Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
10
Śr, sierpień

Uprzejmie informujemy, że z dniem 30 czerwca 2014 r. nastąpi zmiana siedziby Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. Nowa siedzib będzie się mieścić przy Via Monte Rosa 6.

Nowy adres:

Via Monte Rosa 6

20149 Milano

Jednocześnie informujemy, że w związku z przenosinami tut. Urzędu przyjmowani będą tylko interesanci, którzy wcześniej zapisali się na wizytę w naszej Placówce. Aby zapisać się na wizytę w Konsulacie należy wejść na stronę: www.e-konsulat.gov.pl lub na stronę Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie www.mediolan.msz.gov.pl i wybrać zakładkę „Zarejestruj wizytę w Konsulacie”.

Konsulat Generalny RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

È stato attivato il nuovo sito www.go-poland.pl, indirizzata agli stranieri interessati a studiare nel Paese dove scorre il fiume Vistola. Conosci la Polonia come un luogo attraente per studiare e leggi l'offerta educativa delle Università dove i corsi sono condotti in lingue straniere.

Il più grande vantaggio del portale è uno "Studyfinder", motore di ricerca grazie al quale si possono facilmente individuare i corsi di studio svolti in Polonia in lingue straniere a tutti e tre i livelli di istruzione, compresi i corsi non di laurea / non degree (ad esempio MBA).

Questa applicazione è unica, poiché per il suo aggiornamento in tempo reale sono responsabili direttamente i redattori delle stesse istituzioni accademiche, pubbliche e private, ognuna in ambito della propria offerta.

Sul sito online al momento di avvio della pagina iniziale sono presenti già più di 500 programmi di studio.

Su www.go-poland.pl si possono anche trovare informazioni sul motivo per cui valga la pena di studiare in Polonia, informazioni sul nostro sistema di istruzione superiore, e su come prepararsi per la partenza per la Polonia.

Sempre più studenti polacchi vanno a studiare all'estero, a svolgere il tirocinio, o per le borse di studio. Vale anche la pena promuovere gli arrivi di studenti in Polonia. È un enorme scambio di esperienze e competenze.

Un numero maggiore di stranieri nel settore dell'istruzione superiore polacco è un'opportunità per l'Università, ma anche una grande sfida per creare buone condizioni per gli studenti stessi - ha affermato il Ministro delle scienze e dell'istruzione superiore Prof.ssa Lena Kolarska - Bobinska.

In questo momento in Polonia studiano 32.000 studenti stranieri.

L'obiettivo del Governo è che, entro il 2020, il 5% di tutti gli studenti sia rappresentato da studenti stranieri.

Consolato Generale della Repubblica di Polonia a Milano

www.mediolan.msz.gov.pl

 

Z okazji 25. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów do polskiego Parlamentu, z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa na inaugurację wystawy “Solidarność nei documenti della Fondazione Giangiacomo Feltrinelli”.

Po raz pierwszy przechowywane w archiwum Fondazione Giangiacomo Feltrinelli bogate materiały dotyczące Solidarności zostaną pokazane szerokiej publiczności, opowiadając historię od  jej powstania w sierpniu 1980 r. do wyborów 4 czerwca 1989 r., które przyniosły niekwestionowane zwycięstwo Solidarności i początek demokratycznych zmian w Polsce. W ślad za Polską kolejne społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wypowiedziały posłuszeństwo komunistycznej władzy, co doprowadziło do ostatecznego rozpadu tzw. bloku sowieckiego jesienią 1989 roku. Jednocześnie dokumenty zgromadzone w Fondazione Feltrinelli stanowią wyjątkowe świadectwo działalności pojedynczych osób lub zorganizowanych komitetów w północnych Włoszech wspierających Solidarność w Polsce.

Konsulat zrealizował wystawę wspólnie z Fondazione Giangiacomo Feltrinelli, pod patronatem Comune di Milano oraz we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, Istituto di studi storici Gaetano Salvemini oraz Università degli Studi di Torino.

Podczas spotkania odbędzie się ceremonia wręczenia włoskim laureatom Luigi Cal, ks. Aldo D’Ottavio, Krystynie Jaworskiej, Sauro Magnani, Wandzie Romer Sartorio i Giovanni Vizio Medali Wdzięczności, przyznanych przez Europejskie Centrum Solidarności za pomoc dla Polski w walce o wolność i demokrację.

Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2014 r., o godz. 18.00 w siedzibie Fundacji Feltrinelli, via Romagnosi 3 w Mediolanie, gdzie wystawa będzie pokazywana do 15 lipca.

„Wieczór Solidarności” w Mediolanie zakończy się pokazem filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Uomo della speranza” o godz. 21.00 w kinie Palestrina, via Palestrina 7 (bilety na seans w cenie 7 euro, ulgowe – 5 euro).

Konsulat Generalny RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

 

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wystawę zbiorową 'Across the Universea(od 28 maja do 9 czerwca 2014)w ARTMEET GALLERY w Mediolanie przy via Porpora 14, w której uczestniczą także polscy artyści. Wernisaż będzie miał miejsce 28 maja o godz. 19.00.
 

W 2005 r. prace Evy Bekier znalazły się pośród 10 artystów wybranych przez jury przy Centrum G. Pompidou w Paryżu za oryginalność w treści, formie i metodzie tworzenia. Jedna z jej prac zdobi luksusowy apartament im. księcia Filipa i księżniczki Letycji w hotelu Oviedo (Asturias, Hiszpania). Inauguracji apartamentu dokonali książę Filip i księżniczka Letycja. Prace Evy Bekier znajdują się w prywatnych kolekcjach i galeriach m. in. w Hiszpanii, Niemczech, Austrii i Francji.

Info: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.artmeet.eu

Konsulat Generalny RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

 

Zawodnicy Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie reprezentowali Polskę podczas piłkarskiego turnieju Milano World Cup rozegranego 14 czerwca w sobotę w Mediolanie.

Emocji nie mogło zabraknąć od samego początku! Turniej - mini mundial dla Konsulatów, który odbył się w sobotę 14 czerwca br. na stadionie Vigorelli zgromadził 21 drużyn z całego świata: Albania, Algieria, Bośnia, Brazylia, Chiny, Chorwacja, Ekwador, Erytrea, Kuwejt, Liban, Maroko, Meksyk, Polska, Serbia, Senegal, Hiszpania, USA, Sri Lanka, Węgry, Wenezuela. Włochy reprezentowała drużyna składająca się z pracowników Comune di Milano i ich rodzin. Organizatorem tego święta sportu i integracji były mediolańskie władze miasta oraz tutejszy korpus konsularny.

Drużyna Konsulatu składająca się z 9 zawodników w tym 3 Pań znalazła się w grupie z aktualnymi Mistrzami Świata i Europy Hiszpanami oraz potęgą i supermocarstwem z ponad 100 mln obywatelami - drużyną USA. Dzielnie reprezentując nasz kraj zawodnicy z Konsulatu ulegli po bardzo wyrównanym meczu Hiszpanii 0:1, a w drugim musieli uznać wyższość Amerykanów, którzy nieznacznie pokonali naszą drużynę 2:1. Pomimo dwóch porażek nasza drużyna pokazała się z bardzo dobrej strony, co zostało nagrodzone przez naszych polskich kibiców, którzy na stadionie bardzo mocno nas dopingowali! Dziękujemy za Wasze wsparcie.

Zawodnicy grając na koszulkach z hasłem '25 years of freedom' czyli 25 lat wolności upamiętnili w ten sposób 25. rocznicę I częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Viva la Polonia!

 

Konsulat Generalny RP w Mediolanie

www.mediolan. msz.gov.pl

fot. Grzegorz i Zuzanna Kołacz; Ewa Cepil

Zapraszamy Państwa do lektury nowej podstrony ekonomicznej Konsulatu. W 10 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów opowiadamy o zmianach w Polsce, kraju wartym nie tylko odwiedzenia, ale i atrakcyjnym miejscu do inwestycji, gdzie wśród polskich firm można zyskać partnerów gwarantujących najwyższą jakość wykonanych usług i towarów.

„Polskie firmy odnoszą ogromne sukcesy we Włoszech i opowiadając o nich chcemy otwierać drogę na ten rynek innym przedsiębiorcom. By wymienić tylko kilka przykładów: firma Solaris podpisała umowę na dostarczenie i serwis autobusów dla Mediolanu, które będą obsługiwały m.in. Expo 2015; Oknoplast jest  liderem sektora stolarki otworowej we Włoszech i drugą najbardziej rozpoznawalną marką w tej branży, a przy tym sponsorem jednego z symboli stolicy Lombardii – drużyny piłkarskiej Inter Mediolan; Marcin Saracen, prezes FM Group Italia, został zagranicznym przedsiębiorcą 2013 roku we Włoszech.– mówi Jerzy Adamczyk, Konsul Generalny RP w Mediolanie - Pokazywanie Włochom, że znane i cenione przez nich firmy pochodzą z Polski oraz opisywanie przy tej okazji całych sektorów polskiej gospodarki, które reprezentują, pomoże w budowaniu obrazu marki Polska, jako symbolu niezawodności, innowacyjności, ładnego designu i najwyższych standardów”.

Wydarzenia związane z włoską prezydencją  oraz z Expo 2015 w Mediolanie dadzą liczne okazje  do opowiadania o ogromnej pracy, dzięki której w ciągu zaledwie 25 Polska znalazła się wśród europejskich liderów wielu dziedzin gospodarki. Nowa strona będzie pomagać w tych działaniach..

Projekt ten to również platforma kontaktu i współpracy z firmami, izbami przemysłowymi, operatorami programów promocji Ministerstwa Gospodarki. Większość materiałów powstała dzięki zaangażowaniu oraz pomocy powyższych podmiotów i już są planowane kolejne, wspólne działania.

Co najważniejsze, ten projekt jest inicjatywą otwartą. Konsulat zaprasza do współpracy wszystkich, którzy chcieliby coś do niego wnieść: firmy, izby przemysłowe, stowarzyszenia. Przygotowywane są już opracowania dotyczące designu i mody, ale jest jeszcze wiele innych tematów, które warto przybliżyć we Włoszech.

Zapraszamy na nową podstronę ekonomiczną Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie oraz do kontaktu z placówką wszystkich zainteresowanych włączeniem się do tej inicjatywy :

 

Fot. Mariusz Cieszewski/ polska.gov.pl

 

Konsulat Generalny RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

Zapraszamy na WONDERLAND - wystawę zbiorową ponad 15 artystów z całego świata, z udziałem polskiej malarki Pauliny Jasek.

Wernisaż 7 maja w godz.   19  - 21, ArtMeet Gallery, Via Porpora 14  Mediolan

Hasłem wystawy jest WONDERLAND: WSZYSTKO JEST WONDERLAND!  ŻYCIE, MEDIOLAN, KOLORY, SZTUKA, LUDZIE,   SZALONY KAPELUSZNIK, TY, TY JESTEŚ   WONDERLAND!

Tytuł zbiorowej wystawy, czynnej od 7 do 22 maja to WONDERLAND - Waiting for Expo 2015 Milano

Swoje prace eksponuje ponad 15 artystów z całego świata:  rzeźbę - kraje Europy Północnej, możemy tez podziwiać modę przeniesioną na płótno, odwieczną fascynację kontaktu człowieka z naturą, która owocuje  nieco tajemniczym malarstwem figuratywnym i innymi znakomitymi talentami…

Ekspozycja została zorganizowana pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie i Ambasady Norwegii.

Konsulat Generalny RP w Mediolanie