czerwone Maki - Papaveri Rossi". 

W otwarciu Wystawy udział wzięli m.in.: Ks. Jan Główczyk - Administrator Kościoła św. Stanisława BM, Pani Agata Rola-Bruni - Dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie, Pani Anna Rogacień - córka żołnierza 2. Korpusu Polskiego i uczestnika bitwy o Monte Cassino. Pani Anna podczas zwiedzania wystawy ze wzruszeniem podzieliła się rodzinnymi wspomnieniami.

 

Po oficjalnym zakończeniu inauguracji, Uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, zaoferowany przez Cru.Dop Vine Bar i Stowarzyszenie Le Rondini.  

Dziekujemy Konsulatowi Generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie za udostepnienie Wystawy. Dyrektorowi Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie ks. Hieronimowi Fokcińskemui SJ. za udostępnienie materiałów archiwalnych i książek. Dyrekcji Biura Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie za przekazanie broszur promujących Polskę wśród osób, które odwiedzają wystawę.

Pokaz wystawy w Rzymie został sfinansowany przez  Sklep Polski U Michała, Cru.Dop Vine Bar, Salbea - Jaskinia Solna i Stowarzyszenie Le Rondini. Patronat Medialny: MojaBancarella, VideoPyja, Nasz Świat, Polacy we Włoszech.

Zapraszamy Polonie rzymską do odwiedzenia wystawy, która czynna będzie do 20 maja. Jest to mało znana historia polskich kobiet, deportowanych do Związku Radzieckiego i więzionych w sowieckich gułagach, które po zgodzie władz sowieckich (sierpień 1941r) na utworzenie Armii Polskiej, zgłosiły się jako ochotniczki do organizowanej przez Gen. Andersa Armii.  W 1943r po powstaniu Kompanii Transportowych przejęły role i zadania zazwyczaj przydzielane mężczyznom, co sprawiało, że musiały walczyć ze stereotypami, przełamując reguły i tradycje.  Fotografie przedstawiają młode kobiety w mundurach i kombinezonach (w zależności od daty i miejsca noszą spodenki, spódnice, spodnie, kombinezony), podczas lekcji teoretycznych i praktycznych, na służbie w różnych sytuacjach oraz w chwilach odpoczynku.      

Wystawę można oglądać do 20 maja 2016 br. od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.30 do 20.00 w Casa della Memoria e della Storia. Via di San Francesco di Sales, 5  (w pobliżu Lungotevere Farnesina - Ponte G. Mazzini, bus 280, 23). Wstęp wolny.    

 Serdecznie zapraszamy!

 

Iwona Bigos i Renata Kobendzowska

foto: Mojabancarella, Agnieszka Zakrzewicz i Stowarzyszenie "Le Rondini"