Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
17
Pt, wrzesień

Każdego roku Europejska Akademia Filmowa pozwala kinomanom z całej Europy wybrać swój ulubiony film. W tym roku do nagrody People’s Choice Award nominowanych jest sześć tytułów, w tym "Ida" Pawła Pawlikowskiego - polski kandydat do Oscara. Przyłącz się do nas i głosuj na Idę!

Głosowanie odbywa się drogą internetową. Swój głos na "Idę" można oddać już teraz!

Wystarczy wejść w poniższy link, zaznaczyć tytuł filmu i wypełnić mini formularz  (swoje dane, kraj, adres mailowy)  i wysłać. Następnie na wskazany adres mailowy przyjdzie link aktywujący, na który wystarczy kliknąć. Od zaangażowania publiczności zależy, który film zostanie laureatem nagrody, dlatego liczy się każdy głos! Głosowanie trwa do 31 października, a laureata People’s Choice Award poznamy 13 grudnia br. w Rydze. Liczymy na Państwa głosy!

http://www.europeanfilmawards.eu/en_EN/peopleschoiceaward/vote

Konsulat Generalny RP w Mediolanie >

Zapraszamy na projekcję filmu 'Flora i fauna' (2013) w reż. Piotra Litwina, który jako jedyny film polskiej produkcji zakwalifikował się w kategorii krótkometrażu do finału tegorocznej, XIX edycji MilanoFilmFestival 2014, jednego z najważniejszych festiwali filmowych Młodego Kina na skalę światową.
 

Przewidziane  są trzy pokazy filmu:

            •  sobota 06-09-2014 godz. 11:00 / Teatro Strehler [Gruppo G]

            •  wtorek 09-09-2014 godz. 21:00 / Parco Sempione [Gruppo G]

            •  sobota 13-09-2014 godz.22:45 / Teatro Strehler [Gruppo G]

Reżyser będzie gościem na projekcjach w dniu 9 i 13 września.

Piotr Litwin  urodził się w Moskwie w 1983,  mieszka w Polsce od trzeciego roku życia.   W latach 2002  - 2007  studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a od roku 2007 do 2013 - na Wydziale Reżyserii w Łódzkiej Szkole Filmowej.  Etiuda Flora i fauna otrzymała w Ismailii (Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych) - nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego (2014) oraz wyróżnienie w Nenzing (Alpinale Shortfilmfestival).

Link do filmu:

http://www.milanofilmfestival.it/film_2014.php?id=37848

info:

 www.milanofilmfestival.it/biglietti.php

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript." title="Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel/fax +39 02 713 613

Informacja pochodzi ze strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

Polska jest producentem doskonałej jakości jabłek i ich pierwszym eksporterem na świecie. W internecie i w mediach społecznościowych trwa kampania w odpowiedzi na zakaz importu polskich owoców do Federacji Rosyjskiej. Dołącz do nas i promuj polskie owoce i jabłka!

Polska według ostatnich danych opublikowanych w kwietniu br. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyprzedziła w tym roku Chiny pod względem eksportu jabłek i stała się największym dostawcą tych owoców na świecie. W sezonie 2012/13 eksport jabłek wyniósł 1,2 mln ton i osiągnął wartość 438 mln euro. Największymi odbiorcami polskich jabłek były w ubiegłym roku: Rosja, do której w ostatnim sezonie wyeksportowaliśmy 677 tys. ton o wartości 256 mln euro (56 proc. całego eksportu jabłek), Białoruś - 145 tys. ton o wartości 45,5 mln euro, Niemcy - 66,8 tys. ton o wartości 18 mln euro, Ukraina - 53 tys. ton o wartości 17,5 mln euro.

Niestety, w związku z rosyjskim embargiem polscy sadownicy zostali postawieni w bardzo trudnej sytuacji i są zmuszeni poszukać nowych rynków zbytu naszych wyśmienitych owoców.  

W Polsce jak i za granicą trwają akcje solidaryzujące się z polskimi sadownikami. Zachęcamy Państwa do włączenia się i promocję polskich jabłek za granicą w Państwa środowiskach oraz w internecie (facebook, twitter). Polecamy również stronę culture.pl. 

Nasz Konsulat również przyłącza się do kampanii wspierającej promowanie polskich jabłek.

Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu ze śniadaniem jabłkowym (zdrowe jabłko zamiast rogalika)!

Informacja pochodzi ze strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

Uprzejmie informujemy, że z dniem 30 czerwca 2014 r. nastąpi zmiana siedziby Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. Nowa siedzib będzie się mieścić przy Via Monte Rosa 6.

Nowy adres:

Via Monte Rosa 6

20149 Milano

Jednocześnie informujemy, że w związku z przenosinami tut. Urzędu przyjmowani będą tylko interesanci, którzy wcześniej zapisali się na wizytę w naszej Placówce. Aby zapisać się na wizytę w Konsulacie należy wejść na stronę: www.e-konsulat.gov.pl lub na stronę Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie www.mediolan.msz.gov.pl i wybrać zakładkę „Zarejestruj wizytę w Konsulacie”.

Konsulat Generalny RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

– Polskie dziedzictwo, jego doświadczenie, mogą stać się bardzo istotnym źródłem energii, której UE potrzebuje i będzie potrzebowała w przyszłości bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – premier Donald Tusk mówił po wyborze na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. Stanowisko obejmie 1 grudnia.
 

– Przychodzę do Brukseli z kraju, który głęboko wierzy w sens zjednoczonej Europy. 80 proc. moich rodaków głęboko wierzy w sens Unii Europejskiej i nie szuka alternatywy – podkreślił. – Codziennie musimy sobie odpowiadać na pytanie - wobec konfrontacji na Ukrainie, ale także wobec sytuacji w Syrii, Libii - kim my jesteśmy, jak my wspólnie możemy odpowiedzieć na to wyzwanie? – mówił premier.

Nowy szef Rady Europejskiej jest premierem kraju, który najlepiej w całej Unii Europejskiej poradził sobie z globalnym kryzysem. Polska była jedynym krajem Wspólnoty, który w latach 2008-11 nie wpadł w recesję. Powszechnie jest wskazywana jako przykład sukcesu gospodarczego.

– Pomożemy Ukrainie, pomożemy naszym sąsiadom na południu, wyłącznie wtedy, kiedy będziemy umieli zbudować wspólny, jednoznaczny punkt widzenia. Musimy być jednocześnie odważni i odpowiedzialni. Wyobraźnia i zdrowy rozsądek muszą być razem - szczególnie wobec wyzwań, które są tak dramatyczne w sąsiedztwie UE – podkreślił premier Tusk.

Nominacja Donalda Tuska jest odzwierciedleniem pozycji Polski w Europie. Europejscy liderzy polityczni poparli jednogłośnie kandydaturę Tuska, bo chcą nowego, energicznego przywództwa w Radzie Europejskiej.

– Moje doświadczenie jako premiera polskiego rządu pokazuje, że połączenie dwóch wyzwań - fiskalnej dyscypliny i wzrostu - jest możliwe. W ostatnich siedmiu latach, kiedy jestem premierem polskiego rządu, uzyskaliśmy skumulowany wzrost blisko 20 proc. i utrzymaliśmy równocześnie dyscyplinę finansową – zaznaczył premier Tusk. Dodał, że Unia będzie skutecznie szukała drogi, aby te dwa cele wspierały się nawzajem. – Oferuję dobrą wolę, odrobinę wyobraźni, ciekawego wschodnioeuropejskiego doświadczenia i przede wszystkim wielką wiarę w to, że Europa ma sens i będzie miała sens – podkreślił.

– Nowy zespół jest gotowy – powiedział Herman Van Rompuy o nowym szefie Rady Europejskiej i szefowej unijnej dyplomacji. Dodał, że oboje cieszą się pełnym poparciem Rady Europejskiej. – Donald Tusk jest mężem stanu dla Europy – zaznaczył. Podkreślił, że przed jego następcą stoją wielkie wyzwania.

– Polska szarża odniosła dzisiaj gigantyczny sukces – tak prezydent Bronisław Komorowski skomentował wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. – To oznacza nie tylko ogromne uznanie dla polskiej pozycji, ale też zwiększenie polskich możliwości – podkreślił polski przywódca. – Wygraliśmy na arenie międzynarodowej nie tylko prestiżowe, ale i bardzo ważne stanowisko przewodniczącego Rady, co oznacza ogromne nie tylko uznanie dla polskich dokonań i polskiej pozycji w świecie europejskim, w świecie Zachodu, ale również oznacza to zwiększenie polskich możliwości – zaznaczył Bronisław Komorowski.

Na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli wybrano także nową szefową unijnej dyplomacji – będzie nią Federica Mogherini, dotychczasowa minister spraw zagranicznych Włoch.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Premier Donald Tusk – notka biograficzna

 

Informacja pochodzi ze strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

Już jutro przypada 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zryw ten zorganizowała polska Armia Krajowa przeciwko okupującym od 1939 roku stolicę Polski wojskom niemieckim. Powstanie wybuchło 1 sierpnia i mimo bardzo słabego uzbrojenia, trwało aż 63 dni, do 3 października 1944 roku. W tym roku rocznica będzie obchodzona wyjątkowo uroczyście.

Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Mariusz Cieszewski/Polska.pl

Pierwsze wydarzenia upamiętniające Powstanie, na które składa się kilkadziesiąt imprez, wystaw, wykładów i koncertów odbywały się już w lipcu i potrwają one do października.


Dziś żyje jeszcze ponad 3 400 uczestników tego zrywu i wszyscy zostali zaproszeni na uroczystości. 400 z nich przyjedzie z najodleglejszych zakątków globu – m.in. z Brazylii, Argentyny, Australii, Nowej Zelandii, Szwecji, Szwajcarii, Rosji, Izraela czy Gwatemali. 30 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego spotkają się z prezydentem Polski Bronisławem Komorowski, który nada im odznaczenia państwowe i z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.


Jak co roku 1 sierpnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy pomniku Gloria Victis hołd poległym złożą ich towarzysze broni oraz najważniejsze osoby w Państwie i zagraniczni goście. Wśród innych wydarzeń warto zwrócić uwagę na bardzo symboliczne zapalenie ogniska na usypanym z gruzów miasta Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie, które będzie płonąć 63 dni – tyle ile trwało powstanie, wspólne śpiewanie przez tysiące warszawiaków pieśni powstania (Plac Piłsudskiego), czy spektakl oparty na słynnym „Pamiętniku z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego wyreżyserowany przez Krystynę Jandę do muzyki Jerzego Satanowskiego, który zostanie wystawiony w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Mariusz Cieszewski/Polska.pl


Jak co roku, 1 sierpnia o godzinie 17.00 cała Warszawa stanie. W godzinę wybuchu powstania zabrzmią syreny oraz dzwony kościelne i cały ruch w mieście zastygnie na minutę w bezruchu w hołdzie powstańcom. Atmosferę tego upamiętnienia oddaje poniższy film:


Powstanie Warszawskie zostało zorganizowane przez polską Armię Krajową podczas II wojny światowej przeciwko okupującym od 1939 roku stolicę Polski wojskom niemieckim. Wybuchło 1 sierpnia i mimo bardzo słabego uzbrojenia powstańców trwało aż 63 dni, do 3 października 1944 r. Powstańcy, szczególnie w Warszawie, uznawani są za bohaterskich obrońców miasta.
 

Źródło: www.Polska.pl

Czytaj więcej na portalu Polska.pl : http://www.polska.pl/Powstanie,Warszawskie,po,70,latach,Kalendarium,5577x4456.html

Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Mariusz Cieszewski/Polska.pl

Informacja pochodzi ze strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

 

È stato attivato il nuovo sito www.go-poland.pl, indirizzata agli stranieri interessati a studiare nel Paese dove scorre il fiume Vistola. Conosci la Polonia come un luogo attraente per studiare e leggi l'offerta educativa delle Università dove i corsi sono condotti in lingue straniere.

Il più grande vantaggio del portale è uno "Studyfinder", motore di ricerca grazie al quale si possono facilmente individuare i corsi di studio svolti in Polonia in lingue straniere a tutti e tre i livelli di istruzione, compresi i corsi non di laurea / non degree (ad esempio MBA).

Questa applicazione è unica, poiché per il suo aggiornamento in tempo reale sono responsabili direttamente i redattori delle stesse istituzioni accademiche, pubbliche e private, ognuna in ambito della propria offerta.

Sul sito online al momento di avvio della pagina iniziale sono presenti già più di 500 programmi di studio.

Su www.go-poland.pl si possono anche trovare informazioni sul motivo per cui valga la pena di studiare in Polonia, informazioni sul nostro sistema di istruzione superiore, e su come prepararsi per la partenza per la Polonia.

Sempre più studenti polacchi vanno a studiare all'estero, a svolgere il tirocinio, o per le borse di studio. Vale anche la pena promuovere gli arrivi di studenti in Polonia. È un enorme scambio di esperienze e competenze.

Un numero maggiore di stranieri nel settore dell'istruzione superiore polacco è un'opportunità per l'Università, ma anche una grande sfida per creare buone condizioni per gli studenti stessi - ha affermato il Ministro delle scienze e dell'istruzione superiore Prof.ssa Lena Kolarska - Bobinska.

In questo momento in Polonia studiano 32.000 studenti stranieri.

L'obiettivo del Governo è che, entro il 2020, il 5% di tutti gli studenti sia rappresentato da studenti stranieri.

Consolato Generale della Repubblica di Polonia a Milano

www.mediolan.msz.gov.pl