Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
17
Pt, wrzesień

W dniu 5 grudnia odbyła sie prezentacja medialna akcji promocyjnej Polski organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną. Spotkanie zostało zorganizowane w oryginalnej konwencji bajkowej.
 

Konferencję prasową w formie rozmowy prowadził znany dziennikarz RTL oraz R. Polce i F. Cataluccio jako włoscy  znawcy Polski.

 

Informacja pochodzi z oficjalnej strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

Polscy uczniowie są wśród najlepszych pod względem umiejętności rozumowania w naukach przyrodniczych, czytania i interpretacji oraz zdolności matematycznych - wynika z badania PISA przeprowadzonego przez OECD wśród ponad pół miliona 15-latków z 65 krajów. Wyniki młodych Polaków znacznie przekraczają średnią dla państw OECD.
 

Uczniowie z Polski zajęli dziewiąte miejsce w kategorii "rozumowanie w naukach przyrodniczych", zaś 10 w czytaniu i interpretacji. Okazali się też bardzo dobrymi matematykami zajmując 14 miejsce w tej dziedzinie, w niej także nastąpił największy awans młodych Polaków, którzy w poprzednich badaniach PISA (Programme for International Student Assesment) zajmowali miejsca w okolicach średniej dla państw OECD.

Wyniki polskich gimnazjalistów w umiejętnościach matematycznych wyróżniają się także na tle innych państw europejskich - to czwarty rezultat wśród państw Unii Europejskiej i szósty na całym kontynencie.

W naukach przyrodniczych 15-latkowie z naszego kraju zajęli miejsce na podium za Finami i Estończykami, na świecie wyprzedzając między innymi USA i Francję.

Badanie PISA wykazało, iż w Polsce jest coraz mniej uczniów z najsłabszymi wynikami, powiększa się za to liczba prymusów, stanowiących już, jeżeli chodzi o zdolności matematyczne, 5 proc. całej badanej grupy.

PISA to dwugodzinny test składający się z pytań wielokrotnego wyboru i pytań otwartych, opartych na sytuacjach, z którymi można spotkać się w codziennym życiu. OECD bada w ten sposób ogromną grupę 510 tys. uczniów z 65 krajów członkowskich tej organizacji. Wśród nich młodzi ludzie z 25 państw wykazali się lepszymi wynikami, niż w poprzednich latach. Poza Polską, wyraźnie poprawiła się jakość edukacji w Brazylii, Niemczech, Izraelu, Włoszech, Meksyku, Portugalii, Tunezji i Turcji. Bardzo dobre rezultaty w teście osiągnęli uczniowie ze wschodniej Azji, a także Liechtensteinu, Szwajcarii i Holandii.

Badanie zostało przeprowadzone przez OECD już po raz piąty.

Informacja pochodzi z oficjalnej strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

Dzieci z pierwszych klas w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie zostali w sobotę oficjalnie pasowani na uczniów.

Uroczystość pasowania na ucznia klasy 1a i 1b w roku szkolnym 2013/2014 odbyła się w szkole polskiej przy ul. Bazzoni 2. W wydarzeniu wzięło udział wraz ze starszymi kolegami z klasy czwartej około 40 dzieci, których wspierali licznie przybyli rodzice. Oprócz ślubowania pierwszaków miały miejsce również część artystyczna i wręczenie upominków od Konsulatu w Mediolanie. W uroczystościach wziął udział Wicekonsul Bartosz Skwarczyński.

Informacja pochodzi z oficjalnej strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie
www.mediolan.msz.gov.pl

Zapraszamy na koncert z okazji Święta Niepodległości zorganizowany przez Koło Kulturalne Włosko-Polskie w Lombardii i Auditorium di Milano przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie.
 

Koncert odbędzie się 11 listopada br. o godz. 20.30 w Auditorium di Milano (Largo Mahler). W programie m.in. utwory Szymanowskiego i Wieniawskiego w wykonaniu młodych polskich artystów Aleksandry Kuls (skrzypce) i Marcina Koziaka (fortepian).

Informacja pochodzi ze strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

Pierwszy, niepublikowany nigdy wcześniej film dokumentalny Eleny de Varda o dwóch wielkich postaciach Stanisławie Ignacym Witkiewiczu 'Witkacym' oraz Romanie Ingarden. Film powstał w studiu firmy Filmlux przy współpracy Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. Życzymy miłego oglądania!

