Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
17
Pt, wrzesień

Od 14 do 19 kwietnia 2015 polski design prezentowany będzie podczas Salone Internationale del Mobile w Mediolanie, jednym z najważniejszych wydarzeń poświęconych projektowaniu na świecie.
 

Targi Salone Internazionale del Mobile gromadzą wystawców z ponad 150 państw na 230 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej i przez wielu uznawane są za najważniejsze wydarzenie związane z projektowaniem na świecie. W czasie ich trwania Mediolan żyje designem, a w różnych punktach miasta, w ramach cyklu o nazwie „Fuori Salone”, odbywają się prezentacje twórców, producentów, festiwali i konkursów wzornictwa z całego świata.

 

COMFORTY

 

Kolekcja autorstwa Alessandro Menidiniego otwiera drugą prezentacją  polskiej firmy Comforty na targach w ramach Salone Internazionale del Mobile 2015. Nowe produkty tapicerowane, pokazywane w tym roku w Mediolanie zaprojektowali: Maja Ganszyniec, Krystian Kowalski, Dorota Koziara i Philippe Nigro. Meble tapicerowane, w których specjalizuje się marka, dopełniają stoły, stoliki autorstwa Doroty Koziary i Tomka Rygalika, wykonane z drewna oraz innych szlachetnych materiałów. Ekspozycja zaprojektowana przez Dorotę Koziarę, inicjuje nowy okres w historii polskiej marki. Jest to pierwsza obecność w pawilonach “Design”, w  prestiżowej sekcji targów, zarezerwowanej dla najlepszych marek z całego świata. Obecność Comforty w tym gronie, świadczy o konsekwentnie realizowanej strategii, która polega na budowaniu międzynarodowej pozycji, w oparciu o doskonałą jakość i współpracę z najbardziej utalentowanymi projektantami. Specjalna Kolekcja Alessandro Mendiniego dla Comforty – trzy intarsjowane walce o nazwie  Do-Ro-TA .

 

14-19 kwietnia
RHO Fiera
Padiglione 10 stanowisko B08

 Info:  
BIURO PRASOWE
Pawel Kubara
www.comforty.pl

 

 

 

MOVE YOUR SPACE!  Personal Light & Form   by Wlostowska

 

Pomysł zrodził się z poszukiwania   spójności i równowagi, a jednocześnie nowych, ekologicznych technologii i odnawialnych źródeł energii. W kolekcji CoSimple - podstawowym ogniwem jest czworościan i jako lampa może  stać na podłodze, stole lub wisieć na ścianie czy na suficie. Jednak prawdziwą zaletą lamp jest możliwość komponowania ich samodzielnie w indywidualne zestawy oraz   zredukowanie do minimum materiałów uciążliwych dla środowiska.  Wystawa organizowana jest przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

 

14-19 kwietnia

 Ventura Lambrate

Via Oslavia 7

 Milano

 

Info: www.bywlostowska.com

https://www.youtube.com/channel/UC-NORsYG6o8EG9Y7V5yKEvw

 

 

MALAFOR

 

 

 

Duet projektantów z Gdańska Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego pokaże swoją najnowszą kolekcję mebli dmuchanych AIR. Poduchy dmuchane leżą na ascetycznych stelażach z drewna dębowego, ukryte są w różnokolorowych pokrowcach - od stonowanych szarości do ostrzejszej żółci czy pomarańczu – szytych z  trwałego materiału, odpornego na przebicia, łatwego w pielęgnacji. Wystawa zorganizowana jest w ramach inicjatywy Wystawiajmy się!   Instytutu Adama Mickiewicza. Malafor (w 2012 otrzymał Red Dot Award (zwanego  "Oscarem designu"), tworzy meble i inne przedmioty użytkowe odwołując się do idei recyklingu, ekologii i nadawania nowych znaczeń powszechnie dostępnym materiałom i obiektom.

 

14-19 kwietnia 2015

Ventura Lambrate

Via Ventura14

Mediolan

 

Info:

www.malafor.com

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.culture.pl

 

 

 DO IT YOUR WAY, czyli zrób to po swojemu!

 

Kuratorzy wystawy   organizowanej przez Culture.pl  DO IT YOUR WAY. Polish Design in Pieces, Ewa Solarz oraz grupa TABANDA (Megi Malinowska, Filip Ludka i Tomek Kempa), pragnęli stworzyć wystawę, która przełamie dystans między eksponatami a odbiorcami i na nowo pokaże że design tworzony jest dla ludzi. Postanowili zdjąć obiekty z postumentów i oddać je w ręce zwiedzających. Kuratorzy dokonali selekcji innowacyjnych polskich projektów wybierając te, które umożliwiają interakcję.  Znalazły się wśród nich meble i przedmioty, które należy samodzielnie złożyć, z którymi trzeba się pobawić, które mogą nabrać takiego kształtu jaki im nadamy. Kuratorzy zapewniają narzędzia, klarowną instrukcję, zaradną obsługę (w razie potrzeby!) i… czekają na efekty. O ostatecznej formie eksponatów za każdym razie zadecydują zwiedzający wystawę. –„ Dla projektantów nie ma cenniejszej rzeczy, niż obserwowanie jak ich produkt zyskuje swój ostateczny kształt w rękach użytkownika”

DO IT YOUR WAY

14-19 kwietnia 2015

Ventura Lambrate

Via Ventura 5

 

Więcej informacji:

http://culture.pl/pl/tag/polski-design-w-mediolanie

 

 

 

 

 

 

Śląski Klaster Dizajnu

 

Śląski Klaster Dizjanu skupia 33 podmioty, w tym 23 firmy, 3 uczelnie wyższe, 4 instytuty badawcze oraz 3 instytucje otoczenia biznesu. Koordynatorem wystawy Klastra jest Zamek Cieszyn – instytucja, na co dzień między innymi promująca dizajn w Polsce, do współpracy kuratorskiej zaprosiła Marcina Mońkę i Grupę Wzorro. Ekspozycja ma zaprezentować kilka kluczowych elementów, charakterystycznych dla firm, instytucji i projektantów zrzeszonych w Śląskim Klastrze Dizajnu. Główna narracja wystawy skupiona będzie wokół tematów produkcyjnych i technologicznych. Na Śląsku doświadczenia z przemysłem są bardzo bogate – a uczestnicy klastra są spadkobiercami różnorodnych procesów, technologii wynalazków, poszukiwań i zastosowań. Właściwością wielu z nich jest dziedzictwo rzemieślnicze, wciąż wspierające się o pracę ludzkich rąk. Ekspozycja zaprezentuje zarówno surowce, procesy jak i nowe, gotowe produkty. Zmierzy się również z tradycyjnymi materiałami, które mogą znaleźć nowe zastosowanie we wzornictwie.
 

14-19 kwietnia

Ventura Lambrate

 http://klasterdizajnu.pl/wystawa-sla%cc%a8skiego-klastra-dizajnu-w-mediolanie/
www.culture.pl

 foto: Welldone, produkt: klocki "Górnik i inni",  fot. materiały promocyjne

 źródło: klasterdizajnu.pl

medi

 

Informacja pochodzi ze strony internetwoej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www. mediolan.msz.gov.pl

Zapraszamy serdecznie na uroczystości, które odbędą się w dniach 18-20 kwietnia w poszczególnych miastach regionu Emilia-Romania.
 

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Konsulat Generalny RP w Mediolanie zapraszają wszystkich na wspólne uroczystości z okazji 70 rocznicy wyzwolenia Bolonii oraz pobliskich miast przez 2 Korpus Polski oraz 218 rocznicy powstania hymnu polskiego w Reggio Emilia.

 

Poniżej znajdą Państwo program uroczystości. Zapraszamy.

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

18 kwietnia 2015 r. (sobota)

 

12.00     Uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro di Savena (w tym Msza Św.)

14.30     Złożenie wieńców pod pomnikiem w Parku im. gen. W. Andersa

15.40     Złożenie wiązanek kwiatów na Placu Neptuna w Bolonii

16.30     Uroczystość pod bramą Porta di Strada Maggiore

17.30    Przedstawienie w szkole polskiej (dla zainteresowanych)

 

19 kwietnia 2015 r. (niedziela)

 

9.45      Uroczystość w Castel San Pietro Terme

11.20     Uroczystość przy tablicy upamiętniającej wejście II Korpusu Polskiego do Imoli

12.25     Uroczystość odsłonięcia pomnika Niedźwiedzia „Wojtka” w Imoli

14.00     Uroczystość w Forlì

17.45      Uroczystość w Santa Sofia

 

20 kwietnia 2015 r. (poniedziałek)

 

12.00     Uroczystość z okazji 218. rocznicy powstania Mazurka Dąbrowskiego w Reggio Emilia

 

Informacja i zdjęcie pochodzą ze strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

Koncert odbędzie się w ramach 25. edycji cyklu muzycznych poranków niedzielnych “I Concerti della Domenica" w Teatro Filodrammatici w Mediolanie
 

Niedziela 1 marca 2015  godz. 11.00.

 

CARLO BALZARETTI,  fortepian

CRISTINA ARDIZZONE,  skrzypce

JAGODA KRZEMINSKA,  flet

 

Jagoda Krzeminska - I nagroda w XV Międzynarodowym Konkursie Petera Konjovica w Belgradzie, I miejsce w British Flute Society Flute Competition 2011 w Londynie, zwyciężczyni konkursu Młody Muzyk Roku 2012 w Warszawie  i finalistka Eurovision Young Musicians  -wśród siedmiu najlepszych  młodych muzyków w Europie.  

 

Koncert jest  niejako podróżą po polskiej muzyce, od Chopina i jego Pieśni, Nokturnów i Walców oraz Wariacji na flet i fortepian, po wyrafinowane  kompozycje Bortkowicza i Paderewskiego oraz utwory francuskiej kompozytorki Mel Bonis, wielkiej wielbicielki Chopina, z  porywającą Serenadą na Trio, która zamyka muzyczny poranek.

 

Dyrektor artystyczny Roberto Porroni

 

Info:

Teatro Filodrammatici a Milano

Via Filodrammatici 1

 

Wstęp :
Euro 14 + euro 1 rezerwacja

 

Info i rezerwacja

tel.0236727550  
www.robertoporroni.info
www.teatrofilodrammatici

 

Konsulat Generalny RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

 

Jeśli wychowałeś się w polsko-włoskiej rodzinie lub Twoi rodzice są Polakami, którzy wyemigrowali do Włoch, jeśli jesteś Włochem uczącym się języka polskiego w szkole językowej lub na uniwersytecie, ta informacja dotyczy właśnie Ciebie.  
 

Czym jest certyfikat?


Certyfikat jest jedynym państwowym i uznawanym na całym świecie dokumentem potwierdzającym znajomość języka polskiego. 
 

Kto może ubiegać się o certyfikat?

O certyfikat może ubiegać się każdy cudzoziemiec oraz Polak mieszkający na stałe za granicą. 
Musisz mieć ukończone 16 lat, by móc przystąpić do egzaminu na poziomie progowym oraz średnim (poziom B1 i B2) i 18 lat, by zdawać egzamin na poziomie biegłości (C2). 


 

Co da Ci certyfikat?

-Posiadanie certyfikatu na poziomie B1 jest wymagane od wszystkich osób ubiegających się o polskie obywatelstwo (Dziennik Ustaw z 14.02.2012 r. poz. 161).

-Certyfikat zwiększy Twoje szanse na rynku pracy. Będzie dla Twojego potencjalnego pracodawcy nie tylko najlepszym dowodem na to, iż znasz dobrze język polski, lecz również na to, że jesteś ambitny i wytrwały, potrafisz osiągać wyznaczone cele, traktujesz swoją edukację  oraz rozwój zawodowy poważnie i odpowiedzialnie.

- Umożliwi Ci podjęcie pracy w Polsce. Coraz częściej od cudzoziemców oraz Polaków urodzonych i żyjących poza granicami Polski, którzy chcą pracować w Polsce na stanowiskach, na których posługiwać będą się językiem polskim, wymaga się posiadania certyfikatu (np. w służbie zdrowia, w służbie cywilnej, w handlu nieruchomościami). 
Pamiętaj o tym, że nawet jeśli znasz biegle język polski, brak certyfikatu może uniemożliwić Ci  podjęcie pracy w Polsce. 

- Dzięki certyfikatowi będziesz mógł studiować w Polsce. Od kandydatów na kierunki artystyczne i sprawnościowe wymagana jest znajomość języka polskiego na poziomie B1, od kandydatów na pozostałe kierunki uniwersyteckie - na poziomie B2. Certyfikat zwalnia z kursów przygotowawczych na studia. Nie ma znaczenia, czy chcesz studiować w Polsce malarstwo, prawo czy ekonomię, certyfikat będzie Ci potrzebny. 

- Przygotowując się do egzaminu, uporządkujesz oraz usystematyzujesz swoją wiedzę. Odkryjesz, jakie są Twoje mocne strony, a nad czym musisz jeszcze popracować. Może znakomicie mówisz po polsku, ale pisanie w tym języku wciąż sprawia Ci trudności? Jest szansa, żeby wreszcie to zmienić. Nic nie mobilizuje do nauki tak dobrze jak wyznaczona data egzaminu. 

- Zdobycie certyfikatu wzmocni Twoje poczucie własnej wartości i poprawi samoocenę. Będziesz czuł się pewniej zarówno podczas niezobowiązujących rozmów z Polakami, jak i na rozmowach kwalifikacyjnych o pracę czy na studia. 


O co będziesz pytany na egzaminie?

Podczas egzaminu z języka polskiego zostanie sprawdzone, czy:

- rozumiesz to, co słyszysz,
- rozumiesz to, co czytasz,
- umiesz napisać tekst po polsku,
- mówisz zrozumiale i poprawnie. 

Jedna z części egzaminu sprawdzi również Twoją praktyczną znajomość gramatyki. Nie będziesz pytany o definicje oraz reguły gramatyczne. Egzaminatorzy chcą wiedzieć jedynie, czy umiesz prawidłowo dobierać wyrazy i tworzyć poprawne zdania.


Ile to będzie kosztowało?


Opłata egzaminacyjna wynosi kilkadziesiąt euro (60 euro – poziom B1, 80 euro – poziom B2 i 100 euro – poziom C2). Wydanie certyfikatu to koszt 20 euro. 
Pamiętaj, że ten wydatek to inwestycja w Twoją przyszłość, inwestycja, która będzie procentowała. 


 

Kiedy i gdzie można zdać egzamin? 

Najbliższy egzamin certyfikatowy we Włoszech odbędzie się na przełomie lutego i marca 2015 (dokładna data zostanie ustalona na początku grudnia) w ośrodku polonistycznym na Uniwersytecie w Turynie.

 

Pierwszy i jedyny dotąd egzamin certyfikatowy we Włoszech odbył się w tym ośrodku 16-17 listopada 2012 roku (zob. http://polonia-wloska.org/archiwum-biuletynu  : Biuletyn „Polonia  włoska”, nr 1-2/2013,  s. 61-62)


Do tej pory egzaminy były przeprowadzane w kilku polskich miastach, a także w wielu ośrodkach egzaminacyjnych w Europie (m.in. w Berlinie, Madrycie, Paryżu) i na całym świecie (m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Pekinie, Seulu, Tokio).

Do końca 2013 roku do egzaminu przystąpiło 6072 osób.


Czy naprawdę warto?
Oczywiście samo posiadanie certyfikatu nie zagwarantuje Ci pracy, ale na pewno zwiększy Twoje szanse na jej znalezienie i da Ci na rynku pracy znaczną przewagę nad tymi, którzy go nie mają.

Jeśli chcesz wyróżnić się spośród tysięcy osób poszukujących zatrudnienia, naucz się czegoś, co umie niewielu, naucz się tego dobrze, a potem to udokumentuj.

W czasach, gdy znajomość języka angielskiego już nikogo nie zaskakuje i na nikim nie robi wrażenia, udokumentowana znajomość „rzadkiego” języka (a więc także języka polskiego), jest niewątpliwym atutem.

Masz szansę znaleźć się wśród pierwszych mieszkańców Włoch, którzy zdobędą certyfikat. 

 

A co jeśli już masz dobrą pracę i certyfikat nie jest Ci potrzebny, by zrobić karierę? 

Zrób go dla siebie, dla czystej radości z podjęcia wyzwania i sprawdzenia swoich możliwości. 
Satysfakcja ze zdanego egzaminu gwarantowana! 

Zapisy, szczegółowe informacje na temat certyfikatu oraz wskazówki, jak dobrze przygotować się do egzaminu można uzyskać, pisząc na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz pod numerem telefonu: 0039 333 20 58 343.

 

Informacja pochodzi ze strony Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

 

Inscenizację 'Reality', grupy teatralnej Deflorian/Tagliarini, która zwyciężyła nagrodę UBU 2014 za najlepszą nowość teatralną będzie można oglądać od 10 do 15 marca w Mediolanie.
 

Przedstawienie jest inspirowane niezwykłą historią Janiny Turek, która przez ponad 50 lat odnotowywała skrupulatnie wszystkie dane dotyczące jej życia, sprawiając, iż jej życie codzienne, stało się prawdziwym obiektem badań, niedalekim od proponowanych nam współcześnie reality show (łącznie z ilością wykonanych i otrzymanych telefonów, zjedzonych posiłków, obejrzanych filmów i programów TV). Tym torem poszedł dalej w reportażu dziennikarz Mariusz Szczygieł, starając się odnaleźć w tym wszystkim osobowość Janiny Turek i przyczyny tak drobiazgowego zapisywania codziennych czynności życiowych: (http://www.mariuszszczygiel.com.pl/reportaz3.html).

 

BILETY ULGOWE

Prezentując dokument umieszczony w załączniku w kasie w momencie zakupu biletów, można otrzymać obniżkę (koszt biletu 13 zamiast 20 euro) na wszystkie przedstawienia.


Specjalna ulga: 10 euro dla grup powyżej 10 osób (rezerwacja obowiązkowa).

 

INFO i REZERWACJA: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – T. 0236727550

Teatro Filodrammatici – via Filodrammatici, 1 20121 Milano

www.rzym.msz.gov.pl

Mediolańska publiczność mogła obejrzeć filmy „Miasto ‘44” Jana Komasy oraz krótkometrażowy „Miasto ruin” na wieczorze zorganizowanym przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.
 

Przed pokazem filmów odbyła się dyskusja z udziałem profesorów historii i polonistyki z mediolańskich uczelni, przybliżająca widzom historię Powstania Warszawskiego i jego współczesny, uniwersalny wymiar. „Nie sposób znaleźć odpowiednie słowa i język oddający tragedię Powstania” – mówił prof. Paolo Colombo, który opowiadał także o przekazywaniu treści historycznych młodemu pokoleniu we współczesnym kinie. „Jest taki język, to język poety Mirona Białoszewskiego” – ripostował prof. Luca Bernardini, który, dla zilustrowania tego stwierdzenia, przeczytał fragment będącego w przygotowaniu włoskiego tłumaczenia „Pamiętnika z powstania warszawskiego” (całość przekładu autorstwa prof. Bernardiniego ukaże się w przyszłym roku nakładem prestiżowego wydawnictwa Adelphi). Prof. Bernardini w swoim wystąpieniu skupił się na tragedii ludności cywilnej i ich perspektywie tego wolnościowego zrywu.


Wydarzenie przyciągnęło liczną publiczność, która w listopadowy wieczór (28.11.2014 r.) zapełniła salę kinową mediolańskiej siedziby Cineteca Italiana (Kinoteki Włoskiej). Po dyskusji widzowie obejrzeli film krótkometrażowy „Miasto ruin”, zrealizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, pokazujący zrekonstruowaną komputerowo panoramę zniszczonej Warszawy, widzianej z pokładu  bombowca „Liberator” wiosną 1945 r.


Następnie odbył się pokaz najnowszego filmu Jana Komasy„Miasto ‘44”. Jego mediolańska projekcja była jedną z pierwszych zorganizowanych poza Polską. Prowadzący wieczór Matteo Pavesi, dyrektor Kinoteki Włoskiej, nie krył swojego poruszenia tym obrazem, wyraził uznanie dla twórców filmu i zadeklarował chęć pokazania go w szerszej dystrybucji w Mediolanie. Po projekcji widzowie długo, w ciszy nie wstawali ze swoich miejsc.


Konsulat w Mediolanie zorganizował wydarzenie we współpracy z Fondazione Cineteca Italiana oraz z Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Zapraszamy do lektury tekstu o Powstaniu Warszawskim autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego:

 

Tekst przygotowany we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

Wojciech Roszkowski


Jak w greckiej tragedii: Powstanie Warszawskie 1944 r.

 

Jeśli w historii II wojny światowej szukać analogii do starożytnej tragedii, jest nią niewątpliwie Powstanie Warszawskie, jakie wybuchło w okupowanej przez Niemców stolicy Polski w dniu 1 sierpnia 1944 r.


Państwo polskie zostało pokonane w wyniku inwazji niemieckiej z 1 września oraz sowieckiej z 17 września 1939 r. Zachowało jednak swoją ciągłość konstytucyjną w postaci rządu na uchodźstwie we Francji, a od 1940 r. w Londynie.  W okupowanym kraju działały liczne jego agendy, zwane Polskim Państwem Podziemnym.

 

Czytaj dalej...

 

Informacja pochodzi ze strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie poświęcone 25. rocznicy upadku komunizmu i przemian demokratycznych w Polsce i w Europie Środkowo –Wschodniej. O roli literatury drugiego obiegu w procesie transformacji w Polsce będzie mówiła Barbara Toruńczyk, polska publicystka, eseistka, historyk literatury, wydawca, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL, redaktor naczelny kwartalnika Zeszyty Literackie.

W sobotę 15 listopada o godz. 12.30, w Sali Viscontea na Zamku Sforzów w Mediolanie, w ramach trzeciej edycji BOOKCITY Milano - czyli Festiwal Książki i Czytelnictwa w Mediolanie (15-17 listopada) – odbędzie się spotkanie z pisarzami, dziennikarzami, działaczami opozycji w czasach komunizmu, z Polski, Czech i Rumunii. Wezmą udział: Barbara Toruńczyk (Prezes Fundacji Zeszyty Literackie), Marcin Machovec (historyk i wydawca czeski), Bujor Nedelcovici (rumuński pisarz i działacz opozycji) oraz Francesco M. Cataluccio (pisarz, eseista, znawca polskiej historii i kultury) i Maria Serena Natale dziennikarka z Corriere della Sera.

Spotkanie organizuje Centro Ceco przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie, Istituto Romeno di Cultura e Ricerca Umanistica w Wenecji, pod patronatem Komisji Europejskiej i przy wsparciu Gariwo Foresta dei Giusti.

Wstęp wolny do wyczerpania miejsc.

Info:
Centro Ceco (via G. B. Morgagni 20, Milano), tel. 02 29411242, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., http://milano.czechcentres.cz

http://www.bookcitymilano.it/

Konsulat Generalny RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl