Europejski Dzień Sprawiedliwych: wystawa w Mediolanie o Polakach ratujących Żydów - Nasz Swiat
18
So, wrzesień

Z Konsulatu RP w Mediolanie

O wystawie  „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” w Casa della Memoria w Mediolanie.

 

Otwarcie wystawy „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”, zrealizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Ministerstwo Spraw Zagraniczych, odbyło się 14 marca w Casa della Memoria w Mediolanie.

Publiczność powitali Konsul Generalny RP Jerzy Adamczyk; Maria Fratelli, Dyrektor Muzeów i Archiwów we Urzędzie Miasta Mediolan; Dario Venegoni, Prezes Stowarzyszenia Byłych Więźniów Obozów Nazistowskich; Roberto Jarach, wiceprezes Memoriale della Shoah di Milano oraz Annalia Guglielmi z Fundacji Gariwo - Las Sprawiedliwych.

Gościem specjalnym wydarzenia była Dorota Keller-Zalewska, wicedyrektor Muzeum Histroii Żydów Polskich POLIN, która opowiedziała o wystawie i programie prowadzonym przez muzeum „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”, którego celem jest gromadzenie relacji Sprawiedliwych i ocalonych. Wystawa, która prezentuje twarze, historie i motywacje Polaków ratujących Żydów, ukazując je w kontekście historycznym okupowanej przez Niemców Polski, a także objaśniając okoliczności i skalę udzielanej pomocy, powstała w oparciu o tę wyjątkową kolekcję świadectw.

Po wystąpieniach miała miejsce projekcja filmu „Ocaleni” autorstwa Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej, wyprodukowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Bohaterami filmu są ocaleni z Holokaustu polscy Żydzi, dziś starsi ludzie mieszkający w Polsce i Izraelu. „Ocaleni” to nie tylko historia Ocalonych i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. To historia o heroizmie, który dał początek zwykłemu życiu, opowieść, która z dramatów XX wieku przenosi nas kilkadziesiąt lat później do współczesnego Izraela i współczesnej Polski.

Wystawę będzie można oglądać w mediolańskim Casa della Memoria do 1 kwietnia 2016 r. od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00 i 14.00-17.00.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie, Casa della Memoria oraz Władze Miasta Mediolan pod patronatem Memoriale della Shoah i Gariwo La Foresta dei Giusti.

Informacja pochodzi ze strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie