Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
17
Pt, wrzesień

W dwudziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Marzena Sowa w brukselskiej centrali NATO opowiadała historykom i politykom o dzieciństwie spędzonym w PRL. Opisała je wcześniej w komiksie „Marzi", opublikowanym we Francji i Belgii, przetłumaczonym na angielski, hiszpański, włoski, niemiecki, koreański i chiński. 20 lipca komiks publikuje włoski dziennik „Corriere della Sera".

Nie poznalibyśmy historii Marzi, gdyby po trzecim roku romanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim urodzona w 1979 w Stalowej Woli Marzena Sowa nie zaczęła studiować literatury francuskiej w Bordeaux. Zanim została scenarzystką komiksów, pracowała jako tłumaczka filmów dokumentalnych. Dopiero poznany we Francji życiowy partner, rysownik Sylvain Savoian, namówił ją do spisania wspomnień z dzieciństwa, a następnie nadania im formy komiksu.

 Akcja "Marzi" toczy się w Polsce lat 80-tych, bohaterką jest ruda dziewczynka mieszkająca w bloku z wielkiej płyty. Każda z części komiksu zbudowana jest z krótkich historii, ukazujących różne aspekty codziennego życia w PRL. Niektóre opowieści mogą wydać się zagranicznemu odbiorcy nieprawdopodobne, jak choćby historia o zamrażalniku kupionym wspólnie przez sąsiadów, w którym przechowywano kupione na wsi mięso - i o wielkiej uczcie zorganizowanej, gdy zabrakło prądu. Jednak - jak podkreśla Marzena Sowa - "Marzi" jest opowieścią w pełni autobiograficzną. Zmienione zostały jedynie imiona bohaterów.

Inforamcja pochodzi z oficjalnej strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

Zapraszamy na koncert Grzegorza Tomaszewskiego grającego na 4 cytrach preparowanych oraz na wspólną improwizację z włoskim wirtuozem harfy klasycznej i celtyckiej Vincenzo Zitello -w ramach XX edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Notturni in Villa pt. „Nice to meet you”.

Koncert organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem  Associazione Amici della Musica oraz Urzędem Miasta Mediolan odbędzie się 18 lipca  na dziedzińcu Cortile della Rocchetta w Zamku Sforzów Castello  Sforzesco w Mediolanie.

Grzegorz Tomaszewski to obecnie jedyny systematycznie koncertujący cytrzysta w Polsce. Laureat Nagrody im. Czesława Niemena VIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2005 roku. Jako pierwszy w Polsce nagrał w 2005 r. płytę tylko na cytrach pt."Rośnie ziele" zawierającą kompozycje własne oraz autorskie opracowania tematów ludowych. Wykonuje też własne aranżacje polskiej muzyki klasycznej. Gra na instrumentach historycznych, z początku XX wieku.  Cel: promocja polskiej muzyki tradycjonalnej i eksperymentalnej na tle europejskiej muzyki folkowej.

Info: Amici della Musica Milano via Barona ang. via Boffalora 20142 Milano
tel 02.89122383 - 345.4220303    www.amicidellamusicamilano.it ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">info(at)amicidellamusicamilano.it

Konsulat Generalny RP w Mediolanie

www.milano.msz.gov.pl

Największe kolarskie wydarzenie w Polsce rozpocznie się w północnych Włoszech w Trydencie już 27 lipca. Dwa pierwsze etapy rozegrane zostaną we włoskich Dolomitach.
 

Jubileuszowa 70. edycja Tour de Pologne rozpocznie się od dwóch górskich etapów położonych w malowniczym Trydencie.

 

 

I etap - 27.07 Rovereto - Madonna di Campiglio / 184.5 km

 

 

II etap - 28.08 Marilleva val di Sole - Passo Pordoi Val di Fassa/ 206.5 km

 

Prezentacja włoskich etapów

195 lat temu zmarł Jan Henryk Dąbrowski, twórca Legionów Polskich we Włoszech. To dla jego oddziałów Józef Wybicki napisał "Mazurka Dąbrowskiego".
 

Twórca Legionów Polskich we Włoszech, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i generał armii Księstwa Warszawskiego gen. Jan Henryk Dąbrowski zmarł 6 czerwca 1818 r. w Winnej Górze (woj. wielkopolskie). W tym roku mija 195 lat od jego śmierci.

 

 

Jan Henryk Dąbrowski urodził się 2 sierpnia 1755 r. w Pierzchowcu (woj. małopolskie). W wieku 15 lat został przyjęty do służby w wojsku saskim, w pułku gdzie służył jego ojciec, również wojskowy. Po kilku latach otrzymał nominację na porucznika, uczestniczył również w kampanii o sukcesję bawarską, następnie służył w gwardii elektora w Dreźnie.

W 1792 r. Dąbrowski wstąpił do wojska polskiego i nie znając dokładnie sytuacji krajowej, złożył przysięgę wierności konfederacji targowickiej. Uczestnik powstania kościuszkowskiego, za udział w obronie stolicy awansował na generała. W 1794 r. trafił do niewoli rosyjskiej pod Radoszycami. Po klęsce insurekcji miał nadzieję na wojnę Prus z Rosją i Austrią, co mogłoby stanowić szansę na odrodzenie Rzeczpospolitej, liczył również na pomoc Francji, gdzie udał się w 1796 r.

Po pewnych perypetiach, udało mu się porozumieć z Napoleonem Bonaparte i stworzyć we Włoszech Legiony Polskie, dzięki układowi podpisanemu w 1797 r. w Mediolanie z Republiką Lombardzką. Na ich czele walczył m.in. pod Reggio i nad Trebbią oraz uczestniczył w zdobyciu Rzymu. Następnie na polecenie Bonapartego utworzył dwa nowe legiony. Później przeszedł na służbę Republiki Cisalpińskiej w stopniu generała dywizji. We Włoszech wstąpił też do masonerii.

W 1806 r. po zwycięstwie pod Jeną i wejściu armii francuskiej na tereny Polski, Dąbrowski wydał w Poznaniu wspólnie z Józefem Wybickim odezwę nawołującą do powstania. W 1807 r. dowodząc częścią wojsk polskich brał udział w wyzwalaniu ziem na zachód od Wisły, zdobył Tczew, uczestniczył w oblężeniu Gdańska i bitwie pod Frydlandem. Walczył z Austriakami w kampanii 1809 r., odnosząc zwycięstwa pod Radzyminem i Łęczycą.

Henryk Dąbrowski był wzrostu słusznego i silnie zbudowany, co mu umożliwiało i ułatwiało znoszenie trudów wojennych. Umiał rozkazywać i być słuchanym, ale był zarazem czczonym i kochanym przez towarzyszów i podwładnych. W stosunkach towarzyskich był łatwym, wesołym i często jowialnym, lecz w służbie zamknięty w sobie, surowy, mało się udzielający i wymagający wiele (...) słusznie nazwanym został - ojcem żołnierzy, był też najpopularniejszym z wodzów, bo żaden z jenerałów nie dbał tyle o dobro i potrzeby wojska

- charakteryzował generała Klemens Kołaczkowski w publikacji "Henryk Dąbrowski twórca Legionów Polskich we Włoszech 1755-1818: wspomnienie historyczne".

W 1812 r. Dąbrowski dowodził jedną z trzech dywizji polskich i odznaczył się w bitwach pod Mohylewem i Borysowem. Odniósł ciężkie rany w bitwie nad Berezyną. W roku kolejnym walczył m.in. w bitwach pod Grossbeeren i Lipskiem. Po śmierci księcia Józefa Poniatowskiego objął dowództwo armii Księstwa Warszawskiego. Po klęsce Napoleona Dąbrowski wrócił do Warszawy, gdzie został szefem Komitetu Organizacyjnego Wojskowego, mającego stworzyć armię powstałego Królestwa Polskiego. Otrzymał nominację na generała jazdy, piastował również godność senatora i wojewody.

Z czasem zrezygnował z funkcji publicznych i przeniósł się do majątku w Winnej Górze w Wielkopolsce. Gen. Jan Henryk Dąbrowski zmarł 6 czerwca 1818 r. Najpierw spoczął w kościele w Winnej Górze, a w 1863 r. jego szczątki umieszczono w sarkofagu w bocznej kaplicy. Urna z jego sercem znajdowała się początkowo w miejscowym pałacu, następnie czasowo przechowywana w Krakowie i w poznańskim ratuszu, od 1997 r. spoczywa w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach poznańskiego kościoła św. Wojciecha.

Dąbrowski był autorem "Jenerała Henryka Dąbrowskiego pamiętnika..." i "Wyprawy do Wielkopolski w 1794". Dla stworzonych przez niego Legionów żołnierz i poeta Józef Wybicki napisał w 1797 r. "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", szybko zaakceptowaną przez żołnierzy i nazwaną "Mazurkiem Dąbrowskiego". Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej została ona hymnem państwowym.

KL,PAP

http://wpolityce.pl/artykuly/55125-195-lat-temu-zmarl-jan-henryk-dabrowski-tworca-legionow-polskich-we-wloszech-to-dla-jego-oddzialow-jozef-wybicki-napisal-mazurka-dabrowskiego

Informacja pochodzi z oficjalnej strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

Szanowni Państwo,

W trosce o Państwa wygodę postanowiliśmy usprawnić system kontaktu telefonicznego z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie.

Udostępniamy Państwu numery bezpośrednie do poszczególnych pracowników Konsulatu, aby mogli Państwo trafić ze swoimi zapytaniami do właściwych osób.

Jednocześnie, w związku z godzinami przyjęć interesantów, które angażują poszczególnych pracowników i uniemożliwiają im odbieranie telefonów, w wybranych przypadkach podajemy godziny, w których prosilibyśmy Państwa o kontakt.

 

Prosimy o wybieranie numerów wewnętrznych, jak tylko usłyszą Państwo automatyczną informację.

 

Sekretariat: 02 480 18 978  wew. 101/102

 

Od poniedziałku do środy – 8.30 – 16.30

Czwartek – 8.30 – 18.00

Piątek – 8.30 – 15.00

 

Dział paszportowy:

 

Wicekonsul: 02 480 18 978  wew. 114

Pracownik działu paszportowego: 02 480 18 978  wew. 106

 

W związku z godzinami przyjęć interesantów na okienku, w sprawach paszportowych prosimy o kontakt telefoniczny:

 

Od poniedziałku do środy – 13.00 – 16.30

Czwartek – 8.30 – 13.00

Piątek – 13.00 – 15.00

 

Dział opieki konsularnej:

 

Wicekonsul: 02 480 18 978  wew. 114

Pracownik działu opieki konsularnej: 02 480 18 978  wew. 117

 

Od poniedziałku do środy – 8.30 – 16.30

Czwartek – 8.30 – 18.00

Piątek – 8.30 – 15.00

 

Dział prawny, spraw migracyjnych i  stanu cywilnego (USC):

 

Wicekonsul: 02 480 18 978  wew. 108

Pracownik działu prawnego: 02 480 18 978  wew. 115

Pracownik działu Urzędu Stanu Cywilnego: 02 480 18 978  wew. 114

 

W związku z godzinami przyjęć interesantów na okienku, prosimy o kontakt telefoniczny:

 

Od poniedziałku do środy – 13.00 – 16.30

Czwartek – 8.30 – 13.00

Piątek – 13.00 – 15.00

 

Dział kultury: 02 481 94 785

Od poniedziałku do piątku – 10.00 – 14.00

 

Dział współpracy z Polonią: 02 481 94 785

Od poniedziałku do piątku – 9.00 – 13.00

 

Dział promocji ekonomicznej: 02 480 18 978  wew. 118

Od poniedziałku do środy – 8.30 – 16.30

Czwartek – 8.30 – 18.00

Piątek – 8.30 – 15.00

 

Informacja pochodzi ze strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

Konsulat Generalny RP w Mediolanie zaprasza do Casa Gola w Olgiate Molgora na spektakl Unii Teatr Niemożliwy pt. Toporland w ramach letniego festiwalu sztuk i grup teatralnych Il Giardino delle Esperiadi Festival. 28 czerwca, godz. 22.30

Polskie przedstawienie Toporland-suita bez słów na Tekturę i Kontrabas,  jest inspirowane twórczością Rolanda Topora i J.S. Bacha – scenariusz i inscenizacja: Wojciech Olejnik, muzyka: Bogdan Edmund Szczepański, współpraca scenograficzna: Violetta Halenka i Katarzyna Rogowiec, kompozycja muzyczna wykonywana na żywo przez jej autora - Bogdana Edmunda Szczepańskiego z udziałem: Doroty Anny Dąbek, Macieja Dużyńskiego, Marka B. Chodaczyńskiego.

Spektakl otrzymał między innymi: Złotego Orfeusza na Międzynarodowym Festiwalu w Poznaniu Malta, I nagrodę Łódzkich Spotkań Teatralnych, I nagrodę Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych PIERROT. Wielokrotnie reprezentował teatr polski za granicą (I Międzynarodowy Przegląd Performerów Helsinki, 300-lecie Sankt Petersburga, Międzynarodowy Przegląd Teatrów Papieru Troyes, Dni Polskie – Gotland).

Informacja pochodzi ze strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

Konsulat Generalny RP w Mediolanie zaprasza na wyjazdowe dyżury konsularne do Bolonii i Turynu.
 

Wyjazdowe dyżury konsularne odbywają się w:

 

- w Konsulacie Honorowym w Bolonii

- w Konsulacie Honorowym w Turynie

 

Konsul podczas dyżuru konsularnego przyjmuje interesantów i wykonuje czynności z zakresu spraw paszportowych, prawnych, stanu cywilnego, obywatelstwa i innych. Na dyżur należy się każdorazowo zapisać w Konsulacie Honorowym w którym będzie się on odbywał. Zapisy na dyżur mają charakter obowiązkowy! Telefony i kontakt do konsulatów honorowych znajdą Państwo poniżej klikając w "Informację o konsulatach honorowych".

Otwórz stronę, aby uzyskać więcej INFORMACJI O KONSULATACH HONOROWYCH

WYJAZDOWE DYŻURY KONSULARNE - CZERWIEC- LIPIEC 2013

MIESIĄC/MESE (2013)

DATA

MIEJSCE/LUOGO

CZERWIEC/GIUGNO

6

BOLONIA/BOLOGNA

CZERWIEC/GIUGNO

12

TURYN/TORINO

CZERWIEC/GIUGNO

20

BOLONIA/BOLOGNA

LIPIEC/LUGLIO

4

BOLONIA/BOLOGNA

 

 

BOLONIA/BOLOGNA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

 

   

 

Dyżury w Bolonii rozpoczynają się zwyczajowo o godz. 12.00 w siedzibie Konsulatu Honorowego, Via del Pratello 6b, 40100.

Na dyżury do Turynu zapraszamy od godz. 12.00 do siedziby Konsulatu Honorowego, Via Madama Cristina 142.

UWAGA! Podczas okresu wakacyjnego dyżury w Bolonii i w Turynie będą zawieszone. Ich wznowienie planowane jest na wrzesień br.