Film powstawał w dwóch etapach. Jego największa część została zrealizowana pod koniec lat 80-tych, gdy jego autorka Elena de Varda przebywała na stypendium w Polsce. Wtedy zostały nakręcone intrygujące wywiady z synami Romana Ingarden przybliżające kunszt wybitnych filozofów. Całość produkcji została ukończona dzięki staraniom Konsulatu. Premiera filmu odbyła się w Trieście w październiku br. podczas otwarcia wystawy fotograficznej poświęconej Witkacemu. Film mogą Państwo oglądać na kanale kulturalnym ArtsLife TV. Czytaj więcej >

Informacja pochodzi z oficjalnej strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie
www.mediolan.msz.gov.pl

 

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada odbył się szereg inicjatyw i wydarzeń upamiętniających 95 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

6 listopada br. w  Società del Giardino w Mediolanie  odbył się koncert muzyki polskiej pt.” PER IL CENTENARIO DELLA NASCITA DI WITOLD LUTOSŁAWSKI”. Koncert wpisywał się również w obchody, ustanowionego przez Sejm na 2013 rok, Roku Lutosławskiego. W części muzycznej w programie znalazły się pieśni: Chopina (Życzenie, Smutna rzeka, Poseł, Melodia, Narzeczony,  Piosenka a Litewska,  Leci liści z drzewa);  Lutosławski -Chanteleurs et Chantefables (1989/90) oraz Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny, ponadto  Szymanowski – trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza, w wykonaniu znakomitych i utalentowanych młodych polskich muzyków: pianisty Jakuba Tchorzewskiego ( mieszkającego w Wenecji)  i  mezzosopranu - Bernadety Sonnleitner  (mieszkającej w Bazylei).  Było to bardzo udane promocyjnie wydarzenie muzyczne, które zgromadziło liczną publiczność: melomanów, mediolańską elitę kulturalną, przedstawicieli Korpusu Konsularnego, zainteresowanych polską kultura muzyczną i Polonię.

9 listopada br. w uroczystościach organizowanych przez władze miasta Chivasso wziął udział Wicekonsul Bartosz Skwarczyński. Uroczystość upamiętniała 22.000 żołnierzy polskich jeńców wojennych zgrupowanych w latach 1918-1919 w La Mandria di Chivasso, gdzie byli szkoleni dla armii polskiej, która tworzona była pod dowództwem generała Józefa Hallera we Francji. Po uroczystym złożeniu wieńca pod tablicą upamiętniającą żołnierzy polskich nastąpiła część oddania pamięci i czci na cmentarzu komunalnym w Chivasso, gdzie znajduje się zbiorowy grób 118 Polaków oraz na cmentarzu w Chivasso di Mandria, gdzie znajduje się inna ważna tablica zbiorowa poświęcona pamięci polskich żołnierzy z armii austro-węgierskiej.

10 listopada br. Konsul Generalny RP Jerzy Adamczyk wziął udział w tradycyjnej corocznej eucharystii za Ojczyznę odprawianej przez ks. Mariana Burniaka w Turynie. Po mszy św. odbyła się pod pomnikiem na Placu Polonia część poświęcona pamięci polskich żołnierzy z II Korpusu Polskiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, wspólnot polonijnych, lokalnej Polonii.

11 listopada br. miał miejsce koncert zorganizowany z okazji obchodów Święta Niepodległości przez Koło Kulturalne Włosko-Polskie w Lombardii i Auditorium di Milano przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. W wydarzeniu wziął udział Konsul Generalny Jerzy Adamczyk. W programie znalazły się m.in. utwory Szymanowskiego i Wieniawskiego w wykonaniu młodych polskich artystów Aleksandry Kuls (skrzypce) i Marcina Koziaka.Inf

Informacja pochodzi z oficjalnej strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

 

Konsulat Generalny RP w Mediolanie uprzejmie informuje, iż decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych na czas trwania Konferencji Klimatycznej COP19 w Warszawie została przywrócona kontrola na polskich granicach wewnętrznych Schengen w dniach od 8 do 23 listopada br. zgodnie z przepisami Kodeksu Granicznego Schengen.

Informacja pochodzi z oficjalnej strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl